Головна » 2013 » Листопад » 2 » Як провести грамотні ,цікаві та змістовні уроки.Тема « Світовий океан » в курсі 7- го класу К.С. ЛАЗАРЕВИЧ
13:14
Як провести грамотні ,цікаві та змістовні уроки.Тема « Світовий океан » в курсі 7- го класу К.С. ЛАЗАРЕВИЧ

Вивченню фізичної географії окремих океанів передує в курсі 7- го класу розділу, присвяченого Світовому океану в цілому.У різних підручниках структура цієї теми різна ; деякі ж сюжети ( наприклад, поняття «Світовий океан » , принципи виділення частин Світового океану ) відсутні взагалі. Рельєф дна Світового океану , розглянутий зазвичай в темі « Літосфера » , при вивченні океану як би забувається. Тут запропоновано систему викладу теми , що є найбільш логічною.

Поняття « Світовий океан »

Ні в одному шкільному підручнику не вдалося знайти пояснення самого терміна «Світовий океан ». Термін порівняно недавній , його запропонував в 1917 р. океанолог і картограф Юлій Михайлович Шокальський , президент Російського географічного товариства . Раніше виділяли чотири океану (іноді п'ять - про це мова попереду ) , але загального поняття не існувало. Новизна ідеї Шокальського полягала в тому , що океан єдиний, що океани , що виділяються традиційно і значною мірою умовно , - лише частини цього цілого . Ідея виявилася плідною , термін прижився і тепер широко застосовується . Іноді кажуть просто Океан .

Морська вода


Чому морська вода солона ? Адже річки, що впадають в море , прісні . Тому ж, чому солоними стають безстічні озера , куди теж впадають прісні річки . Постарайтеся застерегти учнів від припущення про те , що морськими або озерними водами розчиняються солі , які залягають в землі. Причинний зв'язок тут , як правило , зворотна: поклади солей в земній корі мають морське походження . Морська ж вода солона тому , що вода в річках , навіть самих чистих і прісних , завжди містить солі. Кількість їх у річковій воді звичайно непомітно , але потім ця вода потрапляє у водойму ; вона звідти випаровується , а солі - ні, діватися їм нікуди , вони поступово накопичуються. І в цьому відношенні в абсолютно однакових умовах виявляються крихітне озерце і Світовий океан : те й інше - безстічні водойми , звідки вода може тільки випаровуватися , але не стікати . Бувають , правда , винятки: з африканського озера Чад не випливає ні одна річка , але є якийсь, мало ще досліджений , підземний стік з озера , і вода там у вологе час року практично прісна , в сухе - солонувата . Для океанської ж води такий сценарій виключений , їй стікати нікуди.

Солоність вимірюється в тисячних частках - проміле ; про це в підручниках пишуть. Але навіть у підручниках (думати вказувати пальцем) попадається фраза: солоність вимірюється в проміле. Говорити і писати так не можна! Вимірювати в промиллях - все одно , що ходити в Польт . Слово проміле - невідмінюється . Як « відсоток» означає по -латині на сотню ( pro centum ) , тобто п'ять відсотків - це п'ять на [ кожну ] сотню , так « проміле » - на тисячу ( pro mille ) .

З солоністю пов'язане одне цікаве явище , про яке учням можна розповісти лише в старших класах , семикласники ж не зрозуміють , тому що хімії не знають. У морській воді розчинені переважно хлориди (NaCl , MgCl2 ) , є сульфати ( Na2SO4 ) , у річковій ж - звичайно , в набагато менших концентраціях - переважають карбонати ( CaCO3 , MgCO3 ) , а хлоридів і сульфатів зовсім мало. Куди ж діваються в морській воді принесені річками карбонати ? Вони служать будівельним матеріалом для мешканців моря. З розчину беруться карбонати для раковин , для коралових споруд , для скелетів риб. Карбонати , принесені річками і засвоєні живими організмами , ми бачимо в потужних ( в сотні і тисячі метрів) пластах вапняків ( CaCO3 ) , магнезитів ( MgCO3 ) і доломіту ( СаMg ( CO3 ) 2).

Дно Світового океану


Рельєф дна в розділах про Світовому океані згадується в підручниках для 7- го класу лише побіжно , можливо, тому , що загальне уявлення було дано в 6- му класі , а про серединно - океанічні хребти було розказано в 7- му класі при поясненні тектоніки плит . Тим часом повторити поняття шельф , материковий схил , ложе океану і серединно - океанічний хребет потрібно саме тут , інакше стане незрозумілим рельєф дна кожного з океанів.

Запитайте учнів , чи чули вони щось про шельф по радіо чи телебаченню . Цілком можливо , що й чули: Зараз на шельфі розробляють родовища багатьох корисних копалин , особливо нафти і газу; іноді через претензії держав на ті чи інші ділянки шельфу відбуваються конфлікти .

Говорячи про серединно - океанічних хребтах , підкресліть , що це не окремі підняття на дні , а єдина глобальна система хребтів , настільки тісно пов'язаних один з одним , що їх важко розділити , вони плавно переходять один в іншій , і назви дано їм лише умовно. Так , виділяють Північно - Атлантичний і Південно - Атлантичний хребти , насправді ж це не тільки єдина система Серединно - Атлантичного хребта , але вона плавно переходить на півночі в хребет Гаккеля в Північному Льодовитому океані , а на півдні , настільки ж плавно , - у Африкансько -антарктичний і далі , вже в Індійському океані , в Західно - Індійський . Попросіть учнів простежити ці хребти на карті і - вже самостійно - інші хребти в Тихому та Індійському океанах.

Морські течії

Течії можна вивчати на певному умовному океані , який часто зображують у книгах ( Крилова 7 , с. 52 - тут контур цього океану дан в географічній завданню ) , але краще просто взяти Тихий океан , як у тому ж підручнику на с. 44: він на відміну від Атлантичного ізометричний ( приблизно однаковий по довжині і ширині ) , на відміну від Індійського - розташовується на всіх широтах , від одного полярного кола до іншого . Прекрасно виражені обидва пасатна течії , є Екваторіальне протитечія , протягом Західних вітрів і Північно - Тихоокеанське з їх відгалуженнями .

У найбільш широко використовуваному підручнику ( Коринський ) в якості першого прикладу взято Атлантичний океан , а на загальній карті течій Світового океану ( с. 51 , ​​рис. 25 ) Тихий океан виявився розрізаним . Коли ж найвиразніший Тихий океан буде вивчений і зрозумілий , учні набагато легше засвоять Індійський океан , сильно урізаний з півночі , Атлантичний , що представляє собою дуже широкий , вигнутий протоку від Арктики до Антарктики. Північний Льодовитий океан , як найменший і самий своєрідний , зазвичай вивчають в кінці , тому Атлантичний океан , що має з ним дуже вільне повідомлення , краще вивчати безпосередньо перед ним . Так зазвичай і роблять , виняток лише в одному підручнику ( Фінаров ; тут порядок океанів такий : Тихий , Атлантичний , Індійський , Північний Льодовитий ) .

Розділяти течії на типи за походженням , давати термін « стокові течії» і тим більше вводити ще один загадковий генетичний тип , протитечія ( Крилова 7) - навряд чи варто : про походження протитечій океанологи все ще сперечаються , а сутність стокових течій можна пояснити просто і добре , не використовуючи зайвих термінів: на північ йде Північно - Атлантичний протягом , а « надлишок вод з цих широт відтікає на південь» ( Коринський , с. 51).

Чомусь довго не може отримати права громадянства поняття термічно нейтрального течії. У всіх атласах є тільки теплі і холодні , з підручників лише в одному ( Крилова 7 ) є нейтральні течії. Тим часом Пасатні течії , які на карті зображуються як теплі (крім східних частин , де вони з півночі і півдня підживлюються водами холодних течій , - там вони холодні) , ніде не стають тепліше навколишніх вод . Те ж можна сказати і про Екваторіальній протитечії .

Нейтральним ж буде і протягом Західних вітрів , завжди зображуване як холодне. На його північній околиці температура поверхневих вод - 12-15 ° С , на південній - 2-4 ° С , тобто основною перепад температур при русі з півночі на південь відбувається в його межах , але ніде воно не йде , будучи оточене більш теплими ( як і більш холодними ) водами.

У підручнику 6- го класу наведено графік середньої річної температури поверхневих вод Світового океану ( Крилова 6 , с. 143 , рис. 104). Добре було б скопіювати його як демонстраційний плакат , але внести невелике уточнення - зробити більш різким перепад температур на південних широтах від 40 до 55 ° , де в основному проходить протягом Західних вітрів . Як має виглядати малюнок , показано на цій сторінці . Постарайтеся проаналізувати його з учнями . Ось зразкові питання .

Чому в північних широтах графік доходить до 90 ° , а в південних доведений всього до 70 ° і перерваний ?

( Бо далі океану немає - Антарктида . )

До південних широт графік спускається набагато крутіше , ніж до північних : у Північній півкулі температура досягає нуля на 80 ° широти , а в Південному вже на 60 °. Чому ?

( Антарктика взагалі набагато холодніше Арктики ; в Арктиці є ділянки , вільні від льоду , в Антарктиді - суцільні льодовики , найнижчі температури на Землі. )

Чому так круто опускається графік між 40 і 55 ° ю. ш . ?

( На цих широтах проходить протягом Західних вітрів , що розділяє помірні і антарктичні водні маси. Якби ми будували усереднений , а конкретний , по одному меридіану , графік , падіння було б ще крутіше : той же перепад температур , але не на 15 , а на 5-7 ° широти. )

У Північній півкулі в помірних широтах теж переважають західні вітри . Чому ж там немає свого кругосвітнього течії Західних вітрів ?

( У Північній півкулі йому ніде поміститися , багато материків . )

Кінцеві ділянки графіка лежать нижче нуля. Хіба може бути в рідкої води негативна температура ?

(Так , може : при середній океанічної солоності 35 ‰ вода замерзає при -1,9 ° С. )

Частини Світового океану

Світовий океан зазвичай ділять на окремі океани. Три з них , ті , які перетинаються екватором , зазвичай сумнівів не викликають , сперечатися можна тільки про кордони. За кордоном до цих пір не всі визнають самостійність Північного Льодовитого океану. Найбільш гарячими його захисниками були в 30- х роках ХХ ст. радянські вчені , справедливо стверджували , що цей океан , хоча і невеликий за розмірами , являє собою абсолютно самостійну акваторію . Що ж до Південного океану , то його раніше підписували на картах , але в 20- х роках він зник , його поділили між Тихим , Атлантичним і Індійським . І тільки в 60- х роках , після декількох років інтенсивних дослідницьких робіт в Антарктиці знову було запропоновано виділити його в якості самостійного . Підручники , за одним винятком ( Лобжанідзе ) його як самостійний не розглядають. Складність полягає в тому , що гідрологічна межа океану ( зазвичай нею вважається осьова частина течії Західних вітрів) не тільки дуже невизначена, а й змінюється за сезонами, зміщуючись взимку Південної півкулі на північ , влітку - на південь . Проведення ж кордонів по лініях градусної мережі виглядає непереконливо. Мабуть , все ж краще Південний океан не виділяти , поки не буде сказано чітке бути по сьому! - Як це було в 1935 році , коли Північний Льодовитий океан був узаконений постановою ЦВК СРСР.

Море - це частина Світового океану. Затока - теж. Називати якусь акваторію морем або затокою - справа виключно традиції. Два близьких за величиною і східних по режиму водних простору по різні сторони одного і того ж півострова називаються одне - Аравійським морем , інше - Бенгальською затокою. Крихітне Азовське море - море , а дві величезні акваторії на північ і на південь від Північної Америки називаються затоками - Гудзоновою і Мексиканською . Порахуйте , скільки морів виділено в межах одного Середземного моря. Так що не варто шукати об'єктивних критеріїв відмінності морів і заток , нехай вони називаються так , як прийнято .

Говорячи про протоки , треба з'ясувати , чи добре засвоїли учні різницю між поняттям з’єднує і розділяє. Наприклад , протоку Босфор розділяє півострова Балканський і Мала Азія (якщо ширше , то Європу та Азію ) і з'єднує Чорне море з Мармуровим . Протоку Дарданелли поділяє те ж саме , але з'єднує Мармурове море з Егейським . Перевірте учнів : Керченську протоку поділяє Таманський півострів і Крим ( якщо точніше , то в його межах Керченський півострів) ; а що з'єднує ? Що з'єднує і що розділяє Берингову протоку ?

Коли багато загальні поняття з'ясовані , легше вивчати кожен з океанів. Закінчивши цю тему , можна буде у вигляді узагальнення дати порівняльну характеристику двох океанів. Можна взяти будь-які два з трьох , але Північний Льодовитий не беріть - з кожним з трьох інших будуть одні відмінності , подібностей ж майже не знайдете.

Посилання на підручники всюди дано скорочено:

Коринський - В.А. Коринський , І.В. Душина , В.А. Щенев . Географія материків і океанів. 7 кл. : Підр. для загаль. навч. закладів. - М. : Дрофа, 2002 . - 320 с.

Крилова 6 - О.В. Крилова. Фізична географія : Нач . курс : Підр. для 6 кл. загаль. установ . - М. : Просвещение , 1999 ( і наступні видання) . - 192 с.

Крилова 7 - О.В. Крилова. Материки і океани : Підр. для 7 кл. загаль. установ . М. : Просвещение , 1999 ( і наступні видання) . - 304 с.

Лобжанідзе - В.А. Кошовий , А.А. Лобжанідзе . Географія. Земля: Підручник для 6 класу загальноосвітніх установ. Під ред. А.А. Лобжанідзе . М. : АСТ -ПРЕСС ШКОЛА , 2002 . - 144 с.

Фінаров - Д.П. Фінаров , С.В. Васильєв , З.І. Шипунова , Є.Я. Чернихова . Географія материків і океанів : Учеб. для 7 кл. загаль. установ . М. : Просевщеніе , 1996 . - 302 с.

ЗавантажитиДжерелоhttp://geo.1september.ru
Переглядів: 1203 | Додав: ARNI | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar