Як людина пізнає світ
Урок 5
Тема. Як людина пізнає світ
Мета: ознайомити учнів із органами чуття (очі, вуха, ніс, язик, шкіра); учити називати їх; сприяти розвитку вмінь розпізнавати різноманітні форми предметів; учити знаходити між ними схоже і відмінне, визначати істотні ознаки; розвивати мовлення; виховувати повагу до однокласників.
ХІД УРОКУ
I . Організаційний момент
•• Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. повідомлення т е м и і м е т и у р о к у
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як людина пізнає світ.
III. вивчення нового матеріалу
1 Бесіда
— Які звуки ви чули, коли йшли до школи? (Гавкав собака їхала машина, розмовляли люди.)
— Які запахи ви відчували, гуляючи на шкільному подвір'ї? (Запах хвойних дерев, трав'янистих рослин)
— Хто з вас гладив собаку, кішку? Що ви відчували? (Гладячи собаку, кішку, ми відчуваємо тепло тіла тварини, м'якість шерсті, форму тіла; бачимо радість тварини.)
— Що допомогло вам побачити предмети, почути звуки, відчути запахи, відчути тепло? (У цьому нам допомогли очі, вуха, ніс, шкіра.)
— Чи будемо ми відчувати тепло і м'якість шерсті собаки або кішки, якщо тварина торкнеться нашої щоки або голої ноги?
— Якщо ми гладитимемо собаку, кішку в рукавичках, то ми зможемо відчути тепло тварини? (Ми можемо відчувати, що шерсть тварини м'яка, не лише руками, але і щокою, і лобом, і ногою, якщо нога гола.)
— Уявіть, що ви загоряєте на сонечку. Що ви бачите? чуєте? відчуваєте?
— Що допомогло вам?
Висновок. Іформацію про навколишній світ ми отримуємо за допомогою органів чуття (носа, очей, вух, шкіри).
2 Гра «Око, вухо»
Діти утворюють коло.
— Я називатиму частини тіла людини: голова, рука, ніс, лоб, шия, вуха, губи, палець, нога тощо. Якщо ви почуєте слово «око», то повинні швидко сісти на місце, потім підвестися і сказати, що ви бачите праворуч від себе.
• Фізкультхвилинка
3 Гра «Відгадай, чий голосок»
Спочатку обирають ведучого, йому зав'язують очі. Весь клас хором промовляє слова:
Нумо дружно встанемо в кружок
І скажемо:
— Відгадай, чий голосок!
Слова «Відгадай, чий голосок» промовляє тільки той, на кого показує учитель. Ведучий повинен відгадати, хто говорить.
— Який орган чуття допомагав вам грати? (Вуха)
IV. узагальнення й систематизація з н а н ь та вмінь у ч н і в
1 Робота над загадками
— Чи знаєте ви себе? Відгадайте загадки.
• Один говорить, двоє дивляться та слухають. (Язик, очі, вуха)
• Два сусіди-непосидьки: вдень на роботі, вночі на відпочинку. (Очі)
• Між двох світил я в середині один. (Ніс)
• П'ять братиків — роками рівні, ростом різні. (Пальці)
• Усе життя одне одну обганяють, а обігнати одна одну не можуть. (Ноги)
• Червоні двері в моїй печері,
Білі звірі сидять біля дверей.
І м'ясо, і хліб — усю здобич мою —
Я з радістю білим звірам віддаю. (Губи, зуби)
2 Гра «Що змінилося?»
На набірне полотно виставляють предметні малюнки. За командою «День — ніч» учні заплющують та розплющують очі. Учитель змінює порядок, кількість предметів і запитує, що змінилося.
• Було собі два брата й обидва Кіндрата,
Через доріжку живуть,
А один одного не бачать. (Очі)
• Маленьке, кругленьке,
А весь світ бачить. (Око)
• Два віконця маємо,
Добре про них дбаємо,
Обидва близько себе,
Як зорі до неба. (Очі)
• Прийшла біда — тече вода. (Око)
— Якою є відгадка до всіх цих загадок?
3 Гра «Хто краще чує»
Учитель пропонує дітям заплющити очі, зосередитися і намагатися запам'ятати всі звуки, які вони почують протягом однієї хвилини. Потім діти розплющують очі та називають все, що вони почули. Перемагає той, хто почув більше звуків.
Учитель просить дітей зосередитися і намагатися почути, як працює їх організм: як стукає їх серце, які звуки видають, рухаючись суглоби тощо. Після цього діти розповідають усе, що вони почули, і про звуки свого організму.
Один учень — ведучий — імітує звуки тварин. Хто відгадав — стає ведучим.
Ведучий учень вигукує: «Кругле!». Усі відгадують, що побачив учень. Це може бути, наприклад годинник. Хто першим правильно назвав круглий предмет, той називає іншу ознаку. Це може бути матеріал, із якого зроблені предмети:
• певного кольору;
• прямокутні;
• дерев'яні;
• металеві;
• кам'яні;
• назви яких починаються з певної літери тощо.
V. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Що таке органи чуття?
— Назвіть органи чуття.
- Природознавство/Я і Україна
- 25.03.2014
- 556