Водойми рідного краю
Урок 46
Тема. Водойми рідного краю
Мета: дати учням поняття про водойми рідного краю; учити називати їх; з'ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
ХІД УРОКУ
I . Організаційний момент
• Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Знайдіть зайве слово.
Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.
— Якою назвою можна об'єднати решту слів?
— Тема нашого уроку — «Водойми рідного краю».
— Що належить до водойм?
— Яких з цих водойм немає в нашому краї?
— Яка із цих водойм найменша, а яка — найбільша?
III. Вивчення нового матеріалу
1 Розповідь про водойми рідного краю
— Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.
• Дзюркочу серед лісу я,
Холодне, гомінке.
Ще здалеку по пісеньці
Впізнаєте мене. (Джерело)
• Серед села
Стоїть бочка немала. (Криниця)
• Навкруги вода,
А з питвом біда. (Море)
• Стоїть корито,
Повне налито. (Ставок)
Рідний край 201
• Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукави має. (Річка)
— Річок на світі багато, і всі вони різні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки зливаються в річки.
З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають у себе підземні води й опади.
— Чим живляться річки?
— Чому вони не переповнюються і не заливають сушу?
— Які річки нашого краю ви знаєте?
— Які озера нашого краю вам відомі?
2 Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1 Розповідь учителя про значення водойм рідного краю
— Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?
Водойма — це місце відпочинку людей.
Водойма — це будинок для рослин і тварин.
Люди беруть із водойм воду для питва і приготування їжі.
З водойм беруть воду для господарських потреб.
По воді перевозять вантажі.
Воду для роботи беруть заводи і фабрики.
2 Гра «Розшифруй!»
— Назви рослин і тварин водойм сховалися. Знайдіть їх та обведіть.
Ю Р А К П Д Б й К Л А Т А Т Т Я
О Ч Е Р Е Т Е В О Д О М І Р К А
Б А Р Р О Г І З Г Г Р Е А Б А
Р и Б А Р Я С К А Ц Е Ш З ї У
3 Гра «Відгадай»
— Відгадайте, про яку водойму написала дівчинка.
Далеко внизу, оточене віковими ялинами, виблискує воно, кругле, немов чаша. Воно незвичайне не лише формою, але понад усе кольором води. Зеленувато-блакитна вона дійсно нагадує собою колір морської хвилі. Повітря, просочене ароматом, настільки чисте, що, здається, їм неможливо надихатися. (Озеро)
4 Читання пам'ятки
Пам'ятайте! Водойма — це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. їм необхідний дім, і вони йому потрібні.
Слід оберігати водойми від забруднення, будувати очисні споруди, саджати на берегах водойм дерева, що зміцнюватимуть береги; розчищати джерела; виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз'яснювальні написи.
5 Виконання малюнка
— Намалюйте заборонні знаки щодо поведінки біля водойм.
6 Гра «Так чи ні»
— Чи правильне твердження, що наш край — це край озер і річок?
— У нашому краї є річки, що не замерзають?
— Водойми потребують охорони?
— Чиста вода необхідна тільки людині?
— Водойма приховує небезпеку?
— Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям?
V. Підсумок уроку
— Що належить до водойм?
— Які водойми є в нашому краї?
— Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?
- Природознавство/Я і Україна
- 25.03.2014
- 2912