Жива і нежива природа
Урок 3
Тема. Жива і нежива природа
Мета: розширювати знання учнів про різноманітність природи; розвивати вміння групувати об'єкти неживої та живої природи, порівнювати об'єкти (тіла) живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I . Організаційний момент
II. повідомлення темиіметиур ку
1 Вправа «Погода»
— Який сьогодні день — ясний, хмарний, похмурий?
— Яке небо?
— Які опади?
— Який вітер?
— Яка температура повітря?
— Що змінилося порівняно з минулим тижнем?
— Сьогодні ми говоритимемо про те, що нас оточує, про світ, у якому ми живемо. Ви здогадалися, що йтиметься про природу. Дорослі називають це словом довкілля, навколишній світ.
2 Вивчення вірша
Повітря, земля і вода — це Природа.
Природа — це Я. І ти — це Природа.
Пустелі і гори, поля і ліси.
І ми — тільки частка цієї краси.
— На уроці ви дізнаєтеся, що належить, а що не належить до природи, навчитеся розрізняти живу і неживу природу.
III. Вивчення нового матеріалу
1 Гра «Я почну, а ти завершуй»
• Сьогодні дорогою до школи я бачив.
• Біля школи росте.
• Нашу землю вдень освітлює.
• Уночі я бачила на небі.
• Ми п'ємо.
• Риби живуть у.
• Ми дихаємо...
На дошці — малюнки.
— Як назвати одним словом усе, про що ви говорили? Де ми це зустрічаємо?
— Так, навколо нас. Це і є природа. (На дошці учитель записує слово «природа».)
— А чи хотіли б ви здійснити подорож у той куточок природи, де ви відпочивали влітку? Яка природа вас там оточувала?
2 Релаксаційна пауза
— Сядьте зручніше, заплющте очі. Я хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці.
Звучить музика.
— Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м'яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно розташувалися на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається у синє небо. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя? Тут, високо в небі, усе спокійно і тихо.
Ми наближаємося до місця вашого відпочинку... Розплющте очі. Як красиво! Розкажіть, що ви бачите. (На дошці — мапа України з дитячими фотографіями про літній відпочинок.)
— Мені дуже хочеться поближче розглянути, які предмети природи там є. Але наша хмаринка так високо, що це зробити неможливо без спеціального приладу — телескопа що допомагає спостерігати за предметами на далекій відстані. (На дошці з'являється малюнок телескопа.)
— У мене він є! Допоможіть, будь ласка, його налагодити.
• Фізкультхвилинка
Для цього:
• підведіться;
• протріть лінзу;
• витягніть трубу;
• наведіть різкість;
• нахиліться вперед;
• присядьте;
• станьте навшпиньки.
— Усе!.. Зупинилися! Дуже гарно видно!
Учні сідають.
— назвіть, які предмети природи ви бачили. (На дошці — малюнки.)
3 Гра «День — ніч»
Під час гри на дошці — малюнки.
— наша невеличка подорож добігла кінця, ми повертаємося додому. А в цей час.
• Робота в парах
— Обговоріть у парах, на які дві групи можна розділити малюнки, що є на дошці? (Формуються вміння групувати предмети за певними ознаками: належить, не належить до природи.)
4 Розповідь учителя
— Рослини, тварини і люди — це жива природа. Сонце, Місяць, зірки, повітря, вода, ґрунт — це нежива природа.
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
— Розгляньте малюнки на дошці. Який малюнок «зайвий»? Чому? (Лопата зайва, оскільки це — виріб людини, а решта — об'єкти природи.)
• Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта.
• Дуб, камінь, Сонце, повітря.
• Вітер, річка, білка, веселка, дощ.
• Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.
— Якою буває природа? (Живою і неживою)
— Назвіть ознаки живої та неживої природи.
— Як взаємопов'язані жива і нежива природа?
3 Гра «Уважний ряд»
Учитель готує предметні малюнки із зображенням сонця, берези, гриба, місяця, річки, олівця, дівчинки, машинки, будинку і показує їх по черзі. Діти першого ряду плескають у долоні, якщо показане належить до живої природи, другого — до неживої, а третього — до рукотворного світу.
4 Гра «Об'єкти живої природи»
Діти підводяться. Учитель упереміж називає об'єкти живої природи і вироби: м'яч, собака, телевізор, трактор, хмара, сумка, сніжинка, річка, ложка, бурулька, ранець, піщинка, гойдалки тощо.
Діти присідають, коли чують назву виробу, і піднімають руки вгору, коли чують термін, що характеризує об'єкт природи (не зроблений руками людини).
— Зверніть увагу на об'єкти, що не належить до природи, — міст, будівля, пам'ятник. Вони теж зроблені руками людини.
5 Виконання завдань
1) Що з переліченого належить до неживої природи: орел, туман, людина, комаха, місяць, мороз? (Туман, місяць, мороз)
2) Гра «Я знаю три предмети.».
— наведіть по три приклади об'єктів живої та неживої природи.
1 Гра «Що зайве?»
2 Розв'язування логічних завдань «Що зайве? Чому?:»
3) Людина виростила багатий урожай пшениці. Пшениця — це об'єкт природи або виріб людини? (Пшениця — частина живої природи)
4) Який виріб колись був частиною живої природи?
а) Цегляний будинок;
б) лляний рушник;
в) глиняний кухоль;
г) сталевий ніж.
(Лляний рушник спочатку був рослиною.)
6 Робота над загадками
Учитель пропонує учням відгадати загадки і визначити, що з відгадок належить до живої природи, що — до неживої, а що — до рукотворного світу. Діти обов'язково пояснюють, чому вони визначили приналежність певного предмета до певної групи.
• Лиш торкнись до колючок —
Він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк?
Підказати? Це... (їжак).
• В небі хмарка пролітала,
Білий пух розсипала.
Він на землю міцно ліг.
Називають його... (сніг).
• Цю найпершу в школі книжку
Знає будь-який школяр.
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш... (буквар).
7 Гра-змагання між хлопчиками і дівчатками
Демонстрація мультфільму «Про мавпочок» (1 ням: назвати якомога більше предметів природи них людиною).
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що таке природа?
— Якою буває природа? (Живою і неживою)
— Що належить до живої природи?
— Що належить до неживої природи?
— чим жива природа відрізняється від неживої?
— До якої природи належить людина?
— Як взаємопов'язані жива і нежива природа?
- Природознавство/Я і Україна
- 25.03.2014
- 847