Значення природи для життя людини
Урок 15
Тема. Значення природи для життя людини
Мета: розкрити значення природи в житті людини; розширювати світогляд; збагачувати словниковий запас учнів; формувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, уміння бачити красу природи, порівнювати, робити висновки; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I . Організаційний момент
•• Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Діти, ви любите подорожувати?
— Сьогодні ми вирушимо у подорож просторами нашої Батьківщини, щоб дізнатися про багатства природи та їх значення для життя людини. Нам сьогодні стануть у пригоді вміння спостерігати і знання про природу, які ми отримали на попередніх уроках.
III. Вивчення нового матеріалу
1 Вступна бесіда
— Нас оточує багато різних предметів і речей. Згадайте, як деякі предмети прийшли до нас.
— Булочка чим була на початку свого шляху? (Зерном)
— Хто допоміг зернятку стати булочкою? (Людина)
— Могло б зернятко вирости без допомоги природи?
— Альбом чим був і звідки прийшов до нас? (Був деревом, прийшов із лісу.)
— Хто допоміг йому стати альбомом? Що допомогло дереву вирости?
— Завдяки кому і чому ми маємо всі ці та багато інших предметів? (Людині й природі)
На дошці з'являється слово «багатства».
— Про які саме багатства говоритимемо сьогодні на уроці? (Про багатства природи)
На дошці з'являється слово «природи».
БАГАТСТВА ПРИРОДИ
2 Дослідження «Що таке багатства природи?»
— Діти, ви любите досліджувати?
— Я пропоную вам зараз перетворитися на дослідників і з'ясувати, що саме належить до багатств природи, яку роль відіграють природні багатства в нашому житті, як людина використовує ці багатства. Під час нашого дослідження ми робитимемо позначки на дошці.
— Природа створює всі умови, щоб людина могла жити. Відгадайте загадки і з'ясуйте, що потрібно для життя людині.
Ти весь світ обігріваєш і втоми не знаєш,
Посміхаєшся у віконце і звуть тебе усі... (сонце).
— Що сонце дає людині? (Світло і тепло)
На плакат прикріплюють таблички «світло» і «тепло».
— Про яку силу природи йдеться?
Летить коник, басує.
Полем-долем пустує.
Ніхто його не впіймає
І ніхто не загнуздає. (Про вітер)
На плакаті прикріплюють табличку «вітер».
— Де людина використовує силу вітру? (Вітрильний спорт, млини)
• Що тече, не зупиняється? (Вода)
• Що шумить без вітру? (Вода)
• У чому дірки не вивертиш? (У воді)
На плакаті прикріплюють таблички «вода», «течія річки».
— Де людина використовує воду? (Готує їжу; пере; умивається; поливає рослини; річками пересувається водний транспорт.)
— Назвіть професії людей, яким для роботи потрібна вода.
— Хочете дізнатися ще одне значення води, вітру і сонячного світла? (Перегляд слайдів про отримання електрики.)
— На великих річках будують ГЕС, на яких отримують електрику. Використання води дає можливість під великим натиском обертати лопаті гідротурбіни, що приводять у дію генератори, а вони, у свою чергу, виробляють електроенергію.
— На річці Дніпро побудована ДніпроГЕС, ми отримуємо електрику з цієї станції. (Головний енерговузол регіону)
— У містах побудовані ТЕС. У котельних теплових електростанцій отримують водяну пару високого тиску, спалюючи в топках кам'яне вугілля, природний газ або торф. Пара обертає турбіни, сполучені з генераторами. Відпрацьовану пару і гарячу воду використовують для обігрівання будинків.
— Що потрібно використовувати на ТЕС, щоб у нас було світло?
(Корисні копалини — торф, кам'яне вугілля, природний газ)
— Місця, де добувають корисні копалини, ми називатимемо підземними коморами.
На плакаті — підземні комори.
— Але ТЕС значно забруднюють довкілля, тому людина почала шукати інші джерела енергії — вітер і сонце, побудувала вітряні млини (вітряки) і сонячні батареї, що найменше забруднюють природу.
Вітряки (використання вітру у виробництві електроенергії) — один із найбільш екологічно чистих способів. Вітряки зазвичай установлюють на височинах і пагорбах, на відкритих просторах, де навколишні об'єкти — такі, як будівлі або дерева, — не є перешкодою вітру.
Сонячні батареї розташовують на даху, вони поглинають сонячну енергію і завдяки цьому виробляють електроенергію.
— Отже, для отримання чого людина використовує сили природи? (Для отримання електрики)
3 Робота над загадками
Навесні веселить,
Влітку холодить,
Грибами, ягодами обдаровує,
Восени засинає,
Навесні знову оживає. (Ліс)
— Чому ми дружимо з лісом?
— Для чого він людям потрібний?
Відповіді:
— Ліс — наше багатство.
— Ліс — це зелене вбрання нашої Землі.
— Там, де ліс, завжди чисте повітря.
— Ліс — це будинок для звірів і птахів.
— Ліс — це наш друг: затримуючи вологу, він допомагає людині вирощувати хороший урожай.
— Ліс — це комора, що щедро віддає свої дари: горіхи, гриби, ягоди.
— Чи можна тварин і рослини назвати природними багатствами?
До плаката прикріплюють таблички «тварини» і «рослини».
— Яких свійських тварин ви знаєте?
— Відгадайте загадки.
• Зві рята рогат і , . Величезний на зріст,
Та ще й бородаті , Пишним віялом хвіст.
Ходять пастись в лози. До колін борода.
Хто? Вгадай т е ! (Кози) Щ0 за ГОрда х о д а !
• Хоч годинника не має, По усьому двору
Вранці він нас піднімає. Розганяє дітвору.
Кожен прокидається — Порозгонив і зник.
З сонечком вітається. (Півень) Був це, діти,, (індик).
• Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знаньта вмінь учнів
— Отже, на плакаті є всі природні багатства.
— Що таке природні багатства?
— Що станеться, якщо природні багатства зникнуть?
— Що потрібно робити, щоб цьому зарадити?
— Я вам показуватиму предмет, а ви спробуйте визначити багатство природи, яке «брало участь» у виготовленні цього предмета.
Предмети: вовняні нитки, макарони, йогурт, ножиці, крейда, масло, дошка для різання хліба, олівець.
V. Підсумок уроку
— Уявити людину поза природою неможливо — без повітря, води, співу птахів, аромату лугів, шелесту листя. Усе це щедро дарує нам природа, а натомість просить тільки дбайливого, доброго ставлення.
- Природознавство/Я і Україна
- 25.03.2014
- 856