Різноманітність кісткових риб




 
Урок № 40
Різноманітність кісткових риб
Мета уроку: ознайомити учнів з різноманітністю кісткових риб, з основними рядами класу Кісткові риби; зробити висновки про роль риб у водних екосистемах; удосконалювати вміння працювати в групах, уміння та навички роботи з роздавальним матеріалом, пі-дручником, таблицями; розвивати творчу активність та критичне мислення учнів; формувати ціннісні орієнтації на збереження природи.
Очікувані результати: учні знають ознаки представників найпоширеніших рядів кісткових риб; учні наводять приклади риб, які мешкають у місцевих водоймах, промислових риб; учні розпізнають представників деяких рядів риб у природі.
Обладнання: 
Тип уроку: комбінований.
1. Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1. «Загадковий диктант».
Завдання для учнів:
Необхідно вибрати правильні твердження, які стосуються особливостей будови та життєдіяль-ності кісткових риб. У разі правильного виконання завдання можна визначити назву риби, яку тривалий час вважали вимерлою 200–300 млн років тому, але у 1938 р. вона була виявлена біля Коморських островів.
Л Мають обтічну форму тіла
О Усі плавці — парні
А Органи виділення — нирки
К Мають трикамерне серце
Б Внутрішній скелет — хорда
Т Мають зябра, прикриті зябровими кришками
И Є плавальний міхур
Г Є зовнішнє вухо
М Скелет складається із черепа, хребта, скелета плавців
Е Холоднокровні
Р Серед кісткових риб є живородні 
І Кровоносна система утворена різним судинами
Н Є клоака
К Більшість риб гермафродити
Я Риби, які піклуються про потомство, відкладають менше ікри
Відповідь:
л а т и м е р і я
2.2. Біологічна задача.
Визначте, скільки живуть зазначені риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска — у 4 рази менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя білуги і тріски. (Тріска — 25 років, сом — 75 років.)
3. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
У грудні 1938 р. Марджорі Кортней-Латимер, куратор музею у Східному Лондоні (ПАР), ко-ли досліджувала риб, виловлених рибалками, які ловили акул біля устя річки Чалумна, звернула увагу на незвичайну рибу синього кольору. Вона витягла рибу із загальної купи та принесла її до музею, але не змогла визначити, до якого виду та належить.  Не маючи можливості зберегти рибу, Марджорі Латимер віддала її таксидермісту, щоб той зробив опудало. Пізніше професор іхтіології Джеймс Леонард Брайлі Скот упізнав в опудалі рибу, добре відому з викопних реш-ток. Він опублікував опис цієї істоти в березні 1939 р., давши їй латинську назву Latimeria chalumnae на честь Марджорі Латимер та місця знахідки (р. Чалумна).
Було встановлено, що латимерія є нащадком викопних кистеперих риб, які жили в прісних водоймах, де, імовірно, була нестача кисню. У зв’язку із цим у давніх кистеперих разом із зяб-рами утворилася легеня. Крім кисню, розчиненого у воді, кистепері могли дихати й атмосфер-ним киснем. Парні плавці цих риб за своєю будовою подібні до кінцівок наземних тварин, що надавало їм можливості виходити на суходіл.
Це хижак, який живе на глибині 400–1000 м в Індійському океані. Довжина тіла сягає 180 см, маса — 90 кг. Парні плавці латимерії слугують не лише для плавання, але й для пересування по крутих схилах дна. Її легеня заповнена жиром і не пов’язана з диханням.
— Чому вчених зацікавила ця знахідка? Про що свідчать особливості її будови?
Ми розглянули тільки одного незвичайного представника підводного рибного царства. А наскільки воно різноманітне — про це ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети та завдань уроку.
1. Різноманітність кісткових риб 
Робота в групах
— Схарактеризувати ряди кісткових риб за таким планом:
1. Представники.
2. Характерні риси.
І група — ряд Осетроподібні;
ІІ група — ряд Лососеподібні;
ІІІ група — ряд Оселедцеподібні;
IV група — ряд Коропоподібні;
V група — ряд Окунеподібні;
Презентація І групи
Ряд Осетроподібні
Характерні особливості будови: довге рило, рот із вусиками (розташований на нижньому боці голови), асиметричний плавець, у верхній лопаті якого розміщується частина хребта. Уздовж тіла розташовані ряди товстих кісткових лусок. Грудні і черевні плавці прикріплені до тіла го-ризонтально. Є плавальний міхур. Мешкає виключно в Північній півкулі. Самки цього ряду мо-жуть відкладати до 5 млн ікринок. Майже весь скелет хрящовий, лише деякі його частини скос-тенілі. Протягом життя зберігається хорда.
Донні риби, пристосовані до живлення придонними тваринами. Живляться зазвичай безхребет-ними тваринами. Більшість осетроподібних — прохідні, вони живуть у морях, а розмножуються у річках.
Представники: севрюга, білуга, осетер атлантичний та ін.
Заповнення таблиці
Різноманітність кісткових риб
Назва ряду Характерні риси Представники
Осетроподібні
Лососеподібні
Оселедцеподібні
Коропоподібні
Окунеподібні



«Склади назви риб»
(Учням пропонуються чотири слова, у яких переплуталися букви і їх необхідно переставити так, щоб утворилися назви риб.)
• Сосоль (лосось)
• Рольфе (форель)
• Таке (кета)
• Суріха (харіус)
Запитання до учнів:
— До якого ряду належать названі риби?
Презентація ІІ групи
Ряд Лососеподібні
У лососеподібних тіло округлої, валькуватої форми або трохи стиснуте з боків. Характерною їхньою ознакою є наявність особливого жирового плавця, розташованого на спинному боці тіла перед хвостовим. У нього немає променів. Плавальний міхур цих риб протягом усього життя зберігає зв’язок із кишечником. Більшість видів лососеподібних — прохідні риби, але деякі пос-тійно живуть у прісних водоймах. Наприклад, форель живе у гірських річках, її штучно розво-дять у рибних господарствах Карпат і Криму. Значна кількість видів лососеподібних поширена в морях Далекого Сходу (наприклад, кета, горбуша) або Півночі (сьомга). В Україні поширені такі види: харіус європейський, форель райдужна, дунайський і чорноморський лосось.
(Заповнення таблиці.)
Конкурс кросвордистів
Розгадати кросворд та визначити перевірочне слово — назву риби.
1) Орган, за допомогою якого риба може пірнати або виринати на поверхню води. (Міхур.)
2) Найвідоміша прісноводна хижа риба. (Щука.)
3) Риба, назва якої збігається з назвою давньоримського бога кохання. (Амур.)
4) Самець прісноводної риби, який турбується про потомство. (Сом.)
5) Риба, яка знищує і поїдає різних паразитів, що живуть на тілі інших риб. (Губань.)

1
2
3
4
5

Перевірочне слово: хамса.
Запитання до учнів:
— До якого ряду кісткових риб належить ця тварина?
Презентація ІІІ групи
Ряд Оселедцеподібні
Тіло оселедцеподібних риб сплощене з боків, а забарвлення переважно сріблясте. Бічної лінії немає або вона дуже коротка. Голова не вкрита лускою, промені плавців м’які, плавальний мі-хур зберігає зв’язок із кишечником. Більшість видів цих риб мешкає у товщі води, живлячись дрібними організмами. Найвідомішими є атлантичний та тихоокеанський оселедці, довжина їхнього тіла сягає 40–50 см. Атлантичного оселедця, що живе у Балтійському морі, називають салакою. У Чорному морі також трапляється кілька, тюлька та інші дрібні види цього ряду. У Дніпровських водосховищах виникла особлива прісноводна форма тюльки. У Чорному та Азов-ському морях мешкає європейський анчоус, або хамса.
(Заповнення таблиці.)
Завдання для учнів:
— Послухайте опис тварини та визначте її назву.
Доросла риба оливково-срібляста з фіолетовим або червоним полиском. По краю хвостового плавця проходить чітка чорна смуга. У молодих риб забарвлення сріблясте, боки з чорними плямами, анальний та черевні плавці червонуваті. Мають потужні щелепи з гострими зубами, нападають на риб та інших тварин, небезпечні для людини. Будова нижньої щелепи і зубів до-зволяє рибі виривати зі здобичі великі шматки м’яса. Зграя за кілька хвилин знищує тварину масою близько 50 кг. (Піранья.)
— До якого ряду вона може належати?
Презентація IV групи
Ряд Коропоподібні
Довжина тіла — від 2 см до 1,5 м. Відмітними рисами є відсутність зубів на щелепах, але наявні так звані глоткові зуби, розташовані на задній зябровій дузі. Риби мають апарат Вебера, утворе-ний чотирма передніми хребцями. Луска циклоїдна, деякі види не мають луски. Плавальний міхур цих риб протягом усього життя зберігає зв’язок із кишечником. Більшість видів коропоподібних поширені у прісних водоймах, але деякі (вобла, тараня) здатні мігрувати на нерест в опріснені ділянки морів.
У водоймах України найпоширенішими представниками коропоподібних є плітка, ялець, жерех, лин, марена, лящ, рибець, верховодка, чехоня, сазан, карась, амур. Усі вони мають важливе промислове значення.
(Заповнення таблиці.)
Розповідь учителя
Ви знаєте, що серед тварин трапляються і отруйні види. Деякі такі види риб розповсюджені і в Чорному морі.
Повідомлення учня
Морський дракончик
Морський дракончик — найотруйніша з чорноморських риб. Отруйні залози у нього містяться біля основи колючих променів першого спинного плавця і біля шипа на зябровій кришці. Якщо наступити на цю рибу або необережно її взяти, вона може поранити. Одночасно до рани потрапляє й отрута риби. Поранений спершу відчуває гострий наростаючий біль, у нього посилюється виділення поту, послаблюється дихання, вражене місце напухає. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, може наступити параліч, втрата мовлення, а інколи навіть смерть. Тому при уколах дракончика необхідно негайно звертатися до лікаря. До цього рану рекомендується обмити спиртом, хлороформом, концентрованим розчином калій перманганату або теплою водою, а також витягти з неї уламки колючок, якщо вони є.
Морський дракончик веде придонний спосіб життя. Він швидко закопується грудними і черев-ними плавцями в пісок, залишаючи відкритими тільки очі, рот і спинний плавець. Закопавшись, очікує на здобич. Це дрібні риби, наприклад бички, креветки, дрібні краби. Під час полювання орієнтується переважно за допомогою органів зору та бічної лінії. З наближенням жертви на відстань 30–40 см хижак блискавичним рухом кидається на неї, широко розкривши рота, та хапає її.
Цей вид риби належить до ряду Окунеподібні.
Презентація V групи
Ряд Окунеподібні
Характерні особливості: частина променів плавців має вигляд нерозчленованих гострих шпи-льок, черевні плавці зазвичай розташовані під грудними, а іноді й попереду них; плавальний міхур не сполучається з кишечником. Це переважно хижаки. Довжина тіла у різних видів цих риб становить від 1 см до 5 м, а маса інколи сягає 900 кг. Так, меч-риба може сягати 4,5 м завдовжки при масі до 500 кг. Ця тварина, переслідуючи здобич, здатна розвивати швидкість до 130 км/год. Найпоширеніші представники — судак, окунь, йорж, скумбрія, ставрида, тунець, бички.
(Заповнення таблиці.)
5. Узагальнення і закріплення знань
5.1. «Четвертий зайвий».
Визначити, яка риба зайва, та пояснити свій вибір.
1) Йорш, окунь, піранья, скумбрія.
2) Краснопірка, салака, кілька, оселедець.
3) Білуга, осетер, лосось, севрюга.
4) Карась, лящ, плітка, судак.
6. Підбиття підсумків уроку
«Незакінчені речення»
Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:
— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…
— Урок важливий, тому що…
— Мені сподобалося…
— Мені не сподобалося…
— Від наступного уроку я чекаю…
7. Домашнє завдання
7.1. Завдання для всього класу.
Підручник _____________________________________________
Зошит _________________________________________________
7.2. Індивідуальні та творчі завдання.
1. Скласти кросворд на тему «Риби наших водойм».
2. Підготувати повідомлення про рибне господарство та рибальство.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Різноманітність кісткових риб", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід