Значення ссавців для людини. Охорона ссавців. Тваринництво
 


Урок № 62
Значення ссавців для людини. Охорона ссавців. Тваринництво
 2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.4. Тести на встановлення відповідності.
(Завдання спроектовані на екран або роздаються на кожну парту.)
1. Установити відповідність між назвами ссавців та рядами, до яких вони належать.
Назва тварин Ряди ссавців
1 Ігрунка
2 Їжак
3 Дельфін-білобочка
4 Благородний олень
5 Нутрія
6 Кулан
7 Морський котик
8 Горностай А Парнокопитні
Б Непарнокопитні
В Хижі
Г Гризуни
Д Комахоїдні
Е Ластоногі
Є Китоподібні
Ж Зайцеподібні
З Примати
Відповідь:1 — З, 2 — Д, 3 — Є, 4 — А, 5 — Г, 6 — Б, 7 — Е, 8 — В
2. Установити відповідність між рядами ссавців та їхніми характерними ознаками.
Ряди ссавців Ознаки
1 Примати
2 Хижі
3 Китоподібні
4 Непарнокопитні А П’ятипала кінцівка, великий палець протиставлений решті, добре розвинений головний мозок
Б Ведуть водний спосіб життя, кінцівки перетворилися на плавці, волосяний покрив відсутній, розвинений підшкірний шар жиру
В Добре розвинені ікла, один кутній зуб видозмінився у зв’язку з характером живлення
Г Парна кількість пальців, укритих роговими чохлами, шлунок простий або багатокамерний
Д Великі тварини з непарною кількістю пальців, укритих роговими чохлами, шлунок простої будови
Відповідь: 1 — А, 2 — В, 3 — Б, 4 — Д.
 
 4. Засвоєння нового матеріалу
1. Значення ссавців для людини
Слово вчителя
Ви вже знаєте, що ссавці відіграють надзвичайно важливу роль у природі, але й життя людини тісно пов’язане з цими тваринами. Яке значення мають ссавці в житті людини?
Короткі повідомлення учнів
• Домашні коні використовуються в господарстві як тяглова сила; їх м’ясо вживають у їжу; з молока кобил готують лікувальний напій кумис.
• Мишоподібні гризуни завдають великого економічного збитку як шкідники сільськогосподарських культур. Більшість гризунів (наприклад, бабаки, ховрахи) — носії збудників низки хвороб, небезпечних для людини (сказ, чума, різні лихоманки, енцефаліт). Гризуни служать їжею для плазунів, птахів, хижих ссавців. Певні їх види є об’єктом промислу завдяки своєму цінному хутру (бобер, білка, ондатра).
• У теперішній час практичне значення ведмедів для людини невелике. Вони служать об’єктом спортивного полювання. М’ясо багатьох видів їстівне, шкура йде на ковдри. Жир та жовч ведмедів використовують у традиційній медицині для лікування захворювань печінки та жовчних шляхів, нирок, сильних опіків. Об’єктом промислу слугує насамперед бурий ведмідь. У деяких випадках ведмеді можуть шкодити посівам сільськогосподарських культур (вівса, маніоку) та полювати на свійську худобу, а також розорювати пасіки. Ведмеді — улюблені об’єкти утримання в зоопарках та дресирування, у тому числі циркового, але в природі вони можуть нападати на людей; особливо небезпечними в цьому плані є ведмедиці з малими ведмежатами.
• Коти і собаки є експериментальними тваринами в біологічних і медичних дослідженнях. У той самий час вони становлять небезпеку для людини, оскільки заражають її сказом, токсоплазмозом, ехінококозом. Коти і собаки мають естетичне значення, виведено безліч декоративних порід цих тварин (близько 350 порід собак).
• Завдяки цінному хутру багато хижих тварин (куниця, соболь, горностай, лисиця, рись, видра тощо) є об’єктом промислу або розводяться в спеціальних звірівницьких господарствах. Майже всі куницеві мають промислове значення, даючи цінне хутро (особливо куниця, видра, соболь, калан тощо). Служать об’єктами полювання. Найвідомішими є давні промисли на куну (літописну «білу»), а особливо на її тайгову форму з найбільш м’яким хутром — соболя. Деякі види можуть переносити інфекційні хвороби. Так, борсук є одним з переносників бичачого туберкульозу, який передається великій рогатій худобі через його екскременти. Місцями ним заражено до 20 % популяції борсуків. Куницеві переносять сказ.
• Людина давно використовує комахоїдних для своїх потреб. Хохулю завжди цінували за хутро. Ще понад 2 тис. років тому висушені шкурки їжаків використовували замість гребінців, щоб вичесати вовну вівці. Але сенат у Стародавньому Римі був змушений заборонити спеціальним законом добування їжаків: почалося зниження чисельності цих тварин.
• Жуйні тварини здебільшого одомашнені та представлені низкою цінних порід. Людина використовує парнокопитних для отримання продуктів харчування (м’ясо, молоко), як сировину для промисловості (шерсть, шкіра), для отримання ліків (роги оленів, залози внутрішньої секреції великої рогатої худоби, сироватка крові), як тяглову сила (бики, олені, верблюди).
Складання опорного конспекту
Значення ссавців у житті людини:
• об’єкти промислу;
• джерело харчування для людини;
• людина використовує їх хутро, шкіру тощо;
• знищують шкідників сільськогосподарських угідь;
• помічники людини в господарстві;
• естетичне значення;
• є транспортним засобом;
• є джерелом сировини для отримання ліків;
• є експериментальними тваринами в лабораторіях;
• мишоподібні гризуни завдають шкоди;
• є переносниками збудників небезпечних захворювань;
• хижі знищують багатьох свійських тварин.
2. Охорона ссавців
Розповідь учителя
Діяльність людини призводить до забруднення промисловими відходами навколишнього середовища, руйнування природних угруповань і, як наслідок,— до скорочення чисельності багатьох видів ссавців. Наприклад, на межі зникнення перебувають такі тварини, як зубр, рись звичайна, кіт лісовий, хохуля звичайна, афаліна чорноморська, їжак вухатий і багато інших. Система заходів щодо охорони тваринного світу передбачена низкою законодавчих актів.
Завдання для учнів:
— Запропонуйте заходи щодо охорони тваринного світу.
Складання опорного конспекту
Заходи щодо охорони тваринного світу:
• визначення термінів полювання і норм відстрілу тварин;
• акліматизація і розселення (ондатра, бобер);
• збереження і відновлення зникаючих видів у заповідниках і заказниках.
Розповідь учителя
Постійний облік чисельності та стану зникаючих і рідкісних видів тварин веде Червона книга.
Запитання до учнів:
— Пригадайте, що таке Червона книга України.
(Червона книга України — анотований та ілюстрований перелік рідкісних видів та підвидів, що перебувають під загрозою зникнення на території України і підлягають охороні; основний документ, у якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.)
Розповідь учителя
Третє видання Червоної книги України (2009) містить перелік із 68 ссавців.
Серед них:
• хохуля звичайна;
• заєць-біляк;
• кіт лісовий;
• рись звичайна;
• борсук звичайний;
• тюлень-монах;
• зубр;
• їжак вухатий;
• вечірниця гігантська;
• ховрах європейський;
• тхір степовий та інші.
Повідомлення учнів
Видра річкова
В Україні здебільшого водиться в річках Полісся та Лісостепу. Зрідка трапляється і в степовій зоні. Гірськими річками Карпат видра піднімається досить високо в гори. Хутро блискуче, темно-буре.
Місця заселення — річки, озера, стариці, ставки. У воді видра майстерно плаває і пірнає. Веде нічний спосіб життя, а вдень спить у норі. Вхід у нору розташований нижче рівня води. Є у видри також і тимчасові сховища — підмиті водою береги, купи хмизу або корчі, повалені дуплисті дерева тощо. Узимку видра звичайно тримається в незамерзаючих місцях річок.
Живиться переважно рибою, хоча поїдає також багато жаб, раків, молюсків та різних водяних комах. Полює і на водоплавних птахів та мишоподібних гризунів, зокрема водяних полівок. Спіймавши здобич, виносить її влітку на берег, а взимку на лід.
Парування у видри відбувається в лютому–березні. У травні самка народжує 2–5 малят. Через 6 тижнів вони вже починають виходити з нори. Статевої зрілості досягає в 3-річному віці, живе 12–15 років. Занесена до Червоної книги України.
Тушканчик великий
Тушканчик великий — нетиповий гризун з великими очима та вухами, довгими задніми кінцівками та хвостом, що має широку китицю. Довжина тіла — до 26 см, маса — до 400 г.
Активний у сутінках і вночі. Живе в поодиноких норах з овальним входом. Літні нори мають просту будову, довжина їх — 1–4 м; зимові значно довші, ведуть до гніздової камери, розташованої на глибині 0,3–2,5 м. На відміну від інших видів родини тушканчик великий рідко закриває на день вхід до нори земляною пробкою. Найчастіше він її розміщує перед гніздовою камерою. У сплячку в південних районах залягає протягом кінця жовтня — 1-ї декади листопада, пробуджується в кінці березня — на початку квітня (іноді 18–20 квітня). Живиться цибулинами тюльпанів та інших лілійних, вегетативними частинами дикорослих і культурних злаків, їхнім насінням, іноді — комахами. Викопує навесні насіння динь, гарбузів та кавунів і псує сходи цих рослин.
Борсук звичайний
Борсук майже всеїдний. Він їсть дрібних ссавців: кроликів, кротів і пацюків, особливо їхніх дитинчат, а також комах, равликів і жаб. Різне коріння, рослини й фрукти теж є важливим доповненням його раціону.
Незважаючи на те, що борсук є досить сильною твариною, його улюблена їжа — це звичайні дощові черв’яки. Розшукуючи цих хробаків, у вологі осінні ночі він здійснює десятигодинні переходи. Борсук виходить з нори на полювання найчастіше тоді, коли настає темрява.
У нього не дуже добрий зір, тому під час пошуків їжі він покладається в основному на свій чутливий нюх і тонкий слух.
Зазвичай борсуки живуть сім’ями. Кількість особин у сімейній групі залежить від того, яка є кількість їжі на даній території. Іноді околиці населяють декілька таких груп борсуків.
Людина — це єдина істота, що становить небезпеку для борсука. Заради їх цінного хутра, що використовується при виробництві пензлів, цих тварин убивали, на них ставили сильця й навіть влаштовували полювання із собаками.
У багатьох регіонах Англії під час полювання із собаками входи в борсукові нори засипають, щоб відрізати тваринам шлях до втечі. Борсуки пізніше відкопують входи, але в результаті таких дій порушується створена ними система вентиляції нори та орієнтація борсуків у часі. У Центральній Європі полювання на борсуків не дуже популярне.
Нині найбільше борсуків гине на дорогах під колесами автомобілів.
Розповідь учителя
А чи знаєте ви, що 4 жовтня Організація Об’єднаних Націй визначила як Міжнародний день захисту тварин? Цей день вважається днем народження святого Франциска Ассізького, одного з найвідоміших католицьких святих, засновника ордену францисканців, заступника й охоронця тварин. Легенди оповідають, що святий Франциск міг спілкуватися з тваринами, тварини його розуміли й допомагали в усіх справах. У свою чергу Франциск закликав усіх людей любити й оберігати тварин, не шкодити їм. Він перший назвав тварин нашими молодшими братами та сестрами.
Товариства захисту тварин багатьох країн світу щорічно відзначають цю дату й організовують масові заходи. В Україні Міжнародний день захисту тварин відзначається з 2003 р. А 2006 р. в нашій країні був прийнятий «Закон про захист тварин від жорстокого поводження», який захищає право як свійських, так і диких тварин на життя.
Дуже часто ми говоримо про охорону та збереження диких тварин, але не звертаємо уваги на тварин, які знаходяться поруч з нами. Послухайте вірш.
Братам нашим меншим присвячується
Брати наші менші чи друзі безслівні...
Такі часом милі, довірливі, ніжні.
Буваєте часом і хижі і грізні,
І долі бувають у кожного різні.
 
Комусь пощастило, порода у тілі:
І ви вже чистенькі, пухнасті та білі,
А хтось просто з двору, без племені-роду —
Хоч як би хотів, та не зміниш породу.
 
І доля вже інша й життя вже собаче,
І тільки надія одна — на удачу,
Що хтось пожаліє, візьме тебе в хату,
Що, може, служити там будеш багато.
 
А в іншого «Віскас», хазяйка заможна,
Усе в тебе є, усе тобі можна;
Спідничка картата, ошийник зі срібла,
І впевненість є, що ти дуже потрібна.
 
Брати мої менші, я дуже шкодую,
Що всіх не зігрію, не всіх нагодую.
Та знаю, що люди все можуть змінити,
Що кожного з вас можна просто любити!
(А. Шкварук)
Запитання для обговорення:
— Що кожен з вас може зробити, щоб допомогти безпритульним тваринам?
3. Тваринництво
Розповідь учителя
Тваринництво — галузь сільського господарства, що займається розведенням і використанням сільськогосподарських тварин.
Запитання до учнів:
— Яке значення має тваринництво для людини?
Очікувані відповіді учнів:
Воно забезпечує людей харчовими продуктами (молоко, масло, сир; близько 60 % білків, що їх споживає людина,— продукти тваринництва), дає сировину для легкої (вовна) і харчової, а також фармацевтичної промисловості, тяглову силу (кінь, віл), основне органічне добриво — гній.
Розповідь учителя
Продукти тваринництва легко збувати, і вони за нормальних обставин часто бували основою бюджету українського селянина. В Україні тваринництво поділяється на скотарство (розведення і використання великої рогатої худоби), вівчарство, конярство, козівництво, кролівництво. Як же виникло тваринництво в Україні?
Повідомлення учнів
Історія тваринництва в Україні
На українських землях тваринництво відоме вже з неоліту, коли вирощували велику рогату худобу, овець, свиней і кіз, зокрема носії трипільської культури; з бронзової доби було поширене конярство (особливо у степових народів, насамперед у скіфів). Значно розвиненим було тваринництво за Княжої доби, особливо конярство — для військових цілей. З XV ст. відомий вивіз волів на Захід, пізніше — й до Москви; за Гетьманщини з Лівобережжя експортували волів і овець. Проте весь час тваринництво задовольняло насамперед потреби місцевого населення. Лише з кінця XVIII ст. ця галузь господарства у Південній Україні набирає ринкового характеру: експорт вовни і волів. Але після перетворення степів на орну землю вівчарство припинило свій розвиток через брак кормової бази, а волів, які використовувалися під час розорювання важкої цілини, замінили коні.
 5. Узагальнення і закріплення знань
5.1. Фронтальна бесіда.
1. Яку роль відіграють ссавці у природі?
2. Яке значення ссавців у житті людини?
3. Чому багато видів ссавців потребує охорони?
4. Яких заходів необхідно вживати для охорони ссавців?
5.2. З наведеного переліку вибрати тварин, які занесені до Червоної книги України. 
Кріт звичайний, хохуля звичайна, борсук звичайний, заєць-біляк, видра річкова, ведмідь бурий, білка звичайна, зубр, заєць-русак, олень благородний, вечірниця гігантська, їжак вухатий, тушканчик великий.
 

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Значення ссавців для людини. Охорона ссавців. Тваринництво", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід