Конго. Нірагонго
 

У східній частині Демократичної Республіки Конго, розташований вулкан Нірагонго. Червоне око гігантського циклопа дивиться з Землі у безкінечний простір. Саме таке фантастичне враження справляє вулкан з космосу. У його кратері безперервно вирує й клекоче найбільше лавове озеро в світі.

 

Це один з восьми діючих вулканів, що входять до гірського масиву Вірунга на кордоні Руанди, Конго та Уганди. Вулкан розташований на 20 кілометрів північніше озера Ківу усього за 10 кілометрів від міста Гома. Це район непролазних тропічних лісів, у якому мешкає рідкісний вид гірських горил.

Висота вулкану складає 3469 метрів. Його головний кратер завширшки 2 кілометрів має 250 метрів глибини. На сірому, вкритому застиглою лавою дні кратера, як у дивовижній чаші, кипить озеро з мільйонів кубічних метрів розплавлених гірських порід. Його діаметр становить 230 метрів, температура розпеченої лави сягає 1200. По берегах озера виник п’ятнадцатиметровий насип з вулканічного попелу.

 

Лава в озері надзвичайно рідка й тягуча. За яких-небудь 20 хвилин її рівень може змінитися на 5 метрів. Іноді вогняний потік переливається через край цього відьмацького котла. Тоді лава здатна розвинути швидкість у 100 кілометрів за годину, руйнуючи все на своєму шляху.

Нірагонго найактивніший вулкан Вірунга. Разом із своїм сусідом, вулканом Ньямлагіра, він забезпечив 40% усіх вулканічних вивержень в Африці. Починаючи з 1882 року на Нірагонго зафіксовано 34 виверження. У деяких випадках діяльність вулкану була безперервною на протязі декількох років.

Одне з найбільших вивержень Нірагонго сталося 10 січня 1977 року, коли на схилах вулкану несподівано виникло безліч тріщин. Звідти ринув потік розпеченої до білого лави. Його швидкість досягала 70 кілометрів за годину. Широка вогняна ріка усього за пів години унесла життя майже двох тисяч людей міста Гоми. Стихія вщухла раптово, як і почалася. Згодом з’ясувалося, що це навіть не було виверженням. Просто лавове озеро, яке протягом десятків років заповнювалося магмою, вирвалося з кратеру.

Подібна ж трагедія сталася й 17 січня 2002 року. Все біля Нірагонго перетворилося на справжнісіньке пекло. Після декількох місяців легеньких землетрусів, з вулкану викинуло біля 20 млн. кубічних метрів лави. Маса вогню спрямувалася у бік Гоми. Пекельні потоки поглинали все на своєму шляху – ліси, поля, сади та села. Під владою стихії опинилося 400 тисяч навколишніх мешканців. Більш ніж 120 тисяч з них залишилися просто неба, десятки загинули. Нірагонго має вбивчу силу й непередбачувану вдачу. За ним ведеться безперервне спостереження, щоб спрогнозувати великі виверження, вчасно евакуювати населення і уникнути великих жертв. 

Джерело  http://chudesa-svitu.org.ua/

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Конго. Нірагонго", із категорії "Цікава географія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід