Муха цеце
 

Муха цеце  кровоссальна муха, яка переносить смертельно небезпечні хвороби. Вона з легкістю адаптується до життя в самих різноманітних умовах.

Муха цеце живе у вологих тропічних лісах і саванах Центральної Африки. Специфічне живлення і спосіб розмноження забезпечують мусі цеце і її личинкам стовідсоткове виживання. Нині проти цієї небезпечної комахи ведеться справжня війна. 

ЇЖА

Їжа мухи цеце   Муха цеце харчується кров'ю ссавців, птахів і плазунів. Своїм довгим хоботком вона з легкістю пронизує навіть товсту шкіру свині. Ротовий апарат мухи цеце пристосований для споживання рідкої їжі і закінчується декількома дрібними, але дуже гострими „зубчиками". Біля основи хоботка знаходяться могутні м'язи, шо керують рухом колючого апарату, полегшуючи мусі завдання проникнення крізь верхній шар шкіри людини або тварини. Цей паразит нападає дуже тихо, тому людина помічає його надто пізно. 
   Голодна муха цеце, що сідає на шкіру жертви, виглядає дуже худою і навіть трохи зморщеною, а злітає, наповнивши черевце кров'ю. Вгамувавши голод, муха цеце декілька днів не харчується. 

СПОСІБ ЖИТТЯ

Спосіб життя мухи цеце   У тропічних лісах і саванах Центральної Африки живе близько 20 видів цеце. Ці мухи харчуються кров'ю теплокровних тварин і людини. 
   Деякі види є переносниками трипаносоми - збудника „сонної хвороби". Для людини небезпеку становить муха цеце. Цей вид мухи живе у вологих лісах, що ростуть по берегах річок та озер і харчується кров'ю крокодилів, антилоп і людини. Люди, ведучи боротьбу з цим паразитом, знищують прибережні чагарники. Але муха цеце переселяється на найближчі дерева і звідти нападає на місцевих мешканців. Переносником збудників подібної хвороби (на неї хворіють тільки тварини і велика рогата худоба) є муха цеце, що поширена в саванах Східної Африки. Вона нападає на тварин, що пасуться у відкритій місцевості - таких як африканські буйволи і бородавочники. 

РОЗМНОЖЕННЯ

Розмноження мухи цеце   Більшість видів мух відкладає декілька сотень яєць і більше до них не повертається, не беручи участі в їхньому подальшому розвитку. Комахи, опираючись на нюх і зір, все ж відкладають яйця у місцях, які найбільш сприятливі для розвитку личинок - у гній, м'ясо, гнилі продукти. З яєць з'являються сотні маленьких мушок, проте більша їх частина гине, не досягнувши статевої зрілості. Муха цеце, на відміну від типових двокрилих, відкладає тільки одне яйце, але дбає про його збереження. Личинка мухи цеце розвивається всередині роздутого черевця матері, харчуючись спеціальними виділеннями її додаткових залоз, і з'являється на світ вже готовою до перетворення на лялечку. Відбувається це таким чином: запліднене яйце затримується в тілі мухи цеце, з нього викльовується безнога личинка, яка, подібно до ембріона ссавців, розвивається в матці. Личинка дихає через пару чорних дихалець, що виступають назовні з тіла матері. Постійно голодна личинка потребує багато їжі, тому муха цеце, що її виношує, змушена збільшувати споживання їжі - смоктати більше крові. Личинка народжується розвиненою і відразу ж заривається в землю, де звиває кокон і потім перетворюється на дорослу комаху. На цій стадії розвитку личинка не потребує їжі, вона майже нерухома і не зазнає нападу ворогів. Потім з лялечки виходить молода муха цеце. Комаха відразу ж вирушає на пошуки їжі. 

ЦЕЦЕ І ЛЮДИНА

Цеце і людина   Муха цеце - один з найбільш небезпечних видів живих істот, що живуть в Африці. Вона є переносником збудників „сонної хвороби". „Сонна хвороба" викликається простими джгутиковими організмами - трипаносомами, які розмножуються в кишечнику мухи цеце і передаються за допомогою слини теплокровним тваринам, кров яких смокче муха. Трипаносоми паразитують у крові, спинномозковій рідині й інших тканинах і вражають центральну нервову систему. Виникають ознаки енцефаліту, може трапитись кома і через декілька місяців - смерть. Трипаносоми зустрічаються в крові антилоп, але останнім шкоди вони не завдають - тварини мають імунітет. 

ОСОБЛИВОСТІ ПРИСТОСУВАННЯ

   Особливості будови травного тракту мухи цеце пояснюються специфікою її їжі, оскільки ця комаха харчується тільки кров'ю людей, птахів і плазунів. Кров, якою харчується муха цеце, не містить усіх життєво необхідних для неї речовин і вітамінів, тому їх у шлунку мухи компенсують мікроскопічні бактерії, які й виробляють елементи, що їх їй бракує. Такий тип симбіозу характерний й іншим паразитам, що теж харчуються кров'ю, наприклад, блохам і вошам. Напившись крові, муха цеце якийсь час відпочиває, очищає хоботок і позбавляється від зайвої рідини, що робить її тіло важким. Тільки після цього вона залишає своє укриття. 

Муха цеце (13 фото + 2 видео)

Муха цеце (13 фото + 2 видео)Муха цеце (13 фото + 2 видео)Муха цеце (13 фото + 2 видео)Муха цеце (13 фото + 2 видео)Муха цеце (13 фото + 2 видео)


Муха цеце (13 фото + 2 видео)Муха цеце (13 фото + 2 видео)


Муха цеце (13 фото + 2 видео) 

Джерело www.zoolog.com.ua
фото - copypast.ru 
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Муха цеце", із категорії "Цікава географія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід