острови Дніпропетровської області
 
Конспект уроку
Тема:острови Дніпропетровської області 
Автор Бондаренко Людмила АнатоліївнаМета: дослідити наявність на території області островів, виявити їх походження, вивчити їх флору, фауну, дослідити їх топоніміку. 
Тип уроку: вивчення нового матеріалу 
Обладнання: підручник, фото островів, карта області, презентація «Острови Дніпропетровської області» 
Опорні та базові поняття: острів, топоніміка назв 
Географічна номенклатура: Базавлук, Сурський, Томаківка,Чортомлик 
ЗМІСТ УРОКУ: 
І.Організаційний момент 
ІІ.Актуалізація опорних знань: 
 Що таке острів? 
 Які острови на планеті Земля ви знаєте? 
 Як ви можете класифікувати відомі вам острови? 
 Що є обов’язковою умовою для того, щоб землю назвали островом? 
ІІІ.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів 
Прийом «Проблемне питання» 
Як зміниться екосистема острова, якщо виключити один з біологічних компонентів? Поясніть. 
Прийом «Дивуй» 
На території Дніпропетровської області виділяють 4 найбільших острови: Базавлук,Чортомлик, Сурський,Томаківка. Всі ці острови історично формувалися разом з добою козаччини. 
ІV.Вивчення нового матеріалу 
Розповідь вчителя: 
Чортомликом називається не лише острів, а й річка та СМТ. Але всі три назви ідентичні, та походять з тюркської мови. 

Чортомлик - 
1) ріка, права притока Дніпра. Одні вважають, що гідронім походить від тюркського «щука». Інші — від «щучий». Дослівно: «Ріка, ба¬гата щуками»; 
2) острів, який лежав в гирлі р. Базавлук, нині затоплений водами Каховського водосховища; 
3) селище міського типу, підпорядковане Орджонікідзенській міськраді Дніпропетровської обл. Розташоване на залізниці Кри¬вий Ріг — Нікополь. До категорії селище міського типу віднесено у 1957 році. 
Дуже багато об’єктів на україні, зокрема у Дніпропетровскій області,походять з тюркської мови, тобто з часів завоювання України татарами. 
Томаківка (острів) Томакíвка, Томаківський, Городище, Буцький — назва острова на Дніпрі на території сучасного м. Марганця в південно-західній його частині, за 66 км вниз по течії від острова Хортиця. Острів є другим за величиною дніпровим островом після Хортиці. 
Річка Томаківка, права притока Дніпра, протікаючи біля острова із східного боку, ділилась на два рукави. Один із них зливався з протокою Дніпра Ревуном, що обминав острів з півночі, й другий — з протокою Дніпра — Річищем, що омивало острів з півдня. За словами Лясоти, всі три річки називалися також Томаківками. 
На Томаківці, ймовірно, з 40-х рр. 16 ст. до 1593 р. перебував Кіш Запорізької Січі. 
Перший замок-укріплення на Томаківці був поставлений власним коштом Дмитром Вишневецьким ( Байдою ).Для сполучення між островами,він перший почав виготовляти "чайки" з шкіри турів та використовувати їх для сполучення між островами. 
За словами Маркіна Бєльського (Kronika Marcina Bielskiego. T. 3. C. 1359..), на південь від острова Хортиці був розташований інший острів, що зветься Томаківкою, на якому найчастіше живуть низові козаки і який становить для них, по суті, наймогутнішу фортецю на Дніпрі. 
За Олександром Гваніні ( Sarmatiae Europeae Descriptio , 1578 р.) : За 40 миль від Києва,між порогами знаходиться о. Кохання,який простягається на кілька миль,біля нього знаходяться два броди : Кременецький і Кузьминський,якими татари переправлаяються через Дніпро.Близько біля нього знаходиться о. Хортиця,на якому жив Вишневецький.Нижче о. Хортиця в Дніпро впадає р. Тисмениця .( 44 милі ) На третьому острові Томаківці, найбільше жило низових козаків ,навпроти цього острова в Дніпро впадає дві річки ,які витікають з Чорного лісу : Фесин і Тисмінь. 
Острів Томаківка, що височів над околицею, був чудовим природним укріпленням. Боплан, проїжджаючи біля нього в 1637 році, писав: Томаківка … острів близько однієї третини милі (2 — 2,5 км. — В. Г.) в діаметрі, напівкруглий і високий, нагадував півкулю, весь порослий лісом; стоячи на ньому, видно всю течію Дніпра від Хортиці до Тавані. 
Самуїл Зборовський, відвідавши Томаківку в другій половині XVI століття, переказував: Цей острів такий широкий, що там можна розташувати 20 тисяч людей і чимало коней. 
Дослідники другої половини XIX століття І. Карелін та Л. Падалка, описуючи Томаківку, зазначають: над Річищем острів досить високий — 70 сажень — і урвистий, аз інших боків похилий і займає десь зо 300 га. Ґрунт його кам'янистий, а на схилах можна побачити значне оголення вапна (В примітках до видання «Опису України» Боплана російською мовою говориться, що окружність острова дорівнює 6 км, а поверхня — 350 га). 
Пізніше Томаківка мала назви о. Буцький (від Буц), о. Дніпровський, о.Городище. Територія Томаківки частково залита водами Каховського моря. 
На сьогоднішній день на території острова на горі розташовам колгоспний сад, а біля Дніпра — район м. Марганцю — Острів. 
Прийом «Самостійне дослідження» 
Учні самостійно знаходять топонімічні пояснення назв Базавлук та Сурського. 
Базавлук (Бузулук, Бузлук, Бузувлук) — 
1) річка, права притока Дніпра; 
2) острів на Дніпрі, нижче Дніпровських порогів. Етимологія Базавлук нале-жить до чітко не з'ясованих. Дехто з дослідників назву виводить від тюркського «зіпсована вода». Звідси ж Базавлучка — права притока Базавлука. Утворена за допомогою українського суф. -чка. 
Томаківка — 1) ріка, права притока Дніпра. Назва від тюркського «гир¬ло ріки, горло, вихід в ущелину». Під'їжджаючи до лівого берега Дніпра, кочівники бачили на протилежному березі гирло якоїсь річки — tamak, tomak. Від цієї тюркської основи та українського суф. -івк(а) й утворився гідронім; 
2) острів на нижньому Дніпрі. Назва, можли¬во, за розміщення неподалік від гирла Т.; 
3) селище міського типу, районний центр Дніпропе¬тровської обл. Виникло в 1740 році. Розташоване на правому березі Томаківки, від якої й дістало назву. 
Сурський поріг — другий поріг на Дніпрі. Виступав з води південніше Кодацького порога, біля с. Волоського, розташованого нижче гирла р. Мокра Сура, права притока Дніпра. Від річки й назва порога. Ни¬ні він затоплений водами водосховища. 
V.Закріплення вивченого матеріалу 
Прийом «Тести» 
1. Скільки островів у Дніпропетровській області? 
а)два б)чотири (+) 
2. Нижче гирла річки Мокра Сура розташований острів: 
а)Чортомлик б)Сурський (+) 
3. Томаківка з тюркської мови перекладається як 
а)гирло ріки (+) б)зіпсована вода 
4. Базавлук з тюркського перекладається як 
а)зіпсована вода (+) б)гирло річки 
5. Чортомлик з тюркської мови перекладається як 
а)ріка багата щуками(+) б)ріка багата рибою 
VI.Підсумок уроку 
Мотивація оцінок 
VIІ.Домашнє завдання. Опрацювати та вивчити конспект та відповідний матеріал підручника
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "острови Дніпропетровської області", із категорії "Географія України", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід