Степи. Тваринний світ степу украънського степу
 
Степи. Тваринний світ степу.
Степи. Тваринний світ степу
Тваринний світ степів значно відрізняється від лісової фауни. Багато степові тварини змушені жити в норах, у копитних розвивається здатність швидко пересуватися, з’являється схильність до стадності. Особливо характерно для степової фауни різноманіття гризунів. Тут живуть бабаки, тушканчики, ховрахи, миші та інші тварини цієї найчисленнішої в степу групи.

Серед степових тварин Євразії зустрічається близько 90 видів різних ссавців, третина з них не може існувати в іншому середовищі проживання. Одна з головних особливостей копитних тварин — стадність. Тварини степу збираються в стада, полегшуючи собі захист від хижаків. Головний засіб захисту копитних — велика швидкість. У степах, де немає ніякого укриття, вони повинні бігти швидше своїх ворогів, щоб вижити. Сайгак може розвинути швидкість до 80 кілометрів на годину, кулан-до 70, а джейран — до 65. Степовим мешканцям не обійтися без хорошої витривалості — їм доводиться робити тривалі переходи і подовгу залишатися без харчування.

Невеликі тварини степу знаходять притулок у своїх норах. Тут вони ховаються від зимової холоднечі і літньої спеки, зберігають запаси корму і виховують потомство. У норах завжди зберігається нормальна температура і вологість, гризуни можуть проводити в своїх сховищах більшу частину часу, рідко виходячи на світло. Численні ходи забиті земляними пробками, вихід з нори укритий негустий травою.

Птахів, що живуть тільки в степах, збереглося зовсім небагато. Поява людей у цьому середовищі проживання, розорані поля і смертоносні комбайни — все це сприяло зникненню багатьох видів степових птахів. Дрохва, журавель-беладона, стрепет, сіра куріпка — найпоширеніші птиці російських степів. На жаль, не всі тварини степу Росії змогли пристосуватися до нових умов. Однак багато денні степові хижаки населяють наші землі досі: орел-могильник, курганник, орел степовий, канюк, боривітри і соколи-кібчики — представляють серйозну небезпеку для дрібних гризунів. Нерідко можна зустріти і мирних птахів: жайворонків, трясогузок, чайок, авдоток, червоних качок і багатьох лісостепових мешканців.


Не обійтися в степах і без рептилій. Степова гадюка воліє полювати вночі, а вдень вона миролюбно гріється на сонці. При зустрічі з людиною гадюка намагається сховатися, проте, якщо на неї наступити, вона миттєво вкусить отруйними зубами. Жовточеревий полоз, навпаки, дуже агресивний і любить нападати першим, але його укус для людини абсолютно нешкідливий. Такі тварини степу, як ящірки, можуть мати найрізноманітніші забарвлення. Ця рептилія поширена по всій території Євразії, обганяючи змій за чисельністю.

Степ населяє неймовірну кількість комах. Вологим літом тут літають докучливі комарі, гедзі та деякі види оводів. У сухому степу мешкають ктирі — комахи, здатні перемогти бджіл, ос і жуків-скакунів. Ця середовище проживання сповнена кониками і мурахами.

Тварини степу пристосувалися до сухого клімату. Східна Євразія славиться холодною зимою і жарким літом. Середня річна температура центральної Євразії — від 3 до 7 градусів тепла, на півдні — до 10. Середня температура липня — від 20 до 24 градусів, вологість повітря — близько 56-67%, в самому сухому місяці цей показник знижується до 35-49%. Тут випадає близько 300-500 міліметрів опадів в рік, за літо — 160-180. Навесні і пізнім літом в степах стоїть засуха. У липні посуха часто чергується з великими грозами.

Незважаючи на зовнішню скромність, мир степів надзвичайно різноманітний, і людина повинна дбати про нього, не допускаючи вимирання багатьох видів. Втручання людини в тваринний світ згубно позначається на флорі і фауні цієї середовища проживання. Багато живі створіння існують тільки в степах, не зустрічаючись в інших місцях земної кулі.


  


  

За матеріалами http://kasner.kiev.ua/tvarini-stepu/

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Степи. Тваринний світ степу украънського степу", із категорії "Географія України", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід