Пустелі й напівпустелі, вічнозелені твердолисті ліси й чагарники. Стихійні явища природи
 

Урок № 20

Пустелі й напівпустелі, вічнозелені твердолисті ліси й чагарники. Стихійні явища природи

Мета уроку: схарактеризувати природні зони пустель, напівпустель, вічнозелених твердолистих лісів і чагарників; дати уявлення про взаємозв’язки природних компонентів у їх складі; сформувати знання про ґрунти, рослинний та тваринний світ природних зон; сформувати уявлення про стихійні природні явища материка; розвивати уміння аналізувати тематичні карти.

Обладнання: підручник, атлас, кліматична карта, карта природних зон.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть: розповідати про природні зони пустель, напівпустель, твердолистих вічнозелених лісів і чагарників; наводити приклади ґрунтів, рослинного та тваринного світу; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.

Географічна номенклатура: пустелі — Сахара, Наміб; напівпустеля — Калахарі.

I.   Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

На середньовічних морехідних картах «Великою пустелею» називали північну частину Африки.

Пізніше назва «Сахара», що раніше стосувалася її західної й середньої частин, поширилася на всю пустельну територію. Сьогодні це слово асоціюється з безкраїми просторами, спекою і спрагою.

(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)

III.  Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда за запитаннями

1.   Якими є особливості природи екваторіальних лісів?

2.   Як ви вважаєте, чому савани займають таку велику територію на континенті?

3.   Як змінюється рослинний світ саван зі зменшенням кількості опадів?

4.   У яких кліматичних умовах формуються пустелі?

5.   Чому в тропічних широтах випадає мало опадів?

6.   Чим пояснюється утворення пустелі в південній частині Африки, на узбережжі Атлантичного океану?

IV.   Вивчення нового матеріалу

План

1.   Природа пустель і напівпустель.

2.   Природа зони твердолистих вічнозелених лісів і чагарників.

3.   Стихійні лиха.

1.   Природа пустель і напівпустель

Робота з картою і текстом підручника

Запропонувати школярам визначити географічне положення природних зон пустель і напівпустель, охарактеризувати особливості їх клімату й ґрунтового покриву.

Розповідь учителя

Рослинний і тваринний світ тропічних пустель є повною протилежністю екваторіальних лісів. У деяких районах рослинність узагалі відсутня, в інших вона бідна. Поширено верблюжу колючку, у кам’янистих пустелях — лишайники, сланні злаки.

Більшість людей уявляють типовий пейзаж пустелі із характерними напівмісяцями барханів, але насправді величезні площі тут займають кам’янисті й глинисті пустелі. Ґрунти тропічних пустель мало розвинені, у них недостатньо органічних речовин. Частина території взагалі позбавлена ґрунтового покриву.

Серед тварин у пустелі найбільше представлені змії та ящірки, поширені скорпіони, тарантули, жуки, варани, зустрічаються антилопи. Багато тварин ведуть нічний спосіб життя. У жаркий час доби вони ховаються в норах або під тінню кущів і каменів, а вночі виходять на полювання.

Вода в пустелю надходить із нечастими дощами та лише на короткий період, потім вона швидко випаровується, просочується в пухкий ґрунт, і через кілька годин після дощу поверхневий стік припиняється. Головне джерело живильної вологи — підземні води.

У пустелі Наміб часто спостерігаються тумани, їхнє утворення пояснюється дією холодної Бенгельської течії. Із рослинності тут переважають низькорослі чагарники, замість листів у них — колючки. Особливістю напівпустелі Калахарі є відносно велика кількість рослинності, що представлена травами, невисокими тернистими чагарниками; поширені тут алое й дикі кавуни.

Бесіда за запитаннями

1)  Як виглядає типова тропічна пустеля?

2)  Які тварини поширені в Сахарі?

3)  Чому в тропічній пустелі (особливо кам’янистій) іноді можна почути звуки, що нагадують постріл?

4)  Якими є особливості напівпустелі Калахарі?

Робота з підручником

Опрацюйте матеріал підручника про рослинність пустель і напівпустель та поясніть, як рослини пристосувалися до природних умов.

2.   Природа зони твердолистих вічнозелених лісів і чагарників

Розповідь учителя

Зона розташована в районах із субтропічним кліматом. Для неї характерні зарості деревоподібного вересу, лаврів, миртів, карликових пальм, низькорослих вічнозелених дубів. Рослини пристосувалися до сухого літа. У них тверде листя та колючки, що випаровують мало вологи. У цій зоні формуються коричневі ґрунти.

Значна частина території поясу, особливо в Північній півкулі (Середземномор’я), була заселена й освоєна людиною тисячі років тому. Обробіток землі й випасання худоби привели до зникнення колишньої рослинності, а разом із нею зникли багато представників фауни, у першу чергу великі тварини.

Бесіда за запитаннями

Чому значна частина території поясу, особливо Середземномор’я, була заселена й освоєна людиною ще тисячі років тому?

3.   Стихійні лиха

Розповідь учителя

Великих збитків природі Африки та її населенню завдають стихійні лиха. Страшними наслідками для рослин, у тому числі сільськогосподарських, стають нальоти сарани. Пустельна сарана поширена в субтропічних і тропічних районах Африки. Якщо комах дуже багато, то вони можуть переміщуватися на північ від Сахари. Зграї перелітної сарани здатні повністю знищити посіви сільськогосподарських культур, особливо бавовнику й бобових.

Для багатьох районів, особливо тих, що межують із Сахарою, характерні сильні посухи. Вони не тільки призводять до голоду, але й змінюють традиційний спосіб життя африканців. Це пов’язане з масовим переміщенням населення із сільської місцевості міст.

На сьогодні в Африці досі існують величезні райони, на яких практично неможливе скотарство через муху цеце.

Стихійні лиха є однією з причин проблем забезпечення жителів Африки зерном. У доповідях продовольчої й сільськогосподарської організації ООН відзначається, що стихійні лиха серйозно загрожують продовольчій безпеці, що ускладнює й без того непросте життя селян і скотарів. Так, у Сомалі виникла продовольча криза, від якої постраждали близько 1,8 млн осіб.

Завдання

Запропонуйте заходи для зменшення впливу стихійних лих на природу й населення материка.

Додатковий матеріал

Природні зони

Назва

Географічне положення

Особливості клімату

Ґрунти

Рослинність

Тваринний світ

Зона вологих екваторіальних лісів (гілея)

Басейн Конго на північ від екватора до 4° пн. ш. і на південь від екватора до 5° пд. ш. Гвінейське узбережжя приблизно до 8° пн. ш. (не утворюють суцільної смуги). У дельтах річок і на узбережжях, затоплюваних під час припливів, — мангрові зарості. Займають приблизно п’ятнадцяту частину території континенту

Жаркий і вологий. Середні температури — +24…+28 °С, 2000 мм опадів на рік, щоденні зливи

Червоно- жовті фералітні

Багатоярусні ліси, близько 25 тис. видів рослин. Високі яруси утворюють гігантські (до 80 м) фікуси, олійна пальма, винна пальма, дерево кола, фікуси, тикове, червоне, сандалове, ебенове дерево. У нижніх ярусах багато бананів, різних папоротей, ліберійське кавове дерево. Серед ліан особливе місце посідає каучуконосна деревоподібна ліана ландольфія

У наземному ярусі — дрібні антилопи, китицевухі свині, дикобрази, карликові буйволи, поблизу водойм — карликові бегемоти, африканські оленьки, окапі. У кронах дерев багато мавп. Із птахів — різні види папуг. Поширені мурахи, терміти, малярійні комарі

Савани та рідколісся

Розташовані в районі субекваторіального кліматичного поясу, безперервним масивом огинають зону вологих екваторіальних лісів. До 16—18° на півночі та майже до Південного тропіка на півдні

Виражено два сезони, обидва характеризуються високими температурами повітря, але літній сезон вологий, а зимовий — сухий. Кількість опадів зменшується в міру віддалення від екваторіальних широт від 1200 до300 мм на рік.

Середні температури повітря: +15…+30 °С

Переважають червоно-бурі ґрунти, поблизу екваторіальних лісів утворюються червоні латеритні

Переважає трав’яний покрив із поодинокими або невеликими групами невисоких дерев і чагарників. Ростуть злаки заввишки до 2—3 м і більше (слонова трава, бородач), деревоподібні молочаї, алое з м’ясистим листям; окремі дерева: баобаби, дум-пальми, олійні пальми.

Для районів, де кількість опадів знижується до 500—300 мм, характерні зарості сухих колючих чагарників

Найбільше скупчення копитних тварин: антилоп, зебр, жирафів. Слони, буйволи, чорні носороги, леви, леопарди гепарди, гієни. Багато птахів — страус, цесарки, фламінго, чайки, марабу

Пустелі й напівпустелі

Уздовж Північного тропіка — Сахара, у районі Південного тропіка — Калахарі та Наміб

Жаркий і сухий. Середні температури повітря: +16…+32 °С, максимальна — +58 °С (у затінку). Кількість опадів — приблизно 100 ммна рік

Пустельні тропічні, часто засолені

Бідна рослинність. На піщаних ділянках — верблюжа колючка, на кам’янистих — лишайники, на засолених — полин і солянки. У пустелях південного заходу поширена вельвічія

Верблюд, лисиця феньок, змії, ящірки, скорпіони, тарантули, жуки, варани, зустрічаються антилопи

Твердолисті вічнозелені 
ліси й чагарники

Північні й південні окраїни материка

Літо жарке (+ 24 °С) і, як правило, сухе, а зима порівняно тепла (+10…+12 °С) і волога. Кількість опадів — 500 мм на рік і більше

Червоноземи, каштанові й бурі

Зарості деревоподібного вересу, лаврів, миртів, карликових пальм, диких маслин, низькорослих вічнозелених дубів. На крайньому південному сході — залізне дерево, жовте дерево, капський гостролист, деревоподібні папороті

Кабан, берберські олені, шакали, гієни

Цікаві факти

У Сахарі вдень майже завжди дме вітер, що несе багато піску й пилу. «Подих смерті» — таку назву дістав один із вітрів Сахари. Вітри — причина тривалих бур, які викликають справжні страждання. Від них немає порятунку — пил і пісок забиваються у вуха, рот, очі. Пилові бурі виникають частіше, ніж піщані, вони схожі на величезну пожежу, коли клуби диму піднімаються високо в небо. Із неймовірною силою несуться вони через рівнини й гори, підхоплюючи пил зі зруйнованих гірських порід. Сахара є одним із найпотужніших природних «виробників» пилу на Землі.

У Сахарі щорічно спостерігається близько 160 тис. міражів. Вони являють собою уявні зображення віддалених об’єктів. Міражі бувають стабільними й блукаючими, вертикальними й горизонтальними; зображення — прямі або перевернуті, витягнуті або сплющені. Існують карти, на яких відзначені місця, де зазвичай спостерігаються ці явища.

Учені з’ясували, що межі найбільшої у світі пустелі неухильно рухаються на південь. Тисячу років тому сільським господарством у Сахарі можна було займатися на території до 21° пн. ш., через сім століть межа сільськогосподарських культур відійшла на 300 км. На сьогодні вона розміщена ще південніше. Одні вчені вважають це результатом зміни клімату, а інші пояснюють рухом пісків. Дослідження показали, що наступання пісків значною мірою є результатом неправильного ведення скотарства й землеробства. Щоб зупинити цей процес, необхідні заходи щодо зрошення й обводнювання, закріплення пісків пустелі, правильного використання пасовищ (не можна витоптувати рослини, що закріплюють піски).

Коли говорять про сарану, часто використовують слова, які можуть стосуватися ворожих військ — «напад», «навала», «наліт». Невипадково, за біблійною легендою, серед жахливих кар, що були наслані на єгиптян, восьмою стала сарана.

Відомі кілька її видів — пустельна, гігантська, марокканська, італійська. Найнебезпечніша з них — пустельна, що є найбільш ненажерливою. Місця її перебування — субтропічний і тропічний пояси Африки, Аравії, Індії та Пакистану.

Зазвичай сарана проходить поле на висоті 200—600 м зі швидкістю до 30 км/год. До вечора зграї опускаються на землю, де за кілька хвилин знищують усю рослинність. Щодня кожна комаха з’їдає рівно стільки корму, скільки важить сама. Легко підрахувати, що зграя в кілька мільйонів особин за ненажерливістю не поступиться стаду антилоп. Результат комашиного «бенкету» — голий ґрунт, сухі гілки, неврожай, падіж худоби й голод.

У 1954 р. у Кенії сарановий наліт перетворив на безжиттєву пустелю сотні квадратних кілометрів квітучої землі. Під час останньої великої навали в 1986—1989 рр. армія ненажерливих комах поширилася на сотні кілометрів, спустошила поля на величезних просторах від Індії до Мавританії. За підрахунками вчених, тоді налетіло близько 40 млрд комах, які залишили без їжі 200 млн осіб.

V.  Закріплення вивченого матеріалу

Географічний диктант

1.   Серед тварин у цій природній зоні найбільше представлені змії та ящірки. (Пустеля)

2.   Для цієї зони характерні зарості деревоподібного вересу, лаврів, миртів, карликових пальм, низькорослих вічнозелених дубів. (Зона твердолистих вічнозелених лісів і чагарників)

3.   Ця зона розташована в басейні річки Конго й на узбережжі Гвінейської затоки. (Екваторіальні ліси)

4.   Рослинний і тваринний світ цієї природної зони дуже бідний. (Пустеля)

5.   У цій природній зоні переважає трав’яний покрив із поодинокими або невеликими групами невисоких дерев і чагарників. (Савана)

6.   В окремих районах цієї природної зони протягом кількох років може не бути дощу. (Пустеля)

7.   У цій природній зоні живуть найбільші тварини. (Савана)

Вправа «Так або ні?»

1.   Напівпустелі й пустелі займають близько третини території Африки. (Ні)

2.   Найбільша пустеля материка й усього світу — Сахара. (Так)

3.   Рослинний і тваринний світ пустелі досить бідний. (Так)

4.   Серед тварин найбільше представлені копитні. (Ні)

5.   На півдні Африки, на узбережжі Атлантичного океану, розташована пустеля Наміб. (Так)

6.   У районах із середземноморським кліматом розміщена зона тропічних лісів. (Ні)

7.   Великих збитків природі Африки та її населенню завдають стихійні лиха, які є однією з причин проблеми забезпечення зерном. (Так)

Запитання і завдання

1.   Поясніть відмінності в режимі випадання дощів у північній і південній частині найбільшої пустелі світу.

2.   Чим пояснюється наступання пісків Сахари на прилеглі райони?

VI.   Підсумки уроку

Висновки

     Приблизно половину території Африки займають напівпустелі й пустелі. У Північній півкулі розміщена пустеля Сахара. Її рослинний світ бідний і має специфічні пристосування: листя замінене колючками або дуже мале, корені рослин проникають глибоко в ґрунт. Переважні рослини зони: полин, курай, верблюжа колючка. Основними представниками фауни є верблюди, лисиця феньок, скорпіони, комахи, павуки, багато плазунів, антилопи, шакали, гієни.

     На півдні Африки розташована напівпустеля Наміб. Її особливість — відносно велика кількість рослинності, що представлена травами, невисокими тернистими чагарниками, поширені тут алое й дикі кавуни.

     На крайній півночі й крайньому півдні материка розміщена зона субтропічних твердолистих вічнозелених лісів і чагарників. Тут ростуть африканські види дуба й бука, дика маслина, суничне дерево, карликові пальми. Із тварин поширені кабан, берберські олені, шакали, гієни. В умовах сухого спекотного літа й вологої теплої зими сформувались коричневі ґрунти.

     Великої шкоди природі й населенню Африки завдають стихійні лиха. Для багатьох районів, особливо тих, які межують із Сахарою, характерними є сильні посухи. Вони не тільки спричинюють голод, але й змінюють традиційний спосіб життя африканців.

     Нищівними для рослин, у тому числі сільськогосподарських, стають нальоти сарани, яка поширена в субтропічних і тропічних районах Африки.

     Природа Африки, особливо саван, зазнає змін у результаті господарської діяльності людини. Великою проблемою стало знищення унікальних тварин материка. Для їхнього захисту створюються національні парки й заповідники.

VII. Домашнє завдання

1.   Опрацюйте матеріал підручника:

2.   Підготуйтеся до практичної роботи 9 «Складання порівняльної характеристики двох природних зон Африки (за вибором)».

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Пустелі й напівпустелі, вічнозелені твердолисті ліси й чагарники. Стихійні явища природи", із категорії "Контрольні,практичні", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід