По країнах Скандинавії Л.В. Деточенко. Фінляндія
 
По країнах Скандинавії Л.В. Деточенко кандидат географічних наук, доцент кафедри економічної
і соціальної географії Волгоградського державного педагогічного університету


Зовсім недавно відвідала чотири країни Північної Європи - Фінляндії, Швеції, Норвегії і Данії.
Називаєш ці країни, і одразу стикаєшся з труднощами термінології. Як правильно визначити, до якого географічного регіону вони належать? Те, що це Північна Європа, ясно.
А ось з поширеним терміном «Скандинавія» складніше. Географічно на Скандинавському півострові розташовані Норвегія, Швеція і частину території Фінляндії, тобто ці держави - країни Скандинавського півострова. Данія - немає. Але з лінгвістичного принципом саме норвезька, шведська і датська мови належать до скандинавської підгрупи германської групи індоєвропейської мовної сім'ї. А фінський відноситься до групи фінно-угорських мов Уральсько-юкагірской сім'ї. І предками фінів були угро-фінські племена, а не південнонімецьким, як у інших названих народів. Тому в даному випадку віднесення Фінляндії до Скандинавії викликає заперечення. Для загальної назви вживають термін «Фенноскандії» (від лат. «Феннія» - Фінляндія і «Сканді» - Скандинавія).
З іншого боку, у народів усіх чотирьох держав так багато спільного і в історії їх розвитку, і в державній символіці (прапори всіх країн мають схожий асиметричний хрест), і в особливостях менталітету, і в типах і рівнях розвитку економіки держав на сучасному етапі, що важко їх розривати географічно і термінологічно. В останні роки в зарубіжній, так і у вітчизняній географічній науці все частіше весь цей регіон об'єднують під загальною назвою Скандинавія.

Країна дачного типу - Фінляндія


Рибальські човни в ляні Лаппо на півночі Фінляндії


З усіх країн Скандинавії Фінляндія, мабуть, сама російська. Ще немає повного відчуття, що ти не в Росії. Може бути, тому, що від Санкт-Петербурга до столиці Фінляндії Гельсінкі всього 400 км, це 4-5 годин їзди на автобусі, а може бути, тому, що на головній Сенатській площі Гельсінкі навпроти лютеранського кафедрального собору височіє пам'ятник нашому Олександру II, який фіни і не думають скидати з п'єдесталу, як ми свої пам'ятники, а, навпаки, дуже шанують російського царя за те, що він ввів в обіг національну грошову одиницю - фінську марку і зробив фінський мову державною. Може бути, причиною того є і наша спільна історія: з 1809 до 1917 р. Фінляндія входила до складу Росії. І це створює враження якоїсь спільності.
Але, незважаючи на це, все-таки відразу ясно: Фінляндія - не Росія. Ясно по найчистішим дзеркальним стеклам фінського автобуса, на якому ми їдемо; ясно по високому професіоналізму нашого фінського водія Раума, який везе нас по Скандинавії; ясно тому, що при переїзді кордону автобус зовсім перестало трясти: дорога ідеально розчищена і дорожнє покриття у відмінному стані; ясно тому, що стало ясно - дорога прекрасно освітлена. Не Росія ...

Оперний театр в ГельсінкіПодорожуючи по Фінляндії, починаєш розуміти, чому у фінських народів такий ні на чий не схожий мова, що складається, здавалося б, з одних протяжних звуків. Вслухайтеся у назви - Ваалемаа, Сааремаа, Суоменлінна ... Мова такий від фінської природи. Велика частина території країни лежить нижче 200 м над рівнем моря. Весь південь і центральну частину країни займає низинна рівнина Суоменселькя з невисокими пагорбами, порослими хвойним лісом, з «очима озер». «Око» цих у Фінляндії чимало - 198 тисяч. Озера і болота покривають понад 10% зовсім невеликий, за російськими мірками, території. Недарма друга назва Фінляндії - країна Суомі - перекладається як Країна боліт. Проїжджаючи по цій рівнинній місцевості, милуючись блакитними озерами, зеленими ялинами і соснами, білими берізками, не хочеш нікуди поспішати, на душу сходить умиротворення, і навіть ми, засмикані суєтою, із зовсім іншим, степовим менталітетом, розслабляємося і розуміємо, чому так протяжен фінський мову, і вже не сміємося над повільними, нікуди не поспішають фінами.

Православний Успенський собор в Гельсінкі

Країною дачного типу називають Фінляндію, і це недалеко від істини. Прекрасна північна природа, чисте, наповнене фітонцидами повітря, розмірений спосіб життя - жителі Фінляндії, дійсно, живуть, як на дачі. І навіть у жителів великих міст, яких зовсім небагато в країні, як правило, є будиночок де-небудь в глушині біля озера. Хоча глушину тут - поняття відносне, ліс більше нагадує вичищений і доглянутий парк, в якому акуратно прокладені дороги. Легко Зрозумілою стає тривалість життя фінів - 75 років, одна з найвищих у світі: все життя, як на курорті.
Фіни взагалі народ особливий. Жителів Фінляндії трохи - 5,2 млн чол. при площі країни в 338 тис. км2, щільність населення невисока - 16,9 чел/км2. Враховуючи, що понад 70% людей живе в містах, сільське населення країни досить рідкісне. Живуть на хуторах, віддалених один від одного. Ця спокійна, одиночна життя цілком відповідає фінському менталітету. Удома на хуторах невеликі, дуже чистенькі, завжди свіжопофарбовані. Причому, що характерно для всіх північних країн з достатньо суворою природою, фарби яскраві, життєстверджуючі - переважають жовтий, бордовий, блакитний кольори. І що особливо разюче - вдома вписані в ландшафт, анітрошки не дисгармоніюють з природою, не виглядають чужим елементом, все дуже гармонійно, умиротворює. Все це століттями і створювало характер фінів, про який ходить стільки анекдотів. А вони не ображаються, живуть у своє задоволення, нікуди не поспішаючи, а весь світ нехай сміється і заздрить.

Вежа лютеранського собору в місті Турку

Зовні фіни сильно відрізняються від жителів сусідніх Швеції і Норвегії. Коли потрапляєш до Фінляндії, здається, що постійно бачиш Віллі Хаапасало (пам'ятаєте кіношного фіна з «Особливостей національного полювання?). Вони в більшості своїй такі - білошкірі, шірокоскулие, кирпаті, якісь субтильні при тому, що зростання під два метри і косий сажень у плечах у багатьох. Мовчазні, небалакучі, по-моєму, сором'язливі, не здатні до рішучих дій - «сім разів відміряй ...». Коли фін звертається до вас і з'ясовує, що у вас немає спільної мови для спілкування - ви не говорите по-фінськи, він по-російськи і по-англійськи, то у нього відразу «опускаються руки». На відміну від південноєвропейці - італійців, іспанців, від арабів, турків, які жестами, мімікою, загальновідомими словами на всіх мовах Землі будуть спілкуватися з вами; фіни - ні, вони навіть не роблять спроб щось зробити, будуть стояти поруч, зітхати, але не напружуватися.
Зате танцювати з фіном - суцільне задоволення. І в Фінляндії, і в Швеції прийнято танцювати тільки в парі, загальні танці вони не люблять. Запрошувати можуть і жінки, і чоловіки - рівноправність. У школах у Фінляндії з першого класу танці - обов'язковий предмет, і танцювати вміють всі. Не просто розгойдуватися, перебирати ногами, а саме танцювати. Партнер тебе веде в танці - давно забуте російськими жінками відчуття!
Чим фіни не відрізняються від росіян - багато п'ють. Тверезістю в Фінляндії і не пахне. Але, мабуть, позначається менталітет, особливих буйств у п'яному стані не учиняють. Затарюватися спиртним воліють в Росії, спиртне у нас набагато дешевше. Люблять російську горілку.

Пам'ятник маршалу  Карлу Густаву Маннергейму в Гельсінкі

Рівень життя у Фінляндії дуже високий. Фіни перейшли на євро, і середня зарплата в країні 2000-3000 євро в місяць. Середньому фіннові доступно якщо не все, то дуже багато чого: пляшка пристойного лікеру коштує 12-20 євро, квиток в аквапарк - 15 євро, проїзд на громадському транспорті - 1 євро, дуже багато соціальні послуги безкоштовні.
Великими містами Фінляндії вважаються столиця Гельсінкі (бл. 1 млн жителів) з передмістями, Тампере (220 тис.) і Турку (200 тис.). Гельсінкі (корінь «хельсін» - щастя) в порівнянні з іншими скандинавськими столицями на мене особливого враження не справив. Може бути, ми просто швидко його покинули. Чистий, охайний, 3-6-поверховий, з нарядно пофарбованими будинками. Є цікаві архітектурні ансамблі, пам'ятники. Помітні будівлі Головного вокзалу, лютеранського кафедрального собору, православного Успенського собору, церква в скелі «Темпельауккіо». Привертає увагу кінна статуя маршала Маннергейма, російського генерала від кавалерії, який покинув російську армію після 30 років служби і очолив фінську національну армію. До речі, це єдина у світі людина, нагороджений за мужність і російським Георгіївським хрестом (в Першу світову війну), і гітлерівським Залізним хрестом. Вражає Олімпійський стадіон, біля якого стоїть пам'ятник кумиру усіх фіннів, «літаючого спортсмену», триразовому олімпійському чемпіонові бігунові Пааво Нурмі, що встановив 31 світовий рекорд. Цікавий пам'ятник фінському композиторові Яну Сібеліусу, створений жінкою Еліа Хілтунен, - один із шедеврів абстрактної архітектури. Прозваний фінами «залізний ліс», він викликав свого часу неабиякі дебати. Складається з 580 сталевих труб, зварених разом, пам'ятник схожий на гігантський фантастичний орган, який співає на вітрі. Копія цього вражаючого твору перебуває нині в Нью-Йорку в будівлі штаб-квартири ООН. А музика Сібеліуса звучить по всьому світу. Але тільки перебуваючи у Фінляндії на батьківщині композитора, її сприймаєш якось особливо.

Олімпійський стадіон в Гельсінкі

Красивий Турку - найдавніший з міст Фінляндії, її колишня столиця Або. Основні визначні пам'ятки і символи міста - Замок і Кафедральний собор. Знаходиться Турку на березі мальовничої річки Аурайокі, в гирлі якої в Ботническом затоці Балтійського моря розташований пасажирський поромний порт, звідки чудові пороми відправляються до Швеції. Тут Росією вже не пахне, Турку дуже тісно пов'язаний зі Швецією. Близько 10% жителів Турку говорять шведською мовою, на ньому видаються газети, журнали, ведеться радіо-і телемовлення.
Я не була б економіко-географом, якщо б не цікавилася промисловістю країни. Але у Фінляндії я її ознак якось не знайшла, хоча знаю, що вона є, причому високорозвинена. Фінляндія на весь світ славиться продукцією своєї лісової промисловості, зокрема, вона - внеконкурентний світовий лідер з виробництва паперу на душу населення (понад 1400 кг) і по цьому показнику більш ніж у два рази перевершує займає друге місце Швецію. Інтенсивно розвивається виробництво целюлози, пиломатеріалів, а на їх основі - меблева промисловість. Галузями спеціалізації є електротехнічна промисловість (знамениті компанії «Нокіа», «Салора»), суднобудування, виробництво устаткування для деревообробної і целюлозно-паперової промисловості, чорна та кольорова металургія, харчова промисловість (у виробництві молочних продуктів виділяється компанія «Валіо»). Але промислові підприємства настільки замасковані, так не кидаються в очі, що на них і уваги не звертаєш. Зіткнулися ми лише з рибопереробки, коли їли смачні рибні страви на поромі да купували свіжу копчену рибу (форель, сига) на рибокоптильний. Бачили ми і лісозаготівлі, правда, не у Фінляндії, а в Росії. Фіни у нас рубають ліс, а потім везуть до себе на переробку. Свої ліси бережуть, жодної вирубки вздовж трас ми не спостерігали.

Турку. Набережна річки Аурайокі

Непередавану радість дітям, так і дорослим, доставляє аквапарк «Сирена» - один з найбільших закритих аквапарків світу (площа обігріваються басейнів ок. 2000 м2). Там є різноманітні водяні спуски, терасні басейни, джакузі, басейни з штучними хвилями, з водним масажем, печерні знамениті фінські сауни і загальні турецькі лазні з вологим паром. Абсолютно незвичайний контраст - всередині аквапарку тепло і роздолля для купання, а за скляними стінами покриті снігом їли. Відчуття щастя тебе там не покидає.
У Гельсінкі нам показали чудесного фінського гномика. Доторкнешся до його круглого носа, і він виконає твоє бажання. Ніс я помацала, а бажання моє вгадати нескладно - ще раз відвідати Фінляндію - таку на перший погляд невибагливу, але дуже славну і добру країну. 

Джерелоhttp://geo.1september.ru
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "По країнах Скандинавії Л.В. Деточенко. Фінляндія", із категорії "Країни світу", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід