Походження назв країн світу
 
Про що говорить походження назв деяких країн?

Чи замислюєтеся ви над назвами країн земної кулі, коли читаєте їх на географічних картах? Напевно немає! А тим часом, багато з них в перекладі російською мовою досить-таки цікаві, інколи навіть незвичайні. Правда, більшість назв, як і надлежит, повністю або частково відповідають певним особливостям країн, але трапляються і такі, які, навпаки, викликають здивування своєю вражаючою невідповідністю.

Відправимося ж в невелику подорож по географічній карті і розглянемо вміст "прізвищ" деяких держав.

Про особливості географічного положення розповідають, наприклад, такі назви: Норвегія ("Країна північної дороги"), В’єтнам і Австралія ("Країна півдня"), Японія ("Країна висхідного сонця", тобто "східна"). Австрія - в перекладі з німецького "Остеррайх" означає "Східна держава", тоді як насправді розташована вона в самому центрі Європи. Що ні говори, тут сталася явна накладка. Назва Ірландія походить від "ейре", тобто "західний острів".

А що стосується назви південноамериканської країни Еквадор, то неважко здогадатися, що воно означає "екватор".

А ось назва Сирії має навіть космічне походження. Воно пов’язане з найяскравішою зіркою нашого небозводу Сіріусом, що означає в перекладі з латинського "блискучий". Але, як відомо, на Землі є багато країн жаркіших і сонячних.

Цілою фразою - "Вісім островів, які стоять поряд", - переводиться назва невеликої країни Тувалу, що виникла в Тихому океані на місці колишньої англійської колонії, - островах Гілберта.

Про особливості земної поверхні говорять назви Нідерланди ("низовинна країна") і Ірак ("Низовина"), а назва острівної центрально-американської держави Гаїті - єдине, що залишилося від знищеного колонізаторами корінного населення індійців - араваков, на мові яких означає "гориста країна".

У назвах низки країн відбиті особливості їх флори або фауни. Так, наприклад, назва Бразилія походить від зростаючого тут червоного дерева паубразил. Назва ж африканської країни Малі в перекладі з місцевої мови малинков означає "країна бегемотів". Цікаво, що і назва столиці цієї держави - Бамако не менш екзотичне і означає "селище на спині крокодила". Герб міста прикрашають зображення крокодилів на згадку про ті часи, коли у водах річки Нігер мешкало багато цих тварин. А назва столиці іншої африканської країни Уганди - Кампала - означає "антилопа".

Абу-Дабі - так називається невелике багате нафтою князівство в державі Об’єднані Арабські Емірати, розташоване на аравійському побережжі Персидської затоки. У перекладі його назва означає "газель". Колись тут було багато цих тварин.

Назва держави Сомалі, на думку деяких учених, походить від слів "Сао сомао", що на місцевій мові означає: "йди подои корову". У цій африканській країні так багато великої рогатої худоби, що, як стверджують, молока тут більше, ніж води. Переважна частина населення країни займається скотарством.

Не дивуйтеся, але назва Іспанія означає в перекладі з древнього Карфагена "країна кроликів". Дійсно, колись тут водилося багато цих гризунів. Кроликів змальовували навіть на місцевих монетах.

Назви багатьох держав земної кулі однакові з назвами окремих природних об’єктів, розташованих на їх території: гір, річок, озер і тому подібне Ці географічні назви-дублікати характерні перш за все для молодих незалежних держав. Так, наприклад, республіка Камерун в Африці успадкувала свою назву від однойменного вулкана.

Від назв річок походять "прізвища" таких країн як Нігерія, Сенегал, гамбія, Конго, а також південноамериканської країни Парагвай. "Річкового" походження і назва Індія (від великої річки Інд), хоча лише порівняно невелика ділянка річки належить цій державі. Тече Інд, головним чином, в сусідньому Пакистані.

Назва держави Намібія походить від однойменної пустелі.

Від відомого озера Чад походить назва однієї з африканських республік. Унікальне поєднання назв озера (Танганьіка) і острова (Занзібар), вилилося в назву африканської країни Танзанії. Назви островів, на яких розташовані такі країни як Куба, Ямайка, Тринідад і Тобаго, барбадос, Гренада в Центральній Америці, Ірландія, Ісландія, Великобританія, Мальта в Європі, Кіпр, Шрі-Ланка, Філіппіни, в Азії стали їх назвами.

Проте, як ви вже відмітили, назви не всіх держав можна вважати вдалими. Чи знаєте ви, наприклад, що назва країни Уругвай, хоч і пов’язано з назвою місцевої річки, означає чомусь "пташиний хвіст", а Гватемали - "гниле дерево"? Назву республіки Панами означає "метелик". Проте з чиєїсь легкої руки воно поширилося на відомий головний убір. На самій же справі його почали вперше виготовляти в Еквадорі, а Панама була лише перевалочною базою, звідки капелюхи, так звані "панами", вивозилися до Європи.

У основу назв ряду інших держав покладені особливості національного складу їх населення. Наприклад, назву республіки Афганістану означає "Країна афганців", точно також як і Таїланд - "країна таи". А ось назва Румунія походить від латинського Roma (Рим). Таким чином, Республіка Румунія носить назву столиці іншої європейської країни - Італії. Назва Румунія виникла на карті Європи в 1877 р. після остаточного звільнення країни російськими військами від турецького іга.

По імені іншого італійського міста Венеції названа південноамериканська країна. У 1499 р. іспанські моряки побачили на березі лагуни Маракаїбо в північній частині материка індіанське селище на палях, подібно до Венеції, і назвали його Венесуелою, тобто "маленькою Венецією". Незабаром ця назва поширилася на прилеглу місцевість, а потім і на всю країну. Нині у Венесуелі обговорюється питання про зміну цієї випадкової назви на Лібертадор, тобто "визволитель", на честь героя і керівника визвольної боротьби народів Латинської Америки проти іспанських колонізаторів Симона Болівара. До речі, його ім’ям названа інша південноамериканська країна - Болівія, першим президентом якої він був.

На невеликому острові в Карібському морі знаходиться країна, яка носить ім’я відомого іспанського міста, - Гренада.

Від власних імен сталися назви ще деяких держав, наприклад, Саудівської Аравії (у 1926 р.) - на ім’я її засновника короля Ібн-Сауда. Що стосується назви південноамериканської республіки Колумбії, воно, напевно, не вимагає пояснень.

Назва западноафриканской республіки Буркина Фасо в перекладі з мови моси, основного її населення, означає "країна гідних людей", а її столиці Уогадугу - "Ласкаво просимо".

Невелика країна в Західній Африці називається Ліберією, тобто "країною свободи". А назва маленької острівної тихоокеанської республіки Вануату (колишня загальна англо-французская колонія Нові Гебріди) означає: "країна, яка є і буде самостійною".

Навряд чи треба говорити, що ці молоді держави фактично поки що знаходяться в повній економічній і політичній залежності від своїх колишніх країн-метрополій. Але назви є назви, а вони свідчать про прагнення народів цих країн добитися незалежності.

За матеріалами сайту http://geosvit.pp.ua

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Походження назв країн світу", із категорії "Країни світу", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід