Водний туризм. Сплав по ріках
 

1. Особливості організації водних подорожей


2. Вибір засобів руху та маршруту

1. Водний туризм—це подорожі, здійснювані по воді на суднах різного типу — шлюпках, прогулянкових човнах, байдарках, плотах, надувних човнах, яхтах, моторних суднах.

Використовуючи судна, ви маєте можливість швидше пересуватись і менше втомлюватись, ніж під час пішохідного походу. Водний похід дає можливість регулювати фізичне навантаження і чергувати його з відпочинком, не припиняючи руху, брати з собою більше вантажу, відвідувати місця, важкодоступні при інших способах пересування. Водні мандрівки надають вам можливість систематично купатися, займатися рибальством, мисливством.

Звичайні водні мандрівки доступні людям різної фізичної підготовленості, навіть із послабленим здоров'ям.

Учасники звичайної (простої) водної мандрівки повинні вміти плавати, підготувати судно до плавання, робити нескладний ремонт, володіти веслом, керувати судном і проводити його через найпростіші природні перешкоди, знати судноплавну обстановку. Для походів на парусних і моторних суднах необхідно мати посвідчення на право їх водіння.

Водникам-початківцям рекомендується вибирати ділянки рік із спокійною водою, без значних перешкод. Поступово, накопичивши досвід нескладних походів, переходьте до освоєння більш серйозних.

Саме в походах вихідного дня ви маєте можливість зробити перші кроки в оволодінні основними навичками туриста-водника: навчитися самим і навчити дітей плавати, веслувати, керувати судном, причалювати і відходити від берега, долати нескладні перешкоди, вивчити матеріальну частину судна. Навички і вміння, набуті в попередніх походах, закріплюйте і вдосконалюйте в наступних.

Дуже важливо, щоб керівник та його заступник мали досвід керівництва водними походами. Свідома дисципліна, висока організованість усіх учасників походу — запорука безпеки мандрівки. Кожен турист повинен знати, що на воді розпорядження керівника виконується негайно і беззаперечно.

Організація водного походу вимагає значної попередньої підготовки. Перш за все заздалегідь виберіть річку із зручними і короткими підходами до місця початку маршруту від залізниці або автобуса, визначте найкоротший шлях до транспорту від кінцевої точки маршруту. Підготуйте особисте спорядження туриста-водника. Воно майже не відрізняється від спорядження туриста-пішохода.

Крім кросівок або кедів рекомендуємо взяти гумові чоботи, на кожного туриста — індивідуальні рятувальні засоби: надувний або пробковий жилет, рятувальний пояс. У мандрівці згодяться надувні матраци, куртки, ковдри, спальні мішки, намет для продуктів, білі шапочки, сонцезахисні окуляри тощо.

Перед походом пригадайте самі і нагадайте дітям правила поведінки й безпеки у водному поході, а під час походу дотримуйтесь самі і вимагайте від дітей їх беззаперечного виконання.2. Найбільш придатні для походів вихідного дня розбірні байдарки, які можна придбати в магазинах спортоварів. Вони досить стійкі, мають хорошу місткість і задовільні ходові якості, порівняно легкі, тому зручні для перевезення в транспорті і плавання на річках різної складності, легко ремонтуються. Та найголовніша їх перевага — це можливість розміщення екіпажу обличчям у бік руху.

До негативних якостей байдарки слід віднести недосконалість конструкцій слабість оболонки. Навіть несильний удар об каміння може призвести до пробоїни. Саме ця обставина примушує туриста бути спостережливим, акуратним, правильно «читати» воду, вміло веслувати. Навчіться самі і навчіть підлітків, подорожуючи на байдарці, зазначати за характером води, що попереду підказ, перекат чи небезпечний камінь.

Завантажуйте байдарку на мілководді, біля низького берега. Це роблять удвох: один турист подає вантаж, стоячи на березі, другий укладає його в байдарку. Вантаж у байдарці розміщуйте рівномірно з невеликим нахилом на корму. Харчові продукти та спорядження, які необхідно зберегти від вологи, упаковуйте герметично в прогумовані мішки.

Сідайте в байдарку на плаву. Першим сідає кормовий веслувальник (капітан), а носовий тоді, коли кормовий уже повністю готовий до відчалювання. Виходять з байдарки у зворотному порядку.

Колону байдарок повинен очолити екіпаж помічника, а керівник заходу іде замикаючим, щоб бачити всю групу. Дистанція між байдарками — 4-6 м. На малих звивистих річках направляючий і замикаючий не повинні втрачати надовго один одного з поля зору.

Байдаркою керує капітан, а темп веслування задає передній веслувальник. Головний технічний елемент веслування — широкий і вільний рух з максимальним розслабленням м'язів у момент занесення весла і сильний гребок при проведенні.

У байдарці треба сидіти якомога нижче, спираючись на спинку, розставивши руки трохи ширше плечей, тулуб нерухомий, ноги стоять на підпорі. Весло слід опускати у воду неповністю, роблячи проведення якомога довшим. Не піднімайте весло високо, не стискуйте його. Рухи виконуйте вільно, ритмічно. Не допускайте відставання жодного екіпажу. Через кожну годину руху причалюйте до берега на коротку зупинку.

На маршруті слід робити зупинку, щоб розім'ятися, пограти в різні ігри, виконати кілька фізичних вправ, оглянути місцевість, поласувати ягодами. На обід зупиняйтеся не пізніше 13-ї години. У жаркий день обмежте обід бутербродом, салатом, фруктами, морсом.

Під час походу туристам часто доводиться долати перешкоди, рухатися проти течії, по великих водоймах. До цього треба бути готовими, знати певні правила і мати стійкі навички.

Перешкоди екіпажі долають почергово, причому першим проходить небезпечну ділянку судно з найбільш досвідченим екіпажем. За ним, тримаючись ближче до берега, йдуть інші судна. Якщо цього вимагає обстановка, екіпаж першого човна висаджується на берег і розвідує подальший шлях.

Перешкоди в нескладних водних походах —мілину, перекати, каміння, завали, невеликі пороги, берегові зарості, бистрину тощо — долають по-різному.

Перш ніж подолати поріг, продивіться його уважно з берега, а потім прийміть рішення щодо способу подолання. Ділянки з важкими порогами проходьте, страхуючи судна вірьовками з берега. Завали на річках розбирайте або обходьте, переносячи судна берегом. Низькі мости та плотини також обходьте берегом. Для цього виберіть найбільш зручні місця причалювання, найкоротший та найзручніший шлях для переноски суден.

Готуючись пройти під мостом, огляньте його, бо можна наштовхнутися на старі сваї і пошкодити оболонку байдарки. Долаючи перешкоди, повторюйте маневр «лоцманської», направляючої, байдарки, але витримуйте належну дистанцію, щоб не наштовхнутися на попередню байдарку, якщо вона затрималась при подоланні перешкоди.

Проти течії на веслах рухайтесь із швидкістю нє меншою 2 км/год. Якщо з такою швидкістю йти неможливо або для цього слід сильно веслувати, переходьте на проведення мотузкою. На складних ділянках з перешкодами байдарку проводьте на руках або переносьте берегом.

Найпростіший спосіб проведення байдарки мотузкою — «кораблик». Він вимагає менше зусиль, застосовується при незначній швидкості течії і не дуже складному маневруванні. Для цього кінці двох мотузок довжиною 20—25 м кріплять на носі і кормі або в місці в’язки вузлів носової та кормової обов’язок. Швидкість байдарки буде тим більшою, чим менший кут між віссю судна і напрямом течії. Змінюючи цей кут, відпускаючи чи підтягуючи носовий або кормовий кінець, можна вести байдарку ближче або далі від берега, обходити перешкоди.

Туристам-початківцям слід уникати великих водойм. Основні труднощі, що зустрічаються тут — сильний вітер, великі хвилі, прибій, необхідність точного орієнтування. Отже, план переходів будуйте в залежності від конкретних умов з урахуванням безпеки туристів. Рухайтесь, не віддаляючись від берега, щоб мати можливість швидко причалити. В туман і дощ при поганій видимості, коли важко орієнтуватись по берегах, користуйтесь компасом. У негоду при вітрі група повинна йти компактно. Байдарку в таку погоду слід задраювати фартуком, на хвилю йти носом.

При хорошій погоді велику воду проходьте вранці або ввечері, коли пануючий зустрічний вітер стихає. Вибирайте місце для ночівлі у водному поході заздалегідь, маючи 1—2 год. світлового часу, адже береги рік, доступних для походів вихідного дня, як правило, густо заселені, на них розміщені здравниці; зустрічаються також ділянки з крутими або болотистими берегами, і все це ускладнює влаштування на ночівлю.

Під час походу систематично оглядайте байдарки, усувайте виявлені поломки. Для цього група повинна мати ремонтний набір. Туристи-водники мають добре знати умовні позначки, (встановлені на річках, основні правила плавання по внутрішніх водних шляхах, орієнтуватись у судноплавній обстановці).

Не підходьте близько до пароплавів, барж та інших транспортних засобів; йдіть судноплавними річками, не виходячи на головний фарватер.

Зупиняючись на ночівлю, розвантажте байдарки, винесіть їх на берег і переверніть декою донизу, щоб роса або дощ не намочили внутрішню частину. Під час днювання або при пізньому виході групи ставте байдарки декою догори для своєчасного просушування. Не залишайте байдарки без догляду під час привалу.


Фото: 

Джерелоhttp://geografica.net.ua/publ/galuzi_geografiji/kraeznavstvo_i_turizm/vodnij_turizm/63-1-0-827
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Водний туризм. Сплав по ріках", із категорії "Туризм", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід