Географічне положення Євразії
 
Урок № 48
Географічне положення Євразії
Мета уроку: сформувати знання про характерні риси географічного положення Євразії; да-ти уявлення про його вплив на природні умови материка; показувати на карті об’єкти географіч-ної номенклатури.
Обладнання: підручник, атлас, фізична карта світу, фізична карта Євразії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікувані результати: учні зможуть: характеризувати особливості географічного поло-ження материка; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.
Географічна номенклатура: миси — Рока, Дежньова, Челюскін, Піай; моря — Північне, Балтійське, Середземне, Чорне, Азовське, Баренцове, Східносибірське, Жовте, Японське, Охотсь-ке, Берингове, Східнокитайське, Південнокитайське, Аравійське; затоки — Біскайська, Бенгальсь-ка, Аденська, Перська, Сіамська, Ботнічна; протоки — Дарданелли, Босфор, Ла-Манш, Гібрал-тарська, Зондська, Малаккська, Берингова, Лаперуза; острови — Великобританія, Ірландія, Сици-лія, Шпіцберген, Нова Земля, Сахалін, Японські, Великі Зондські (Калімантан, Суматра, Ява), Ма-лі Зондські, Філіппінські; півострови: Скандинавський, Піренейський, Апеннінський, Балканський, Кримський, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корея, Індокитай, Малакка, Індостан, Аравійський.
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Вступне слово вчителя
(Привернути увагу учнів до фізичної карти Євразії.)
Перед вами найбільший материк Землі, він займає понад третину поверхні суходолу. За пло-щею він дорівнює двом іншим материкам — Африці й Північній Америці. Природа Євразії відріз-няється найбільшою розмаїтістю й контрастністю на Землі. Тут розташовані найвищі гори й най-глибша западина суходолу, полюс холоду Північної півкулі й жаркі пустелі, арктичні льоди й ек-ваторіальні ліси.
(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)
III. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда за запитаннями
1. За яким планом характеризується фізико-географічне положення материка?
2. Через територію яких материків проходить умовна лінія тропіків?
3. Яке астрономічне явище характерне для тропіків?
4. Територія яких материків заходить за полярне коло?
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Загальна характеристика географічного положення Євразії.
2. Особливості берегової лінії.
1. Загальна характеристика географічного положення
Варіант 1
Робота з картами
Використовуючи карти атласу, охарактеризуйте географічне положення материка.
Варіант 2
Розповідь учителя
Щодо нульового меридіана більша частина Євразії розташована у Східній півкулі, щодо еква-тора весь материк розміщений у Північній півкулі (тільки частина островів лежить на південь від екватора).
Крайня північна точка Євразії — мис Челюскін — 77°43′ пн. ш. і 104°18′ сх. д. (розміщений на п-ові Таймир); південна — мис Піай — 1°16′ пн. ш. і 103°30′ сх. д. (на півдні півострова Малакка); західна — мис Рока — 9°31′ зх. д. і 38°47′ пн. ш. (на Піренейському п-ові); східна — мис Дежньо-ва — 169°40′ зх. д. і 66°05′ пн. ш. (на Чукотському п-ові).
Протяжність Євразії із заходу на схід у градусах: 9° + 180° + 10° = 199°.
Найближчим до Євразії материком є Африка. Азія поєднана з «чорним» континентом Суець-ким перешийком, на якому прокладено канал. Європа розташована лише за 14 км від Африки в районі Гібралтарської протоки. Євразія має дещо витягнуту форму: якщо з півночі на південь її максимальна протяжність становить 8 тис. км, то із заходу на схід удвічі більше — 16 тис. км. Найвужчою частиною материка є західна, у середині він розширюється, особливо в південному напрямку.
У межах Євразії виділяють дві частини світу — Європу й Азію. Європа розташована на заході материка Євразія й займає приблизно п’яту його частину, інша територія належить до Азії.
2. Особливості берегової лінії
Випереджальне завдання
За розповіддю вчителя позначте й підпишіть на контурній карті найважливіші географічні об’єкти.
Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією на карті)
Євразія — це єдиний материк, що омивається всіма чотирма океанами. Ці океани та їхні моря глибоко вдаються в материк і відокремлюють його окраїни.
Найбільшою мірою розчленована Європа, особливо її західна частина. Тут материк омивається Атлантичним океаном і його морями. Якщо уявити собі, що наше плавання починається в Азов-ському морі, то шлях пролягатиме через Чорне море, протоку Босфор, Мармурове море й протоку Дарданелли. Потім ми опинимося в Середземному морі. Щоб скоротити подорож, проходимо Су-ецьким каналом. У такий спосіб щороку заощаджують час, а отже й кошти, власники більш ніж 20 тис. кораблів. Приблизно чверть суден везуть нафту основним напрямком: Південно-Західна Азія—Європа.
Рухаємося в південно-східному напрямку Червоним морем. Це найсолоніше й найтепліше море світу. Ліворуч розташований найбільший півострів світу — Аравійський. Проходимо через Баб-ель-Мандебську протоку й опиняємося в Індійському океані, а потім у його найбільшому морі — Аравійському. Ліворуч можна побачити «нафтовий оазис» Південно-Східної Азії — узбережжя Перської затоки й початок Ормузької затоки. Обходимо півострів Індостан й опиняємося перед найбільшою затокою світу — Бенгальською. Вона відкриває нам шлях до берегів півострова Малакка. Вузькою й довгою Малаккською протокою проходимо з Андаманського моря Індійського океану в Південнокитайське море Тихого океану. Протока відокремлює півострів Малакка й один із Великих Зондських островів — Суматру. Щороку через цю протоку прокладають свій шлях понад 50 тис. кораблів. Найбільшу загрозу для них становлять напади піратів. Зазвичай морські розбійники обстрілюють судна, примушуючи їх зупинятися, захоплюють вантажі, гроші й інші цінності, викрадають людей і переховуються в лабіринтах численних островів. Тільки у 2004 р. у Малаккській протоці було зареєстровано 37 піратських нападів. Благополучно пройшовши небезпечну ділянку, наше судно наближається до півострова Індокитай. Праворуч минаємо острів Калімантан — це один із найбільших островів групи Великих Зондських островів і третій за площею у світі.
Далі прокладаємо маршрут морями Тихого океану. Проходимо Південнокитайське, Східноки-тайське й Жовте моря. Корейською протокою пливемо між берегами Корейського півострова та Японських островів. Своїми розмірами тут виділяється сьомий за площею острів світу — Хонсю. Далі рухаємося через протоку Лаперуза, уздовж островів Курильського пасма, поблизу півострова Камчатка Беринговим морем, потім через Берингову протоку в Північний Льодовитий океан. Це найбільш небезпечна частина шляху. Проходимо Чукотське, Східносибірське море, минаємо море Лаптєвих, півострів Таймир, Карське море; праворуч залишаємо острови Нової Землі й входимо в Баренцове море, на яке впливає Північноатлантична течія. Її називають «водяним опаленням Єв-ропи». Потім опиняємося на порозі Атлантики — у Норвезькому морі. Залишаючи на північному сході архіпелаг Шпіцберген, спостерігаємо вражаючу картину прибережних шхер (невеликих ост-рівців) і фіордів Скандинавського півострова. Проходимо Північним морем та однією з найпожва-вленіших проток світу — Ла-Манш. Праворуч за курсом розміщений острів Великобританія, а по-тім острів Ірландія. Далеко на півночі залишається острів Ісландія. Ми огинаємо Європу, маршрут проходить Біскайською затокою, потім рухаємося уздовж берегів Піренейського півострова через Гібралтарську протоку в Середземне море. Минаємо численні острови й півострови теплого Се-редземномор’я: острови Сардинія, Корсика, Сицилія, Апеннінський і Балканський півострови, півострів Мала Азія. Наш корабель знову опинився в Чорному, а потім в Азовському морі.
Бесіда за запитаннями
1) Яка частина Євразії є найбільш розчленованою?
2) Які моря омивають Європу?
3) До яких океанів вони належать?
4) Які моря (затоки) омивають береги найбільших півостровів світу? Назвіть найбільші остро-ви Євразії.
Додатковий матеріал
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЄВРАЗІЮ
Площа близько 53,4 млн км2, із них на острови припадає близько 2,75 млн км2.
Довжина берегової лінії (без островів) — 100 тис. км.
Середня висота — 840 м.
Кількість населення — приблизно 5 млрд осіб, що становить близько 3/4 населення планети.
ЄВРОПА
Площа — близько 10 млн км2, із них площа островів — близько 730 тис. км2.
Кількість населення — 724 млн осіб.
Найбільша країна за кількістю населення — Росія (42,3 млн осіб з урахуванням азіатської час-тини).
Довжина берегової лінії — 38 тис. км.
Середня висота над рівнем моря — близько 300 м.
Найбільша висота над рівнем моря (г. Монблан) — 4807 м. У деяких джерелах зазначена г. Ельбрус (5642 м).
Найменша висота від рівня моря — Прикаспійська низовина (28 м).
АЗІЯ
Площа — близько 43,4 млн км2, площа островів — більш ніж 2 млн км2.
Кількість населення — 3975 млн осіб.
Довжина берегової лінії — 62 тис. км.
Найбільша країна за кількістю населення — Китай (більше ніж 1315 млн осіб).
Середня висота над рівнем моря — 950 м.
Найбільша висота над рівнем моря — г. Джомолунгма (8848 м).
Найменша висота від рівня моря — 395 м (від 1948 р.).
РЕКОРДИ ЄВРАЗІЇ
Природа Євразії характеризується найбільшою розмаїтістю й контрастністю на Землі. Тут роз-міщені найвищі гори — Гімалаї й найглибша западина суходолу — тектонічна западина Гхор (Мертве море), полюс холоду Північної півкулі й жаркі пустелі, арктичні льоди й екваторіальні ліси.
У Євразії розташоване найбільше і найвище нагір’я — Тибетське (площа — близько 2 млн км2, середня висота — 4877 м).
У Євразії зафіксовані рекорди за кількістю опадів, що випали, за календарний місяць — 9300 мм (Черапунджі, Індія) і за рік — 26 461 мм (там же).
В Оймяконській улоговині (Якутія) розміщене найхолодніше постійно населене місце на Землі. Крім Оймякона, за право називатися найхолоднішим постійно населеним місцем змагаються місто Верхоянськ і селище Томтор.
Найбільшу дельту у світі утворюють річки Ганг і Брахмапутра (Бангладеш й Індія) , що впада-ють у Бенгальську затоку. Вона займає площу 75 000 км2.
Найдовший потік лави вилився під час катастрофічного виверження вулкана Лакі на південно-му сході Ісландії в 1783 р. Розпечена маса розтеклася на відстань 65—70 км.
На острові Комодо (Малі Зондські острови, Індонезія) до наших днів дожили ящери (комодсь-кий варан). Вони досягають у довжину 3 м, а вага деяких із них становить 150 кг. У них потужні щелепи та яскраво-жовтий язик. Вони риють нори завглибшки до 5 м, добре плавають. Комодські варани — хижі тварини. Вони живляться оленями, кабанами й мавпами; викрадають також свійських кіз, курей, іноді собак.
У Південній Азії й на островах Зондського архіпелагу на величезних деревах тропічного лісу живуть незвичайні жаби. Перетинки, натягнуті між подовженими пальцями їхніх кінцівок, насті-льки широкі, що жаби здатні перелітати з дерева на дерево, як білки.
Євразія — світовий лідер за кількістю міст-мільйонерів, найбільшими з яких є: Токіо, Осака, Чунцін, Шанхай, Сеул, Тегеран, Пекін, Стамбул, Джакарта, Мумбаї (Бомбей), Калькутта, Москва, Маніла, Карачі, Ченнаї (Мадрас), Дакка, Бангкок.
Цікаві факти
Поява Європи й Азії у вигляді окремого материка нашої планети відбулася багато мільйонів років тому — у мезозойську еру, хоча в уявленні землян ці дві частини світу протягом тривалого часу існували окремо. Недивно, що межу між Європою й Азією часто проводять по-різному. За одним із найпоширеніших варіантів, умовна межа між цими двома частинами світу проходить біля східного схилу Уралу, зараховуючи цю гірську систему до Європи, по р. Ембі, північному й північно-східному узбережжю Каспійського моря-озера, Кумо-Маничській западині, Азовському й Чорному морях, а також протоках, що поєднують Чорне й Середземне моря.
Острів Ісландія розташований у північній частині Атлантичного океану, поблизу полярного кола. Він віддалений від Європи, за що дістав почесне прізвисько «пустельник Атлантики». Офі-ційна назва в перекладі означає «крижана країна», хоча Ісландію цілком можна назвати і країною вулканів, і країною гейзерів, і навіть країною каменів.
Острів привертає увагу вчених, які вивчають процеси, що формують вигляд планети. Річ у то-му, що Ісландія дуже молода, вона утворилася в результаті вулканізму за останні 60 млн років.
В Ісландії представлені майже всі типи вулканів, що зустрічаються на Землі.
Як і в деяких інших районах, на острові вулканічну діяльність супроводжують гарячі джере-ла — гейзери. Тут їх налічується понад 250.
Активність внутрішніх і зовнішніх сил Землі приводить до постійних змін вигляду Ісландії. У результаті цих процесів утворюється маса уламків, які підхоплюються текучими водами і вкрива-ють ними великі простори.
Кліматичні особливості Ісландії багато в чому визначаються її географічним положенням. Ост-рів-«пустельник» віддалений від материка, розташований поблизу Арктики. Десята частина його території зайнята льодовиками.
Над островом часто формуються потужні атмосферні вихори — циклони. Це спричиняє дуже нестійку погоду. Сильні дощі з вітром змінюються тихими і ясними днями, нерідко трапляються сильні шторми, ураганні вітри й тривалі тумани.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з таблицею
Порівняйте географічне положення Євразії та Північної Америки і заповніть таблицю. На ос-нові проведеної роботи визначте спільні й відмінні риси в природних умовах Євразії та Північної Америки.
Зразок таблиці
План характеристики  Євразія Північна Америка
Положення щодо екватора й нульового меридіана 
У яких географічних поясах роз-ташовані  
Найближчі материки  
Океани, моря й затоки, що оми-вають материк 
Характер берегової лінії 
Протяжність материка з півночі на південь і з заходу на схід 
Найбільші течії, що впливають на клімат материка 
Спільні риси

Відмінні риси
Євразія Північна Америка
 
Запитання
1. Що ви можете сказати про клімат материка, виходячи з його географічного положення?
2. Як позначається на природних умовах центральної частини материка її віддаленість від оке-анів?
Вікторина «Європа і Азія»
Об’єднати учнів у дві команди: перша — жителі Європи, друга — жителі Азії, і провести вік-торину.
ПЕРШИЙ ТУР
Зачитати назви географічних об’єктів, що характеризують берегову лінію материка. Учням не-обхідно підняти руку, коли пролунає назва географічного об’єкта, що стосується відповідної час-тини світу.
ДРУГИЙ ТУР
До дошки виходять по одному учаснику від кожної команди й пишуть по три назви географіч-них об’єктів, розташованих у Євразії (моря, протоки, острови, півострови). Учасники другої ко-манди повинні знайти на фізичній карті світу ці об’єкти й визначити їх географічне положення.
ТРЕТІЙ ТУР
Зачитати короткі характеристики Європи й Азії. Учасники команд повинні підняти руку, коли йдеться про відповідну частину світу.
Зразок характеристик
1. Ця частина світу має дуже порізану берегову лінію.
2. У цій частині світу розміщені три із чотирьох крайніх точок материка.
3. Ця частина світу відділена від Африки Гібралтарською протокою.
4. Ця частина світу омивається морями Тихого океану.
VI. Підсумки уроку
Висновки
• Євразія — найбільший материк Землі. Він займає понад третину суходолу й поділяється на дві частини світу — Європу й Азію.
• Материк має дещо витягнуту форму: найбільша довжина із півночі на південь — 8 тис. км, із заходу на схід — 16 тис. км. Найвужчою частиною є західна, у середині материк розширюється, особливо в південному напрямку.
• Основна його територія розташована в Східній і Північній півкулях, але його західні й східні окраїни перебувають у Західній, а частина островів — у Південній півкулі.
• Євразія — це єдиний материк, який омивають всі чотири океани — Тихий, Атлантичний, Ін-дійський і Північний Льодовитий. Ці океани і їх моря глибоко врізаються в материк і розчлено-вують його окраїни. Найбільш розчленованою є Європа, особливо її західна частина.
• Східні береги Євразії омиває Тихий океан. Уздовж тихоокеанського узбережжя витягнуті ост-рови й півострови, що відокремлюють від найбільшого океану його моря.
• Три найбільші півострови Євразії — Аравійський, Індокитай та Індостан — омиваються Індійським океаном.
• Північний Льодовитий океан омиває північні береги материка. Тут розміщені сім морів, час-тина з яких відокремлені одне від одного архіпелагами, серед них, зокрема, — Нова Земля, Півні-чна Земля, Новосибірські острови.
VII. Домашнє завдання
1. Опрацюйте матеріал підручника:
2. Підготуйте повідомлення про одного з дослідників Центральної та Південної Азії.
3. Робота з карткою. Опрацюйте матеріал картки та виконайте завдання.
Зразок картки
Останнім часом широко обговорюються задуми, від яких перехоплює подих. Найбільше вра-жають проекти комплексної реконструкції океанів і морів планети. Серед них переважають плани спорудження гігантських гребель у морських протоках і використання потенційних можливостей морських течій.
Близько 100 років тому інженер Г. Зергель висунув проект спорудження греблі завдовжки 29 км і заввишки 200 м у Гібралтарській протоці. Оскільки рівень Середземного моря підтриму-ється переважно завдяки припливу вод з Атлантики, його рівень буде знижуватися. Згодом різни-цю рівнів Атлантики й Середземного моря можна буде використати для отримання енергії, яку дадуть турбіни, закладені в греблю. До того ж через 100 років людина матиме значні ділянки утво-реного суходолу. Так, Сардинія зіллється з Корсикою, а територія Греції збільшиться за рахунок Адріатичного моря. Існують проекти спорудження греблі й у протоці Дарданелли.
Здійснити ці проекти не так просто, як може здатися на перший погляд. Якщо Дарданелли в найширшому місці ледь досягають 1300 м і перекрити їх не дуже важко, то з Гібралтаром ситуація значно складніша. У найзручнішому для спорудження дамби місці ширина протоки становить 25 км, а глибина — 300 м. Щоб протистояти напору 100-метрового рівня океанських вод, дамба по-винна бути надзвичайно потужною, мати форму гігантської 30-кілометрової підкови із шириною 500 м в основі. Цю споруду, мабуть, можна порівняти лише із греблею Берингової протоки. Її про-ект передбачає встановлення в цій грандіозній споруді потужних турбінних насосів, які зможуть перекачувати теплу тихоокеанську воду в Північний Льодовитий океан. За проектом іншого інже-нера — П. Борисова — пропонується протилежна дія: вода Північного Льодовитого океану по-винна перекидатися в Тихий океан, для того щоб в Арктику проникали теплі води Атлантики.
Обидва мають на меті змінити систему морських течій у Північному Льодовитому, Атлантич-ному й Тихому океанах і створити нову теплу течію уздовж північних берегів Сибіру, Аляски й Канади. Тим самим планується ліквідувати крижану броню Арктики й викликати потепління в Сибіру й частині Північної Америки (Аляска, Канада).
Поміркуйте, наскільки реальним є здійснення одного із глобальних проектів, і поясніть його можливий вплив на природу Арктики та Євразії (у першу чергу Сибіру).
Інтернет-ресурси
1. Фізична карта Євразії: http://geography.su/atlas/item/f00/s00/z0000000/map044.shtml
2. Гібралтарська протока (опис, фотографії): http://www.wise-travel.ru/europe/gibraltar/otzyv=2226.html
3. Сінгапур — місто на березі Малаккської протоки (фотографії): http://t255.narod.ru/a255-Singapore-5-Quay.htm
4. Проекти мосту через Берингову протоку: http://www.noviy-dom.com/okolostroit/most.htm; http://www.m-2.ru/news/11/08/2009/562949968785758.shtml
5. Малаккська протока (відеофрагмент): http://rutube.ru/tracks/4353491.html
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Географічне положення Євразії", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід