О. Пушкін «Казка про царя Салтана...




 
Урок 91. О. Пушкін «Казка про царя Салтана...»
Мета: ознайомити учнів з особистістю видатного російського поета О. Пушкіна; викликати інтерес до його творчості; вчити зіставляти епізо¬ди тексту з ілюстраціями; розширювати словниковий запас; удоскона¬лювати вміння виразно читати; виховувати самокритичність.
Обладнання: портрет О. С. Пушкіна, книги для виставки «Казки О. С. Пушкіна», ілюстрації до твору «Казка про царя Салтана...», складо¬ві таблиці.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
1. Розчитування.
Читання складової таблиці (індивідуально).
2. Робота зі скоромовкою.
Казки, казки — це так цікаво, 
Тим більше — «Казка про царя Салтана...».
3. Робота над чистомовкою.
Ці-ці-ці — царицями хотіли бути сестриці. 
Ці-ці-ці — вони вибралися з світлиці. 
Ці-ці-ці — третьої цариці не любили дівиці,
Ці-ці-ці — дві старші сестриці.
4. Прочитати слова по рядках.
Св..тл..ц.. н..тк..л.. п..знь..ї
с..стр..ц.. н..в..р..л.. ц..л..ї
д..в..ц.. м..в..л.. кр..сн..ньк..
       ц..р..ц.. р..д..л.. г..л..б..ньк..
— Як одним словом можна сказати про кожну групу слів?
ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу
1. Розгадування кросворда.
1) Дерев’яна лялька з довжелезним носом, про яку склав казку Карл Коллоді. (Піноккіо)
2) У якій казці Шарля Перро розповідається про хитрого і розумного кота? («Кіт у чоботях»)
3) Автор казки «Горбоконик». (Єршов)
4) Петро Єршов — відомий... письменник. (Російський)
5) Видатні німецькі казкарі — брати... (Грімм).
6) Маленький і товстий, дотепний і хвалькуватий герой казки швед¬ської письменниці Астрід Ліндгрен. (Карлсон)
— Прочитайте слово по вертикалі. (Пушкін)
— Отже, як ви гадаєте, якою буде тема нашого уроку?
IV. Повідомлення теми і мети уроку. Ознайомлення із життєвим досвідом письменника
1. Розповідь учителя про поета.
2. Опрацювання статті підручника про О. С. Пушкіна.
— Які казки згадано у статті?
— Що було створено за сюжетами його казок?
V. Опрацювання «Казки про царя Салтана...»
1. Виразне читання тексту казки вчителем.
— Назвіть дійових осіб казки. Хто з них головні, а хто — другорядні герої казки?
2. Словникова робота.
— Доберіть синоніми до слів мудрувати, брехливе, потайно, ве¬лять та складіть пояснення цих слів (із сусідом по парті).
3. Повторне читання тексту «ланцюжком».
— Чим у палаці займалися сестриці цариці?
— Хто такі Гвідон і Чорномор?
4. Вибіркове читання.
— Якими були мрії сестер?
— Чи здійснилися їхні бажання?
— Куди поїхав цар?
— Хто народився у царській сім’ї?
— Що робили ткачиха і повариха?
— Чому цариця із сином опинилися в океані?
— Хто врятував царицю із сином?
— Чому Лебідь допомагала князеві Гвідону?
— Як Гвідон ставився до свого батька?
— Які дива побачили гості на острові?
— Що чарівного є у казці?
5. Вправи для розвитку техніки читання.
1) Гра «Хто швидше знайде порівняння» (робота в парах).
А сама неначе... (пава). 
Панцир, як... (жар зорі).
2) Гра «Дочитайте речення». (проводять учні.)
6. Робота над ілюстраціями.
— Розгляньте ілюстрації до казки. Який епізод зобразив художник? Знайдіть рядочки твору, які відповідають малюнку (по рядах).
7. Словесне малювання.
— Які малюнки ви намалювали б до казки?
VI. Підсумок уроку
Виразно читати. Скласти кадри до діафільму за казкою.
VII. Домашнє завдання

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "О. Пушкін «Казка про царя Салтана...", із категорії "Читання", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід