Урок 85. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер?М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер»




 
Урок 85. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер?М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер»
Мета: вдосконалювати виразність читання; розвивати спостережли¬вість, образне мислення й мовлення учнів; збагачувати мовлення образ¬ними висловлюваннями, порівняннями; вчити доводити свої твердження рядками твору, зіставляти різні форми опису природних явищ. 
Обладнання: картки зі словами.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Мовна розминка
1. Відгадування загадки.
Билиця зразу й небилиця:
по хмарах їде колісниця,
немов знайти дорогу хоче —
то постоїть, то знов гуркоче. (Грім)
2. З’ясування значення слова.
— Прочитайте три визначення і встановіть, яке з них тлумачить слово грім.
1) Відбиття звуку від якоїсь перешкоди; відгомін;
2) рух потоку повітря в горизонтальному напрямі;
3) гуркіт і тріск, що супроводжують блискавку під час грози.
— Поміркуйте, які слова визначено у двох інших випадках. (Луна,вітер)
3. Складання римованих рядків.
— Послухайте, доведіть, не помиліться!
Град городом прошумів, гарбузи геть чисто... (збив). 
Гримнув грім і знову град — лопотить на... (виноград). 
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку 
ІV. Опрацювання вірша М. Познанської «Грім»
1. Читання вірша комбінованим способом (спочатку читає вчитель, останні чотири рядочки — діти).
— Хто злякався громовиці? (Коник-стрибунець)
— В яку пору року описана природа?
2. Читання вірша вголос по строфах, аналіз змісту.
— Прочитайте першу строфу. Яку картину змальовано? Чого очіку¬вала вся природа?
— Прочитайте другу строфу. Що змінилося у природі? З чим у вірші порівнюється грім? Як берізки зустріли дощ?
— Кого описано в останній строфі? Чому він обірвав свою пісеньку?
— Які слова вжив автор, щоб передати зміни у природі? (Стихла, задрімали, сплять, раптом, озвався, шумлять)
— Знайдіть вирази, вжиті в переносному значенні, поясніть їх.
3. Виразне читання вірша.
V. Опрацювання вірша М. Вінграновського «Грім»
1. Читання вірша вчителем (діти слухають, заплющивши очі).
— Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш? 
— Який настрій він викликав?
2. Повторне читання вірша напівголосно. Аналіз його змісту.
— Що любив робити грім? Де він жив?
— Які рядки доводять, що грім сильний? Що свідчить про те, що він добрий і спостережливий?
— Що грім робив у саду? Чим він допоміг сливі?
— З яким проханням до грому звернулася груша?
— Знайдіть рядки, в яких про грім говориться як про живу істоту.
— Що у вірші схоже на казку?
— Яка пора року зображена у вірші? Доведіть свою думку.
— Знайдіть і прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні.
3. Вправи для розвитку швидкості читання.
1) Гра «Хто швидше?»
— Прочитайте усі рядочки вірша, в яких є слово грім.
— Зачитайте той рядок, який починається з голосного.
2) Гра «Знайди риму, добери свою».
4. Виразне читання вірша.
VI. Опрацювання вірша Євгенії Горевої «Весняний вітер»
1. Підготовка до самостійного читання вірша. Вправа щодо миттєвого сприймання слів.
Слова на «картках-блискавках»: вітер, стільки, вітрила, скільки, великих, маленьких. Учні читають і запам’ятовують слова.
— Назвіть спільнокореневі слова. Що означає слово вітрила?
— Які слова є антонімами?
2. Читання вірша учнями мовчки.
— Що зробив собі вітер? Хто насміхався з нього?
3. Повторне читання вірша «ланцюжком».
— Чому вітер грав тихо-тихо?
4. Аналіз змісту вірша.
— Знайдіть у вірші опис кобзи. Чим вона була незвичною?
— Чому вона була такою великою?
— Чому грім сміявся з вітру?
— Як ви розумієте вислів шумів тихенько?
— Кому вітер грав свою пісню? Прочитайте.
— Які почуття викликає у вас вітер? Чому?
5. Виразне читання вірша.
6. Робота з малюнком до вірша.
— Хто зображений на малюнку? Доведіть, що це вітер, а не грім.
— Як би ви зобразили грім?
VІI. Підсумок уроку
— Вірші яких поетів ми сьогодні читали? Чим вони подібні? Який твір вам сподобався більше? Чим саме?
VІII. Підсумок уроку
Виразно читати вірші.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Урок 85. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер?М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер»", із категорії "Читання", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід