З історії Києва і Львова. Н. Забіла «Старовинне місто». М. Хоросницька«Звідки в міста назва — Львів»
Урок 56. З історії Києва і Львова. Н. Забіла «Старовинне місто». М. Хоросницька«Звідки в міста назва — Львів»
Мета: ознайомити учнів з історичним минулим нашого народу, походженням назви містКиєва і Львова; сприяти свідомому розумінню тексту; вдосконалювати навички виразного, усвідомленого читання; розвивати вміння самостійно аналізувати твори; виховувати інтерес до вивчення історії своєї країни.
Обладнання: таблиці для читання, картини, картки-«блискавки».
Хід уроку
I. Організація класу
II. Мовна розминка
Вправи для розчитування (за таблицями та картками-«блискавками»).
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми дізнаємось про історію походження двох славних міст нашої України — Києва і Львова.
Україна — славна й чудова земля з широкими ріками, зеленими лісами, чудовими нивами. Є в ній гори — Карпатські та Кримські. Чорне море грає своїми лагідними хвилями, запрошуючи відпочивати на свої береги. Тече по Україні найбільша річка — Дніпро. А над Дніпром височіє гордий, гарний Київ. Київ — дуже давнє місто. Ви всі читали легенду про створення Києва, вміщену Нестором-літописцем у «Повість врем’яних літ». Він був першим, хто спробував записати історію про походження золотоверхого Києва.
А чи знаєте ви щось про походження міста Львова? Львів — це великий культурний, політичний, історичний центр Західної України.
Ось і сьогодні ми прочитаємо два твори про історію походження найкрасивіших міст нашої країни — Києва і Львова: твір Наталії Забіли «Старовинне місто», в якому вона доповнила легенду про Київ новими історичними фактами, та вірш Марії Хоросницької «Звідки в міста назва — Львів».
Отже, читаючи ці твори, ми попростуємо стежками історичного минулого та вивчимо ще декілька цікавих сторінок історії свого народу.
ІV. Опрацювання твору Н. Забіли «Старовинне місто»
1. Словникова робота.
1) Читання стовпчиків слів уголос за вчителем.
Олені домівки будівлі спогад укріплення | припливли протікала освітлювати заснували перехрещувалися | Кожум’яцька Почайна Дігтярна Старокиївська Володимирівна |
2) Тлумачення незрозумілих слів.
Крам, ущент, гавань, терем, собор, ремісник, узвіз, фунікулер,розкопки.
2. Первинне ознайомлення з твором.
— Про кого розповідається у творі?
— Хто був засновником Києва за цією легендою?
3. читання тексту учнями мовчки.
4. Читання тексту «ланцюжком».
5. Вибіркове читання.
— Які князі згадуються у творі?
— Скільки років тому виник Київ?
— Прочитайте, як у тексті сказано про заснування Києва.
— Що згадується у творі про Старокиївську частину міста?
— Чим займалися люди в той час?
— Хто нападав на киян?
— Чим прославилися князі?
6. Робота в зошитах. Складання плану.
7. Підсумкова бесіда.
— Чому Київ називають «матір’ю міст руських»?
— Хто був засновником Києва?
8. Фізкультхвилинка.
V. Опрацювання вірша М. Хоросницької «Звідки в міста назва — Львів»
1. Словникова робота.
Вік княжа перекотило | днина дзвеніла Галицький |
2. Читання твору вчителем.
— Що ви дізналися про місто Львів?
3. читання вірша учнями мовчки, потім — уголос.
4. Робота над змістом.
— Хто розмовляє у вірші?
— Хто такий Данило Галицький? Чому він сумував?
— На чию честь назвав князь місто?
— Чого бажав він синові?
5. Робота над виразністю читання.
— Пригадайте, як читаються речення залежно від знаків, що у них зустрічаються (знаки питання чи оклику, кома, тире, двокрапка).
— Яким повинен бути темп читання? Від чого він залежить?
— На які слова слід поставити логічні наголоси? (Діти мовчки читають.)
6. Виразне читання вірша.
7. Читання вірша за особами (1–2 рази).
VI. Підсумок уроку
— Про походження яких міст ви сьогодні дізналися?
— Що нового було для вас на уроці? А що ви вже знали?
— Хто був засновником міста Києва? А чому місто Львів має таку назву?
VII. Домашнє завдання
1 група. Детально переказувати за планом, складеним до оповідання.
2 група. Читати й переказувати оповідання.
3 група. Виразно читати вірш.
- Читання
- 04.02.2014
- 1939