ФЕРУМ. ПОШИРЕНІСТЬ ФЕРУМУ В ПРИРОДІ. ЗАЛІЗО. ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ І ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ.
УРОК № 30
ТЕМА. ФЕРУМ. ПОШИРЕНІСТЬ ФЕРУМУ В ПРИРОДІ.
ЗАЛІЗО. ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ І ЙОГО
ЗАСТОСУВАННЯ.
Мета: активізувати пізнавальну діяльність учнів при формуванні уявлення про властивос-ті елемента Ферум та простої речовини заліза; сприяти розвитку інтелектуальних та
творчих здібностей; прищеплювати навички роботи з додатковими джерелами ін-формації; формувати навички дослідницької діяльності на основі спільної праці учнів.
Обладнання та матеріали:періодична система хімічних елеме-нтів; зразки предметів,
виготовлених із заліза.
Базові поняття та терміни:Ферум, залізо, металевий зв’язок, пластичність, електропро-відність, теплопровідність, парамагнетик, температура плавлення.
Тип уроку: комбінований.
Методи та прийоми. Словесні:бесіда, розповідь, представлення проектів; наочні: де-монстрація; практичний: лабораторний дослід.
Знання тільки тоді знання, коли вони набуті
зусиллями думки, а не самою пам’яттю.
Л. Толстой.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Учитель оголошує результати тестової перевірки, робить стис-лий аналіз помилок.
ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Сьогодні ми з вами познайомимося ще з одним хімічним еле-ментом, який утворює усім відому просту речовину. У народі про
нього говорять, що «він і плуг у полі, і цвях в домі».
Що це за хімічний елемент та яку просту речовину він утво-рює? (Ферум. Залізо).
Яку інформацію можна отримати про елемент, виходячи із
його положення у періодичній системі?
(Хімічний символ: Fe — Ферум
Порядковий номер: 26
Заряд ядра: +26
Відносна атомна маса: 56
Період: 4 великий
Група: VII побічна)
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
;Розповідь учителя.
У хімічних сполуках Ферум може проявляти валентність
ІІ або ІІІ. Атом Феруму здатний втрачати два або три електрони
та перетворюватися на йон +2 (+3).
А зараз ми вирушимо у подорож у минуле разом із учасни-ками групи «Мандрівники в минуле».
Учні представляють результати своєї роботи над проектом
у вигляді усного журналу «З історії заліза».
Фрагменти проекту
Відкриття заліза мало величезне значення для людства. Зна-йомство людини з цим металом відбулося завдяки високій космічній
активності у давні часи. Через атмосферу на нашу планету часто по-трапляли метеорити, що складалися із чистого заліза. Саме через це
залізо називають зоряним металом. Метеоритного заліза було мало.
Люди навчилися добувати його зі сполук на початку першого тисячо-ліття до нашої ери. Відтоді почалася залізна доба розвитку цивілізації.
У стародавньому Єгипті залізо мало назву «бі-ні-пет», що в до-слівному перекладі означає «небесна руда» чи «небесний метал».
У перекладі з шумерської мови «залізо» — це «той, що крапнув
з неба, небесний». В алхімічний період залізу відповідала планета
Марс, названа на честь бога війни.
Залізо за старих часів добували «сиродутним» способом. Піч,
у якій його виплавляли із руди та вугілля, нагадувала довгу трубу.
;Теоретично-дослідницька та експериментально дослідницька робота учнів у парах.
Учні працюють за підручником (с.121), знайомляться із фі-зичними властивостями заліза, виконують лабораторний дослід.
Лабораторний дослід № 10
Тема: вивчення фізичних властивостей заліза
Перед початком роботи вчитель проводить інструктаж з техніки
безпеки.
Після проведення досліджень учні роблять висновки та опи-сують характерні фізичні властивості. Вчитель корегує та доповнює
висловлювання.
Залізо — метал сірого кольору, має блиск, запаху не має,
пластичне, намагнічується, не розчиняється у воді, тугоплавке
(температура плавлення 1535°С, температура кипіння — 3200°С,
густина 7,874 г/см).
Група «Дослідники» представляє проект «Поширеність Фе-руму в природі».
Учні можуть працювати у двох напрямках:
1. Ферум у мінералах.
2. Ферум у живій природі.
Фрагменти проекту
1. Ферум входить до складу багатьох речовин, що склада-ють гір-ські породи, важливими з яких є залізні руди. У земній
корі 5% маси припадає на атоми Феруму, що входять до складу
різноманітних мінералів. За поширенням у природі він посідає чет-верте місце серед елементів. Найбільш поширені сполуки Феру-му — оксиди: ферум(ІІ) оксид FeO, ферум(ІІІ) оксид Fe2O3, а також
змішаний оксид Fe3O4, який називають залізною окалиною.
;Демонстрація колекції залізних руд
Магнітний залізняк — Fe3O4.
Червоний залізняк — Fe2O3.
Бурий залізняк — Fe2O3• H2O.
Шпатовий залізняк — FeCO3.
Із цих залізних руд добувають залізо.
Цікава інформація
У 325 році до н. е. учень Аристотеля Теофраст у своїй праці
«Про камені» так описує гематит: «Нагадує кров, що запеклася».
Щільний гематит-кровавник був улюбленим матеріалом для виго-товлення печаток у Єгипті, країнах Дворіччя та Античній Греції.
Йому приписувалася властивість загоювати рани, що крово-точили.
Порошок гематиту здавна використовувався для полірування зо-лотих та срібних виробів.
Сполуки Феруму розчинні у водах деяких мінеральних джерел.
Іноді у водопровідній воді, що тече по старих іржавих трубах, розчи-нені сполуки тривалентного Феруму, що надає їй «іржавого» кольору.
2. В організмах людей та тварин міститься Ферум у малих
кількостях. У ХІХ ст. французький вчений Мері відкрив, що
в організмі людини міститься 4–5 г Феруму, а в крові — 65%.
Він входить до складу гемоглобіну крові. Що відповідає за тран-спортування кисню по всьому організму. Недостатня кількість
цього елементу у крові викликає тяжке захворювання — анемію
(недокрів’я), при якому людина відчуває слабкість та запаморочен-ня. Запас Феруму в організмі потрібно поповнювати продуктами,
що містять його у достатній кількості: яблука, гранати, виноград,
вишні, м’ясо кроля та індички, гречані крупи.
Кров деяких черв’яків має зелений колір, до її складу теж
входять йони Феруму.
Група «Журналісти» представляє проект у вигляді газети
«Залізо... Це цікаво». (Завдання проекту — зібрати цікавий мате-ріал про залізо: кросворди, ребуси, загадки).
Учні розглядають схему 10 «Використання заліза».
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
;Колективне обговорення.
1. Чому Робінзон Крузо, потрапивши на безлюдний острів, най-більше зрадів знахідці теслярських інструментів, виготовле-них із заліза?
2. Поясніть! Чому для зберігання сталевих скріпок зручно ви-користовувати магнітний тримач?
3. Запропонуйте ефективний спосіб пошуку голки в копиці сіна.
4. Які неточності допущено у висловах: «людям, які стражда-ють недокрів’ям, рекомендують пити залізо», «у соку антонів-ських яблук багато заліза»? У якому вигляді перебуває залізо
у соку яблук і ліках, які рекомендують при недокрів’ї?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
1. Поміркуйте про те, що вам вдалося найкраще?
2. Чого ви разом з однокласниками навчилися?
3. Яких умінь та навичок набули, працюючи над проектами?
4. У чому полягають переваги роботи в команді?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Попель П. П., Крикля Л. С. с. 120–121.
Завдання 150 (усно).
Завдання 160, 164 (письмово)
Домашній хімічний експеримент
Здійсніть експериментальне дослідження. Для цього вико-ристайте дві склянки та два цвяхи. Зачистіть цвяхи на полови-ну довжини. У склянки налийте води та в одній із них розчиніть
чайну ложку кухонної солі. Обов’язково підпишіть склянки, щоб
не сплутати результати експерименту. Помістіть цвяхи у склянки
з водою і залиште на кілька днів. За отриманими результатами
розпізнайте, в якій зі склянок був розчин солі, а в якій — проста
вода? Відповідь обґрунтуйте.
- Хімія
- 17.04.2014
- 1397