ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ЗАЛІЗА: ВЗАЄМОДІЯ З КИСНЕМ, СІРКОЮ. КОРОЗІЯ МЕТАЛІВ У ПРИРОДІ.
УРОК № 31
ТЕМА. ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ЗАЛІЗА: ВЗАЄМОДІЯ З
КИСНЕМ, СІРКОЮ. КОРОЗІЯ МЕТАЛІВ У ПРИРОДІ.
Мета: сформувати поняття про основні хімічні властивості заліза на прикладі його вза-ємодії з киснем та сіркою; ознайомити з процесом корозії та способами захисту
виробів від неї; виробити навички характеристики хімічних властивостей речовини
за допомогою хімічних реакцій.
Обладнання та матеріали:періодична система хімічних елемен-тів Д. Менделєєва, на-грівальний прилад, вогнетривка плитка, ложка для спалювання, порошки заліза
та сірки.
Базові поняття та терміни:залізо, горіння, реакція сполучення, корозія.
Тип уроку: комбінований.
Методи та прийоми. Словесні:колективне обговорення, бесіда, розповідь.Наочний: де-монстрація.
Щоб удосконалювати свій розум, варто
більше розмірковувати, аніж заучувати.
Рене Декарт
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
;Запитання до учнів
1. Охарактеризуйте Ферум за положенням у періодичній системі
(період 4 великий, група VІІІ побічна, порядковий номер 26,
заряд ядра +26, відносна атомна маса 56).
2. Яку просту речовину утворюють атоми Феруму? (Залізо). Оха-рактеризуйте фізичні властивості цієї простої речовини? (Ме-тал сріблясто-білого кольору, пластичний, ковкий, тугоплав-кий, тело та електропровідний, має магнітні властивості).
3. Наведіть відомі вам факти перших історичних згадок про
Ферум та залізо. З чим вони пов’язані?
Подумайте!Один студент-хімік вирішив подарувати своїй ді-вчині обручку, зроблену із власної крові. Беручи час від часу у себе
власну кров, він отримував із неї сполуку, з якої потім вилучав залі-зо. Проте юнак загинув, так і не зібравши потрібної кількості крові.
4. Що спричинило смерть юнака? (В організмі дорослої люди-ни міститься до 4 г Феруму. Зниження вмісту гемоглобіну
в крові призводить до недокрів’я, порушуються процеси кро-вотворення та обміну речовин в організмі).
5. Чи можуть інші елементи замінити Ферум в організмах лю-дини та тварини?
6. Які продукти потрібно вживати, щоб поповнити запаси Феруму?
(Яблука, салат, шпинат, гречку, яйця, буряки, гранати, мед).
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
VІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
;Пояснення вчителя.
Залізо — це активний метал, але за підвищеної температури.
За звичайних умов залізо дуже повільно окислюється, а при нагрі-ванні яскраво горить із виділенням великої кількості тепла та утво-ренням буро-оранжевого дрібнокристалічного порошку ферум(ІІ, ІІІ)
оксиду, що називають залізною окалиною, за рівнянням:
3Fe + 2O2 = Fe3O4
Вчитель звертає увагу, що Fe3O4 — це FeO ∙ Fe2O3.
Демонстрація дослідів
1. Взаємодія заліза з киснем
На стальній пружинці закріплюють сірник та затискують її
у лабораторних щипцях. Сірник, опущений головкою донизу, під-палюють. Коли полум’я досягне пружинки, її відразу переносять
у склянку з киснем. Дно посудини потрібно засипати шаром піску,
щоб на скло не потрапили краплі розплавленого металу. Пружинка
згоряє в кисні, розкидаючи іскри на всі боки.
2. Взаємодія заліза із сіркою
Дрібноподріблений порошок заліза перемішують з дрібнорозте-ритм порошком сірки та викладають на вогнетривку плитку у ви-гляді гірки. До вершини гірки підносять розпечену скляну паличку,
відбувається бурхлива реакція, яка нагадує виверження вулкана.
1. Учні пояснюють спостереження та записують рівняння реакції:
Fe + S = FeS
2. Пояснення вчителя.
3. Згоряння заліза.
Залізо також згоряє і в газі хлорі, з утворенням ферум(ІІІ)
хлориду:
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
4. Взаємодія заліза з водою
За звичайних умов ця реакція не проходить. Для її проведен-ня потрібно розжарені ошурки пропустити через перегріту водяну
пару при температурі 700°
3Fe + 4H2O = Fe3O4 + 4H2↑
Раніше за цією реакцією в промисловості добували водень.
5. Взаємодія заліза з кислотами
Fe + 2HCl = FeCl2 +H2↑
Елементи випереджаючого навчання. Концентровані су-льфатну і нітратну кислоти перевозять і зберігають у залізних
цистернах.
;Представлення результатів домашнього хімічного експерименту.
(Висновок: розчин кухонної солі прискорює іржавіння заліза).
;Розповідь вчителя.
Здавна було помічено, що у солоній чи прісній воді вироби
із залізних сплавів починають іржавіти та згодом руйнуються.
Іржавіння є прикладом корозії. Корозія у перекладі з латинської
означає «роз’їдати». Це процес руйнування виробів із металів чи
металевих сплавів під впливом навколишнього середовища. Коро-зія завдає великих економічних збитків: щорічно 10% заліза, що
добувають, руйнується.
Суть корозії полягає в тому, що залізо реагує з водою й за
звичайних умов, але дуже повільно й за участю кисню. Результа-том цього процесу є поява на металі коричневого або жовто-бурого
нальоту іржі. Руйнування заліза та утворення іржі можна записати
у вигляді рівняння реакції: 4Fe + 6H2O + O2 = 4Fe(OH)3
В землі залізні предмети руйнуються кілька десятків ро-ків, у прісній воді — близько 10 років, у солоній воді 1–2 роки.
Пам’ятайте, що продукти руйнування залізних виробів отруйні для
багатьох організмів. Не викидайте консервних бляшанок, бо їх го-стрі краї можуть травмувати тварин та людей. Завжди дбайте про
чистоту навколишнього середовища.
;Робота учнів за підручником.
Попель П. П., Крикля Л. С., с. 123.
Учні складають схему «Способи захисту металу від корозії»,
представляють результати виконаної роботи:
Покриття
іншими
металами
Покриття
емалями
Лакування
Покриття
мастилом
Легування
сталей
Фарбування
Способи
захисту
метелів
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ.
;Колективне обговорення.
1. Які хімічні властивості може проявляти залізо?
2. Поясніть, у чому суть слів наймички Нимидори із «Миколи
Джері» І. С. Нечуя-Левицького: «Кавун — чоловік добрий,
та зате Кавуниха дуже лиха; гризе мене, як іржа залізо».
3. У чому полягає небезпека застосування кухонної солі від оже-ледиці на автошляхах? (Прискорює іржавіння).
4. Чому не піддаються корозії залізні вироби вкриті шаром ні-келю або цинку? (Ці метали стійкіші до корозії).
5. Подумайте! Чому на фарбування Ейфелевої вежі у Парижі
витрачено більше коштів, ніж на її спорудження? (Для за-побігання корозії).
6. Як зберегти корпус чавунного якоря від корозії? (Пофарбу-вати або вкрити більш стійким металом).
;Письмове завдання (на вибір учня).
Визначте масову частку Феруму в його природних сполуках:
FeS2 — пірит (сірчаний колчедан) (46,6%);
FeCO3 — сидерит (залізний шпат) (48%);
Fe2O3• H2O — лимоніт (бурий залізняк) (63%).
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Попель П. П., Крикля Л. С. Прочитати на с. 121–124.
Виконати завдання 163, 166 (письмово).
Обговоріть із батьками, які вироби, чому та як вони захищають від
іржавіння (усно).
;Творче завдання.
Придумайте казку про залізо.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ЗАЛІЗА: ВЗАЄМОДІЯ З КИСНЕМ, СІРКОЮ. КОРОЗІЯ МЕТАЛІВ У ПРИРОДІ.", із категорії "Хімія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Хімія
- 17.04.2014
- 1159