Наш край у 1900—1914 рр.
Урок № 121
Тема. Наш край у 1900—1914 рр.
Мета: схарактеризувати особливості соціально-економічного, політичного й духовного життя
населення краю в 1900—1914 рр. на основі дослідно-пошукової діяльності учнів; розвивати їхнє
вміння порівнювати історичні явища, аналізуючи процеси, що відбувалися на території краю та інших
регіонів України в цей період; виховний аспект уроку реалізується на підставі формування в учнів
поваги до минулого своєї «малої Батьківщини».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу на основі аналізу власної дослідно-пошукової роботи.
Обладнання: підручник, стінна карта «Україна на початку ХХ ст.», атлас, ілюстративний і ди -дактичний матеріал.
Методичні рекомендації щодо проведення уроку «Наш край»
Проведенню уроку має передувати підготовча робота, під час якої
учні із допомогою вчителя здійснюють дослідно-пошукову роботу,
відвідують місцеві музеї, зустрічаються з краєзнавцями, готують по -відомлення тощо. Уроки з історії рідного краю підсумовують про -ведену ними роботу та сприяють систематизації накопиченого до
цього матеріалу. При цьому учні порівнюють розвиток свого регіону
та інших українських земель у цей період.
Наведений у розробці матеріал допоможе вчителю організувати
проведення цих уроків.
Хід уроку
І. ОрганІ зац І я навчальнО ї д І яльнО стІ
Учитель інформує учнів про те, що вони розпочинають вивчення
теми «Наш край (1900—1938 рр.)», оголошує тему й основні завдан-ня уроку.
IІ. в ивчення нО в О гО матер І алу
Матеріал уроку подається за такими основними блоками:
На початку ХХ ст. регіон,
у якому ви проживаєте, пе-ребував у складі Російської
або Австрійської імперії
1. Покажіть на карті населений пункт, у якому ви проживаєте. На
території якого району, області він розташований?
2. На території якого історико-етнографічного регіону він розташо-ваний?
3. Схарактеризуйте особливості адміністративно-територіального
устрою цього регіону на початку ХХ ст.
4. Які населені пункти існували на той час у вашому регіоні? Порів -няйте їх із тими, що існують сьогодні. Чи зазнали змін їхні назви,
розміри?
5. Чи є у вашому краї населені пункти, які виникли на початку
ХХ ст.? Назвіть їх і поясніть походження їхніх назв.
6. Яким був етнічний і соціальний склад населення вашого краю
на початку ХХ ст.?
Закінчення таблиці
Чимало змін відбувалося
в господарському, соціально -му житті українських земель
цього періоду
1. Що ви знаєте про особливості розвитку сільського господарства
краю в ті часи?
2. Які сільськогосподарські культури переважно вирощувалися тоді
у вашому регіоні?
3. Яким був стан промисловості й торгівлі?
4. Визначте спільне й відмінне в господарському житті краю порів -няно з іншими регіонами України цього періоду.
5. Що вам відомо про соціальне становище в краї та соціальні
протести населення, революційні події?
6. Відвідайте місцевий краєзнавчий (історичний) музей і підготуйте
за його експозицією повідомлення про побут і повсякденне життя
населення краю на початку ХХ ст.
Початок ХХ ст. став добою
формування багатьох нових
явищ у культурному та духов -ному житті населення укра-їнських земель
1. Що ви знаєте про вірування, звичаї та традиції населення вашо -го краю?
2. Які події, пов’язані з українським національним життям, відбу-валися на території краю?
3. Назвіть імена діячів української культури цього періоду, що по-ходили з вашого краю або проживали в ньому. Яким був їхній
внесок у розвиток культури?
4. Які пам’ятки культури початку ХХ ст. є у вашому регіоні? Підго-туйте розповідь про одну з них.
5. Визначте спільне й відмінне в духовному й культурному
розвитку жителів краю порівняно з іншими регіонами України
цього періоду.
6. У яких творах української літератури розповідається про тогочасну
історію вашого краю або регіону, де він розташований? Яку інформа -цію про тогочасні події й життя населення можна отримати з них?
ІІІ. пІ дсумки урО ку
Учитель підсумовує роботу учнів на уроці, акцентує увагу на
спільному й відмінному в розвитку місцевого регіону й України в ці -лому в 1900—1914 рр.
- Уроки
- 18.04.2014
- 1877