ЛЮДИНА, БАЙДУЖА ДО РІДНОЇ МОВИ,- ДИКУН. (К. ПАУСТОВСЬКИЙ) Твір
 

ЛЮДИНАБАЙДУЖА ДО РІДНОЇ МОВИ,- ДИКУН (КПАУСТОВСЬКИЙ)

Про значення мови в житті людини, її функції в суспіль­стві сказано-переказано чимало. І не тільки майстрами сло­ва, діячами культури, представниками політикуму різних країн, а й самою історією держав і народів. Тим дивнішим є той факт, що на початку XXI століття сучасній людині в У країні необхідно доводити прописну істину, блискуче висловлену російським письменником Костянтином Паустовським: «Людина, байдужа до рідної мови,— дикун».

Спробую викласти кілька аргументів на користь такого судження. По-перше, дикуном називають людину з племені, яке перебуває на рівні первісної культури. Тож мовець, бай­дужий до рідного слова, добровільно відкидає себе на кілька століть назад (за культурою спілкування, світосприйман­ням тощо). По-друге, дикун користується недосконалим, з погляду сучасної людини, знаряддям. Оскільки мова — це наше основне знаряддя спілкування, недбалий користувач мовними засобами мимоволі починає залежати від майстер­них носіїв мови.

Нагадаю і переносне значення слова «дикун» — відлюдна людина, аморальна. Отже, мовний дикун ставить себе поза суспільством. То чи варто обирати для себе таку долю?..

Майстерно показав подібне дикунство Микола Куліш на прикладі Мини Мазайла. Автор комедії не тільки висміяв спробу змінити прізвище, а й довів безглуздість відмови від рідного. Куліш так гарно грає зі словом і так любить усіх персонажів цієї п'єси, що разом із ним починаєш вірити: здоровий глузд має перемогти, а будь-яка людина може на­вчитися шанувати своє рідне слово, не принижуючи чужого.

І тут варто пригадати слова Ліни Костенко:

Людей мільярди, і мільярди слів, , А ти їх маєш вимовити вперше.

Не слід забувати, що вимовлене слово прокладає тобі до­рогу в життя, показує тебе спільноті, допомагає створити відповідне оточення. А це вже вибір кожного — залишатися дикуном чи цивілізованою людиною.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "ЛЮДИНА, БАЙДУЖА ДО РІДНОЇ МОВИ,- ДИКУН. (К. ПАУСТОВСЬКИЙ) Твір", із категорії "Твори, перекази", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід