Зоряні системи — галактики. Відмінності між галактиками. Скупчення галактик. Конспект уроку
 

Зоряні системи — галактики. Відмінності між галактиками. Скупчення галактик
 

Мета уроку: формувати в учнів уявлення про галактики; навчити знаходити відмінності між галактиками; учити висловлювати думку; розвивати в учнів критичне мислення, інтерес до науки астрономії; формувати науковий світогляд, виховувати сумлінність та напо­лег­ливість під час виконання завдань.

Очікувані результати: учні описують відмінності між галактиками різних типів; розрізняють небесні тіла — галактики.

Базові поняття та терміни: галактика, скупчення галактик, Чумацький Шлях.

Обладнання:

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

I.   Організаційний момент
II.  Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1.  Вправа «Упіймай слово».

Учитель ставить запитання і пропонує школярам декілька варіантів відповідей. Учні мають обрати правильну відповідь і плескають у долоні, коли її почують.

2.  Інтерактивна гра «Мікрофон».

— Яка роль Сонця в Сонячній системі?

— Чому Сонце — це зоря?

— Які ще тіла, крім планет, обертаються навколо Сонця в Сонячній системі?

3.  Робота в парах.

З наведеного списку виберіть слова, які належать до планет, та складіть із ними кросворд із ключовими словами. Що це за слова?

Фобос, Уран, Місяць, Юпітер, Ганімед, Марс.

4.  Перевірка домашнього завдання.

1)  Завдання для всього класу.

2)  Індивідуальне завдання.

— Чи відбулися зміни в розташуванні зірок на небі?

— Чи знайшли ви Велику Ведмедицю? Малу Ведмедицю?

— Які ще зміни на нічному небі ви помітили?

5.  Слово вчителя з елементами бесіди.

Вивчаючи зоряне небо, ми з вами з’ясували, що таке планети, зорі, сузір’я.

— Чим зорі відрізняються від планет?

Так, зорі випромінюють велику кількість енергії, а планети — це холодні тіла, які відбивають випромінювання від зірки, навколо якої обертаються. Сонячна система належить до галактики Чумацький Шлях.

— Чи тільки Сонячна система входить до складу галактики Чумацький Шлях? Чи тільки галактика Чумацький Шлях існує у Всесвіті?

На ці запитання ми дамо відповідь сьогодні.

III. Засвоєння нових знань

3.        Ознайомлення з планом пояснення нового матеріалу.
1)        Зоряні системи — галактики.
а)        Слово вчителя.
Галактики — це великі зоряні системи. Зорі в галактиках пов’язані між собою силами гравітації. Існують галактики, які включають трильйони зірок. Наша Галактика — Чумацький Шлях — також досить велика: у ній понад 200 млрд зірок. Чумацький Шлях являє собою велетенську спіраль діаметром 100 000 світлових років. У центрі Чумацького Шляху розміщений згусток, ядро галактики, де сконцентровані старі червоні зорі. Від ядра відходять чотири гігантські рукави. Галактика складається з молодих блакитних зір, а також із області газу та пилу — матеріалу для формування нових зір. Уся спіраль обертається зі швидкістю приблизно 250 км/с.
Галактики бувають великі та невеликі, які містять зір у мільйон разів менше. Галактики крім зір містять у собі міжзоряний газ, пил, а також такі космічні об’єкти, як білі карлики, нейтронні зорі, чорні діри. Найменші з карликових галактик «важать» усього лише в 100 000 разів більше за Сонце. Таким чином, інтервал мас у галактик значно ширший, ніж у зір: «найважчі» і «найлегші» зорі різняться за масою менш ніж у 1000 разів. Зовнішній вигляд і структура зоряних систем також досить різні, і відповідно до цього галактики поділяються на морфологічні типи.
б)        Презентація міні-проектів.Найближчими до нас і найяскравішими на небі галактиками є Магелланові Хмари. Вони виглядають як дві туманні хмарки. На жаль, у Північній півкулі їх не видно. Їх було відкрито під час експедиції Магеллана в XVI столітті. Моряки спостерігали дві великі зоряні хмари, у Південній півкулі неба, назвали Великою і Малою Магеллановими Хмарами.
Ці галактики через їхній безформений вигляд відносять до типу неправильних. Це супутник нашої Галактики. Відстань до них дорівнює близько 150 000 світлових років. Їхній зоряний склад такий самий, як і в гілках спіральних галактик, а ядра немає.
Еліптичні галактики становлять 25 % від загального числа галактик високої світності.
Спіральні галактики за зовнішнім виглядом нагадують сочевицю чи двоопуклу лінзу. На галактичному диску помітний спіральний візерунок із двох або більше (до десяти) закручених в один бік гілок, або рукавів, що виходять із центру галактики. До спіральних належать галактики: Чумацький Шлях, галактика в сузір’ї Андромеди, відстань до неї — 2 млн світлових років. Цю галактику вчені спостерігають під кутом, тому вона здається витягнутою.
Кожна з галактик утворена з водно-гелевого середовища внаслідок його розпаду на окремі хмари. Потім ці хмари стискалися під дією тяжіння — так були сформовані всі види галактик.

 

 

Галактики

Еліптичні

Спіральні

Неправильні

— зустрічаються часто;

— обертаються дуже повільно;

— мають ядро;

— не мають туманностей та зір-надгігантів;

— процес зореутворення завершено, їхні зорі найстаріші

— обертаються швидко;

— зореутворення триває;

— мають ядро

— зустрічаються рідко;

— не мають ядра;

— зореутворення триває

4.  Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення нового матеріалу

1.  Інтерактивна гра «Швидка допомога».

Учням пропонується швидко поставити вчителю запитання з тих частин теми, які були незрозумілими або не зовсім зрозумілими.

2.  Вправа «Згадаємо основне».

Учням пропонується за кілька хвилин повторити основні терміни з вивченої теми, користуючись записами в зошиті. Потім учні відповідають на запитання, що було головним на уроці.

3.  Робота з ілюстративним матеріалом.

На дошці — картинки із зображенням галактик. Необхідно дати назву галактикам.

4.  Робота в парах. (Роздавальний матеріал.)

(На карті — зображення галактик.)

Укажіть на особливості галактик.

5.  Інтерактивна гра «Мікрофон».

— Чи тільки Сонячна система входить до складу галактики Чумацький Шлях? Чи тільки галактика Чумацький Шлях існує у Всесвіті?

V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1.  Завдання для всього класу.

Опрацювати у підручнику § _______

2.  Індивідуальне завдання.

1)  Проводити спостереження за зоряним небом упродовж календарного року. Звітувати на кожному наступному уроці.

2)  Підготувати міні-проект «Космос далекий та близький» до уроку № 29.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна гра «Незакінчене речення».

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Зоряні системи — галактики. Відмінності між галактиками. Скупчення галактик. Конспект уроку", із категорії "Астрономія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід