Дихальні рухи. Нейрогуморальна регуляція дихання. Конспект уроку
Урок № 33
Дихальні рухи. Нейрогуморальна регуляція дихання
Мета уроку: сформувати в учнів знання про механізми дихання і способи його регуляції, функціональні показники дихальної системи; поглибити і розширити знання учнів про нервову та гуморальну регуляцію діяльності органів на основі процесу дихання; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки; здійснювати валеологічне виховання.
Очікувані результати: учні характеризують регуляцію дихальних рухів, механізми легеневого дихання; учні пояснюють нервову і гуморальну регуляцію процесу дихання; учні застосовують знання для профілактики захворювання органів дихання.
Обладнання: _____________________________________________________________________
Тип уроку: комбінований.
- 1. Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
- 2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1. Фронтальна бесіда.
1. Чим відрізняється склад вдихуваного повітря від складу видихуваного?
2. Яким чином кров насичується киснем і позбавляється від вуглекислого газу?
3. За рахунок чого в легенях відбувається газообмін?
4. Як відбувається газообмін у тканинах?
5. Яке значення має відносно сталий склад альвеолярного повітря?
2.2. «Творча лабораторія».
— В одного американського ковбоя під час зіткнення з бандитами грудна клітка була пробита наскрізь. Хоча куля не зачепила легені, ковбой помер від задухи. Чому це сталося?
— Відомо, що гемоглобін еритроцитів бере участь у перенесенні кисню. Чи можна довести, що між цими речовинами відбувається хімічна взаємодія? Яким чином?
(Можна. Однією з ознак хімічної реакції є зміна забарвлення. Гемоглобін крові в результаті взаємодії з киснем змінює забарвлення (з темно-червоного — на яскраво-червоний).)
2.3. Вправа «Вірю — не вірю».
- 3. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Учні посперечалися, чому під час вдиху повітря входить у легені, і висунули декілька гіпотез:
а) повітря саме входить у легені, силою роздуває їх і розширює грудну клітку;
б) повітря входить у легені тому, що вони в грудній порожнині розширюються, втягують атмосферне повітря, а стискуючись, із силою виштовхують його;
в) людина свідомо, за своїм бажанням, вдихає повітря.
— З якою гіпотезою ви погоджуєтесь?
А чи правильну гіпотезу ви вибрали, дізнаєтесь сьогодні на уроці.
Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.
- 4. Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1. Дихальні рухи. (Пояснення вчителя, робота учнів з ілюстративним матеріалом.)
2. Нейрогуморальна регуляція дихання. (Розповідь учителя, самоспостереження, бесіда з вирішення проблемних питань.)
3. Фізіологічні показники дихання. (Пошукова робота з підручником, бесіда.)
4. Хвороби органів дихання та їх профілактика. (Робота в групах «Ажурна пилка», заповнення таблиці, повідомлення учнів.)
- 5. Узагальнення і закріплення знань
5.1. Тестові завдання на встановлення однієї правильної відповіді.
1. Дихальні рухи регулюються дихальним центром, розташованим у:
А середньому мозку
Б проміжному мозку
В довгастому мозку
Г мозочку
2. Дихальний центр збуджується під впливом:
А кисню
Б вуглекислого газу
В азоту
Г усі відповіді правильні
3. Назвіть прилад, за допомогою якого вимірюють життєву ємність легень:
А спірометр
Б тонометр
В тахометр
Г гігрометр
4. Кількість дихальних рухів, що здійснює за 1 хв доросла людина у стані відносного спокою, становить:
А 16
Б 26
В 36
Г 46
5. До алергічних захворювань органів дихання належать:
А бронхіт
Б пневмонія
В ангіна
Г бронхіальна астма
6. До вірусних захворювань органів дихання належать:
А трахеїт
Б туберкульоз
В грип
Г ангіна
5.2. «Біологічна задача».
5.3. Обґрунтування правил гігієни дихання.
- 6. Підбиття підсумків уроку
Технологія «Незакінчені речення»
- 7. Домашнє завдання
Індивідуальні та творчі завдання
Підготуватись до узагальнюючого уроку з теми «Дихання
- Біологія
- 09.11.2014
- 2746