Паралельне з’єднання провідників. Розв’язування задач. Конспект уроку
Тема уроку. Паралельне з’єднання провідників. Розв’язування задач.
Тип уроку: формування вмінь і навичок учнів.
Мета уроку: повторити й закріпити закони паралельного з’єднання провідників, навчати розв’язувати типові задачі, розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.
План уроку
Етапи Час Прийоми та методи
I. Перевірка домаш-нього завдання
5—10
хв
Відповіді з місця й біля дош -ки; експрес-контроль знань
II. Формування
вмінь і навичок
учнів
20—25
хв
Розв’язування задач; записи
на дошці та в зошитах
III. Домашнє завдання 5—10
хв
Коментар учителя; записи
на дошці та в щоденниках
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Проводиться за запитаннями і вправами до параграфа підруч-ника. Двоє учнів записують на дошці розв’язання задач, заданих
на уроці № 15/21.
Розв’язання задачі 7.4
Дано:
R
1
100 = Ом
R
2
300 = Ом
I
1
24 = мА
СI
I
1
0024 = , А Оскільки резистори
з’єднані послідовно
(рис. 43), то
III
12==за г
,
RRR
за г
=+12.
UIR
за гзаг за г
=⋅.
R
за г
=+ = 100 300 400 Ом Ом Ом.
U
за г
=⋅= 0024 40096 ,,АОм В.
U
за г
? — ?
Відповідь: U
за г
= 96, В.
R
1
R
2
Рис. 43
91
Розв’язання задачі 7.17
Дано:
R
1
1 = Ом
R
2
4 = Ом
R
3
2 = Ом
U
2
4 = В
Оскільки з’єднання послідовне (див. рис. 40), то
RRRR за г
=++
123
;
IIII за г
===
12 3
.
UIR
за гзаг за г
=⋅; U
за г
? — ?
II
U
R
за г
==2
2
2
.
R
за г
=+ += 14 27 (Ом);
I
за г
==
4
4
1 (А); U
за г
=⋅ = 17 7 (В).
Відповідь: U
за г
= 7 В.
Експрес-контроль знань
Проводиться за посібником [5].
II. Формування вмінь і навичок учнів
Розв’язування задач
Задача 1 (усно). Чому побутові прилади в приміщенні необхідно
з’єднувати паралельно? Який прилад у кімнаті з’єднаний не
паралельно, а послідовно зі споживачем?
Задача 2. Два провідники з опором 30 Ом і 20 Ом з’єднані
паралельно й підключені до напруги 12 В. Визначте силу струму
в кожному провіднику й силу струму до розгалуження кола.
Дано:
R
1
30 = Ом
R
2
20 = Ом
U
за г
= 12 В
Розв’язання
Оскільки провідники
з’єднані паралельно
(рис. 44), то
111
12 RRR
за г
=+ .
Тоді R
RR
RR
за г
=
⋅
+
12
12
.
I
U
R
за г
за г
за г
= ; UUU
за г
==12;
I
U
R
1
1
1
= ; I
U
R
2
2
2
= .
I
1
? — ?
I
2
? — ?
I
за г
? — ?
R
1
R
2
Рис. 44
92
R
за г
==⋅ 30 20
50
12 (Ом). I
за г
==12
12
1
В
Ом
(А).
UU1212 == В.
I
1
12
30
04 ==В
Ом
, А. I
2
12
20
06 ==В
Ом
, А.
Відповідь: I
за г
= 1 А; I
1
04 = , А; I
2
06 = , А.
Задача 3. Два паралельно з’єднані резистори підключили до
мережі з напругою 6 В. Опір першого резистора дорівнює 1 Ом,
сила струму в другому резисторі дорівнює 1 А. Визначте опір дру -гого резистора, силу струму в першому резисторі, а також загаль-ний опір і загальну силу струму в колі.
Дано:
U
за г
= 6 В
R
1
1 = Ом
I
2
1 = А
Розв’язання
Оскільки провідники з’єднані паралельно
(рис. 44), то
R
RR
RR
за г
=
⋅
+
12
12
; UUU
за г
==12; III
за г
==12;
I
U
R
1
1
1
= ; R
U
I
2
2
2
= . UU126 == В; I
1
6
1
6 ==В
Ом
А;
I
за г
=+= 617 АА А; R
2
6
1
6 ==В
А
Ом;
R
за г
==⋅ 61
7
6
7
Ом.
R
2
? — ?
I
1
? — ?
R
за г
? — ?
I
за г
? — ?
Відповідь: R
2
6 = Ом; I
1
6 = А; R
за г
=
6
7
Ом; I
за г
= 7 А.
Задача 4. Шматок дроту з опором 80 Ом розрізали навпіл
і отримані частини підключили паралельно до джерела струму.
Чому дорівнюватиме загальний опір цих частин?
Дано:
R = 80 Ом
Розв’язання
RR1240 == Ом.
Оскільки частини дроту з’єднані паралельно
(рис. 44), то
R
RR
RR
за г
=
⋅
+
12
12
.
R
за г
==⋅ 40 40
80
20 (Ом).
R
за г
? — ?
Відповідь: R
за г
= 20 Ом.
93
Задача 5. Визначте загальний опір кола на рис. 45, а також
показання амперметра, якщо вольтметр показує напругу 12,7 В.
Дано:
R
1
7 = Ом
R
2
2 = Ом
R
3
14 = Ом
U
за г
= 127, В
Розв’язання
1111
123
RRRR за г
=+ + ;
I
U
R
за г
за г
за г
= .
11
7
1
2
1
14
27 1
14
10
14
27
R
за г
=+ += =
++
//
11
7
1
2
1
14
27 1
14
10
14
27
R
общ
=+ += =
++
//
;
R
за г
==
14
10
14, Ом.
I
за г
=≈127
14
91
,
,
,
В
Ом
А.
R
за г
? — ?
I
за г
? — ?
Відповідь: R
за г
= 14, Ом, I
за г
≈ 91, А.
III. Домашнє завдання
1. Розв’язати задачі за посібником [1].
Задача 8.15. Резистори з опором
180 Ом і 60 Ом підключені паралельно.
Чому дорівнює їхній загальний опір?
Задача 8.18. Амперметр A (рис. 46)
показує силу струму 2,4 А при напру -зі 54 В. Опір резистора R
1
90 = Ом.
Визначте опір резистора R
2
і пока-зання амперметрів A1 і A2.
2. Додаткове завдання. Підготувати повідомлення з теми «Засто-сування електричного струму для ліку-вання».
Скарбничка цікавих фактів
Чому птахи спокійно сидять на високовольтних проводах?
Тіло птаха являє собою розгалуження кола, опір якого набагато
більший порівняно з опором шматка провода між лапками птаха.
Тому сила струму, який проходить через тіло птаха, є дуже малою.
Але якщо птах випадково хвостом або крилом доторкнеться до
стовпа та в такий спосіб з’єднається із землею, його відразу буде
вбито струмом.
V
7 Ом
2 Ом
14 Ом
A
Рис. 45
V
A1
A
A2
R
1
R
2
Рис. 46
- Фізика
- 17.12.2014
- 2934