Час місцевий, поясний, декретний, літній. Особливості розташування України відносно годинних поясів
 

План-конспект уроку:

Час місцевий, поясний, декретний, літній.

Особливості розташування України відносно годинних поясів.

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями розташування України відносно годинних поясів, навчити користуватись місцевим, поясним, літнім часом, розвивати практичні навички розв'язування задач, виховувати просторове відчуття єдності нашої Батьківщини з планетою Земля, людською спільнотою.

 

Учні повинні знати: розташування України відносно годинних поясів.

 

Учні повинні вміти: визначати положення України відносно годинних поясів.

 

Обладнання: телурій, карта годинних поясів, карти України, півкуль, світу.

 

Методи: частково-пошуковий, проблемного викладання. 

 

Форма уроку: урок-бесіда з виконанням практичних завдань.

 

Хід уроку

1. Організаційний момент, організація дитячого колективу.

2. Актуалізація знань учнів.

            Порахуйте, скільки годинників ви маєте вдома? Чи маєте власний годинник? Скільки годинників у школі? Навіщо їх стільки? Згадайте, як часто ви поглядаєте на годинник? Навіщо людині потрібні знання про перебіг часу, чи можливо в часі орієнтуватися без годинника?  Чому на земній кулі час різниться і навіщо для його визначення стільки понять:
(на дошці картинки)

"місцевий час",

"поясний час",

"всесвітній час",

"літній час",

"зимовий час".

Дайте визначення.
 

3. Мотивація навчальної діяльності.

            В минулому навчальному році ви познайомились з цими поняттями. А сьогодні наша мета - навчитись користуватись ними. Чи готові ви зараз в закордонному порту, аеропорту, вокзалі визначити час відправлення вашого потягу, літака, корабля і як перевести стрілки годинника при перельоті, переїзді через кілька годинних поясів?

            Впевнена, що знання та вміння, які ви отримаєте сьогодні на уроці не раз згодяться у майбутніх далеких подорожах.

            Тема уроку: Час місцевий, поясний, декретний, літній. Особливості розташування України відносно годинних поясів.

            На дошці:

                        Задачі уроку:

Навчитись користуватись місцевим, поясним, літнім часом.

Визначити положення України відносно годинних поясів.

Розв'язання задач.

Основні поняття:

"місцевий час", "поясний час", "всесвітній час", "літній час", "зимовий час", "лінія зміни дат".
 

4. Сприйняття нового матеріалу.

            Визначення місцевого часу.

Уявіть собі океанічні простори, велетенський морський лайнер. Ви - штурман, що на вахті. Вмикаєте радіо та чекаєте сигналів точного часу. Саме так діють штурмани повітряного флоту.

            Для чого це потрібне? 

Саме так визначають місцезнаходження. Але місцезнаходження - це координати. Мова йде про одну з них - довготу.

Який зв'язок її з часом?

"Штурман" показує, що визначення часу здавна пов'язувалось з обертанням Землі довкола своєї вісі з заходу на схід. Звідси і одиниці виміру часу:

            Проміжок між двома поверненнями Сонця на той самий меридіан має назву сонячною добою. Добу поділяють на частини: години, хвилини, секунди. На різних меридіанах в той самий момент різний час. Якщо у Києві полудень (12 год.), коли Сонце над рівнем горизонту піднімається найвище, на схід від Києва полудень вже був, а західніше - ще буде. Коли у Києві полудень, то полудень буде на всьому київському меридіані.

            Місцевий час - час на меридіані в даний момент. Земля обертається довкола своєї вісі за 24 години, тому за 1 годину кут повороту становить 360°:24 год.=15°, а на 1° обертається за 60 хв.:15°=4 хв.

            В зошиті учні записують:

1 год. - 15°

4 хв. - 1°

Якщо знати таку залежність, можна визначити місцезнаходження корабля, літака.

            Задача 1.

В Києві полудень. Де знаходиться літак, якщо на ньому годинник показує місцевий час а) 14 год., б) 10 год.?

            Рішення.

В Києві на меридіані 31° сх. довготи 12 годин, місце, де 14 год. буде східніше. За годину Земля робить оберт на 15°: 31°+30°=61° сх. д.. А якщо час в відомій точці менший, то різниця між нею та Києвом в 2 години  дає 30° та місце знаходження літака західніше Києва, на 31°-30°=1° сх. довготи.

            Задача 2.

Якщо на нульовому меридіані північ, то яка година за місцевим часом на а). 15° сх. довготи, б). 15° зх. довготи?

            Рішення:

За 1 годину Сонце обертається на 15°, отже на 15° сх. довготи час на 1 годину більший та дорівнює 0+1=1год. ночі, а на 15° зх. довготи на 1 годину менший та дорівнює 24-1=23 год.

            Визначення поясного часу.

Уявіть, що на земній кулі користуються тільки місцевим часом. Який навкруги буде хаос! В різних країнах, містах, селах на годинниках різний час. А що буде з транспортом? Навіть в Києві час Борщагівки відрізнявся би від часу Харківського масиву.

            Для зручності ще у 1884 році був прийнятий поясний час, який запропонував канадець С. Флемінг у 1878 році.

            Пригадайте, скільки годинних поясів на земній кулі.

            Від чого ведеться відлік?

            Поясний час - час серединного меридіану даного годинного поясу. Земна куля поділена на 24 годинних пояси, від 0 до 23. Відлік починається від нульового, або Гринвіцького меридіану, що має довготу 0°00¢. Гринвіцький час має назву ВСЕСВІТНЬОГО та використовується в міжнародних перевезеннях. Саме за всесвітнім часом складений розклад руху у міжнародних аеропортах та портах.

            Кожний годинний пояс завширшки в 15° довготи (360:24=15). У межах поясу час однаковий, це час середнього меридіану. Час сусідніх поясів відрізняється на 1 годину. Пояси нумеруються з заходу на схід, перший пояс має назву нульового за середнім нульовим або Гринвіцьким меридіаном. Час в ньому має назву західноєвропейського.

            Східніше розташований перший годинний пояс. Середній меридіан поясу - 15° сх. довготи, і годинник показує на годину більше гринвіцького. Час називається середньоєвропейським.

            Назвіть країни, в яких середньоєвропейський час (Німеччина, Італія).

            Час другого годинного поясу - східноєвропейський.

            Назвіть країни, в яких східноєвропейський час (Фінляндія, Румунія, Болгарія, Греція).

Чому по радіо ми чуємо "Київський час"?(Середній меридіан 2 годинного поясу трохи західніше Києва і тому час 2 годинного поясу можна назвати Київським. Саме ним ми користуємося).

В яких годинних поясах розташована Україна?  (У першому, другому та третьому). На сході країни новий день настає на 40 хвилин раніше, а на заході - на 31 хвилину пізніше, ніж на Київському меридіані. Тобто, за межі другого годинного поясу на сход та схід виходять невеликі ділянки. Обчислимо їх.

Західна точка - 22°08¢ сх. довготи. 22°30¢-22°08¢=22¢

Східна точка - 40°13¢ сх. довготи. 40°13¢-37°30¢=2°43¢

А що ж далі? Погляньте на схему годинних поясів. Чому їх межі таки хвилясті? Вони враховують державні, адміністративні кордони, і лише в океанах, пустелях проведені по математичних меридіанах. Отже, за всіма правилами наша країна розташована у 2 годинному поясі. Якби не це правило, Москву, наприклад, довелось би ділити між 2 та 3 годинними поясами.

Висновок: Знаючи годинні пояси можна визначити поясний час в будь-який точці світу.

Лінія зміни дат.

Проблемне питання:

Чи можливо повернутись у вчорашній день? І навіть без машини часу?

Нагадаємо, як експедиція Магеллана загубила один день. За законами церкви виходило, що мореплавці скоїли злочин - святкували свята не в ті дні. Вони навіть прийняли привселюдне каяття.

В чому тут загадка?

Експедиція перетинала лінію зміни дат, яка приблизно співпадає з середнім меридіаном 12 годинного поясу, тобто, знаходиться на 180 від Гринвіча. Лінія зміни дат проходить між Азією та Америкою, враховуючи острови, кордони країн. При перетинанні її на захід одним днем нехтують, а на схід - додають.

Якщо зараз податися до аеропорту Бориспіль, сісти у швидкісний літак, то вночі можна прилетіти у вчорашній день та прожити його знову.  

Експедиція Магеллана перетнула лінію зміни дат з сходу на захід і тому загубила один день.

Висновок: день починається на 180 меридіані, де проходить лінія зміни дат. При перетинанні її із заходу на схід один день додають (тобто потраплять у вчорашній день), а з сходу на захід - один день губиться (як у експедиції Магеллана).

Поряд з 180° меридіаном розташовані таки країни як Корея, Японія. Хто знає, як їх називають місцеві жителі та чому? (Японія - країна сонця, що сходить, Корея - країна вранішньої свіжості. Обидві розташовані у місцевості, звідки починається новий день на Землі).

Літній час.

Для чого існує і коли настає літній час? (Для повного використання світлої частини доби, економії енергоносіїв).

Літній час настає в осатаню неділю березня - стрілка годинника переводиться на одну годинну вперед. Скасовується в останню неділю жовтня переведенням стрілки годинника на 1 годину назад. Літній час існує і у наших сусідів, і по всій Європі.

У 1990 році згідно рішенням уряду на території України скасовано декретний час, який залишився у сусідній Росії, де стрілка годинника переведена на годину вперед. Ось чому в Санкт-Петербурзі, Москві на одну годину більше, хоча міста розташовані в одному годинному поясі з Києвом.

Закріплення нового матеріалу.

            Для закріплення матеріалу доцільно розв'язувати задачі на визначення місцевого, поясного часу. Спочатку занотовуємо "правила" визначення.

 

            Визначення місцевого часу.

1. Визначаємо довготу двох точок.

2. Визначаємо різницю у градусах між точками (від більшого віднімаємо менше, якщо точки в одній півкулі та додаємо, якщо точки в різних півкулях).

3. Визначаємо різницю у часі між точками. Для цього градуси переводимо в хвилини, помноживши на 4 (1° - 4 хвилини, або 60 секунд - 1 хв.). Якщо є необхідність хвилини перетворимо на години поділивши їх на 60 (1 година - 60 хвилин).

4. Визначаємо місцевий час, додавши різницю в часі, якщо точка, час якої визначаємо, розташована східніше відомої. Якщо західніше - різницю віднімаємо.

            Визначення поясного часу.

1. Визначаємо годинні пояси, в яких розташовані точки.

2. Дізнаємось різницю в часі, від більшого віднявши менше.

3. Якщо точка розташована східніше відомої, різницю в часі додаємо, якщо західніше - віднімаємо. (На дошці таблиця).

            Вирішення задач.

Варіантів - безліч. За годинником визначаємо, котра година. Клас поділяється на 3 - 6 варіантів і вирішується задача:

В Києві ... година. Котра година за місцевим часом у

варіант - у Львові,

варіант - у Донецьку,

варіант - у Одесі,

варіант - у Хмельницькому,

варіант - у Харкові,

варіант - у Дніпропетровську.

Так саме вирішуються задачі на визначення годинних поясів: "В Києві ... година. Котра година в 0, 1, 3, 10, 12 годинних поясах".

В кінці уроку проводиться невелика самостійна робота, що спонукає дітей до творчого мислення, розвитку практичних навичок вирішення задач.

Пропонується кілька варіантів диференційованих завдань для різного рівня підготовки учнів.

1 варіант - нижчий рівень складності.

(можна зробити два окремих варіанти по 2 - 3 задачі)

1. В Києві за місцевим часом 12 годин. Котра година за місцевим часом на 60° пн. широти, 30° сх. довготи.?

Рішення: 30°30´-30°=30´. Земля обертається на 1° за 4 хвилини, то на 60° пн. широти 30° сх. довготи час 12 год.-2 хв.=11 год. 58 хв. (30´-2 хв). Тобто час майже дорівнює Київському.

2. Визначити місцевий час на меридіані 60° зх. довготи, якщо в цей момент час на меридіані 30° сх. довготи становить 6 год.

Рішення: різниця в градусах 60°+30°=90°. За одну годину Земля обертається на 15°, тому 90° проходить за 90°:15°=6 годин. 60° зх. довготи західніше, ніж 30° сх. довготи, отже різницю в часі віднімаємо: 6 год.-6 год.=0 год.

3. В Лондоні 15 годин. Котра година за поясним часом у Варшаві, Санкт-Петербурзі?

            Рішення: Лондон - 0 пояс, Варшава - 1 пояс, різниця в 1 годину. Варшава східніше, отже час більший: 15 год.+1 год=16 год. Санкт-Петербург - 2 годинний пояс. 15 год.+2 год.=17 год.

2 варіант - середній рівень складності.

(можна зробити 2 окремих варіанти по 2 задачі)

            1. В Лондоні 21 година. За місцевим часом в місті 14 год. 20 хв. На якому градусі довготи, в якій частині світу розташоване місто?

            Рішення: 21 год.-14 год. 20 хв.=6 год. 40 хв. - різниця в часі 6 год. 40 хв.=400 хв. Дізнаємось різницю в градусах, знаючи, що за 4 хв. Земля обертається на 1°. 400:4+100°. Якщо час в місті менший, місто західніше та довгота буде західною. 100° зх. довготи - довгота м. Мехіко.

            2. Експедиція почула по радіо, що в Москві (38° сх. довготи) 12 година. Годинник за місцевим часом показував 16 год. 32 хв.. Визначіть довготу експедиції, враховуючи, що московський час - декретний.

            Рішення: Москва - 12 годин за декретним, 11 годин за місцевим часом. Різниця у часі - 16 год. 32 хв-11 год.=5 год. 32 хв., або 332 хв. Визначимо, яку відстань пройде Земля за цей час 332 хв:4´=83°. Якщо час на місці експедиції більший, ніж у Москві, то експедиція знаходиться на схід від Москви: 38°+83°=121° сх. довготи.

3. В Києві 11 годин. Котра година за поясним часом в Москві, Лісабоні?

Рішення: Москва та Київ розташовані в одному (другому) годинному поясі, але декретний час - це година вперед, отже в Москві 11 год.+1 год.=12 год. Лісабон розташований у 0 поясі: 11 год.-2 год.=9 год.

3 варіант.

            1. Поїзд Київ-Будапешт вийшов з Києва о 1900 14 грудня за місцевим часом. Визначте, коли за місцевим часом поїзд перетнув державний кордон в м. Чоп (22° сх. довготи) якщо був в дорозі 20 годин.

            Рішення: Київ - 30°30´ сх. довготи, Чоп - 22° сх. довготи. 30°30´ - 22° сх. довготи = 8°30´. Визначимо, яка різниця у  часі (1°-4 хвилини): 4 хвилини*8°30´=34 хвилини. Визначаємо час перетину кордону (Чоп західніше Києва): 19 годин+20 годин-34 хвилини=39 годин-34 хвилини=38 годин 34 хвилини. В добі 24 голини, отже подія відбудеться 38 годин 34 хвилини-24 години=14 годин 34 хвилини 15 грудня.

            2. Корабель, що відплив із Сан-Франциско в четвер 18 серпня прибув до Токіо через 15 діб. Якого числа та в який день тижня він прибув до Токіо?

            Рішення: через 15 діб подорожі буде 18+15=33 доби. В серпні - 31 доби, 33-31=2 вересня. День - четвер, в тижні 7 діб, отже 15 діб - 2 тиждня+1 день, тобто день прибуття буде четвер + 1 доба = п'ятниця. Але корабель перетинає лінію зміни дат з сходу на захід і необхідно додати ще 1 добу. Дата прибуття - 3 вересня, субота.

5. Висновки про роботу класу на уроці, оголошення оцінок за урок.

6. Домашнє завдання:

                        Задача 1.

            Де і яким чином можна зустріти 1 січня двічі на рік?

                        Задача 2.

            На меридіані 180° тільки розпочався новий день 23 вересня. Визначте дату і місцевий час у м. Києві.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Час місцевий, поясний, декретний, літній. Особливості розташування України відносно годинних поясів", із категорії "Географія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід