Джеймс Кук
 
Кук Джеймс (1728-1779 рр.) - англійський мореплавець. Він здобув лише скромну шкільну освіту. Кук працював підручним в бакалійній крамниці, потім матросом. У 1757 році він за власним бажанням поступає на службу у військово-морський флот. Неабиякі здібності Кука дозволили йому через два роки отримати звання штурмана. Довгий час він працює топографом у важких природних умовах Північної Америки. В результаті цього було створено декілька десятків географічних карт, що стали підсумком п'ятирічних досліджень.
 
 
У свою першу експедицію до просторів південних морів Кук вирушає у віці 40 років в званні лейтенанта. Мета її - астрономічні спостереження проходження Венери через сонячний диск. Воно повинне було відбутися на початку червня 1769 року, і його можна було спостерігати тільки в районі Південного тропіка. Так формулювалася офіційна частина експедиції. Але є і інша, важливіша: належало з'ясувати, чи існує дійсно Південна земля (Антарктида), і якщо так, то вона повинна стати власністю британської корони. Але в результаті своєї першої подорожі Куку не вдається упевнитися в існуванні материка. Проте експедиція відкрила і досліджувала багато островів, досліджувала східне узбережжя Австралії, оголосивши її колонією Англії.
 
 
Встає питання про організацію іншої експедиції. Рівно рік після повернення Кук вирушає у свою другу експедицію, і тільки після трьох років він знову побачить береги Англії. Під час цієї подорожі експедиція уперше у світі перетнула Південне полярне коло, і тільки якась сотня кілометрів відділяла їх від Антарктиди. Проте далі просуватися було неможливо. Тепер Кук міг з повною упевненістю заявити: немає ніякої невідомої Південної землі. Він пише: "Я обійшов Південний океан у високих широтах і перетнув його таким чином, що не залишилося простору, де міг би знаходитися материк, окрім як поблизу полюса в місцях, недоступних для мореплавання". Але насправді невідома Південна земля існувала, і невірні виводи Кука сильно загальмували подальше вивчення антарктичних просторів.
 
 
В ході другої експедиції Кук наніс на карту декілька нових островів і відвідав загадковий острів Пасхи.
 
 
У липні 1776 року Кук вирушає у свою третю і останню подорож, з якої йому не судилося було повернутися. Мета цієї експедиції - знайти прохід з Тихого в Атлантичний океан в північних широтах. Довгий час його супроводить удача. Слідуючи уздовж східного узбережжя протоки Берінга, кораблі досягають Аляски. Але марними виявляються пошуки проходу : непрохідні льоди перегороджують шлях. Майже три місяці поневіряється Кук в приполярних широтах; за цей термін йому вдається уточнити карту. У 1778 році кораблі повертають в зворотну дорогу і в січні 1779 року досягають Гавайських островів. Їх відкриття стало найважливішим досягненням третьої експедиції.
 
 
Жителі островів, обурені поведінкою матросів і офіцерів, убили Дж.Кука. Збереглися суперечливі відомості про те, як він загинув. 22 лютого 1779 року тлінні залишки Джеймса Кука були віддані морю. Це був трагічний кінець життя одного з найбільших в історії людства мореплавців.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Джеймс Кук", із категорії "Географія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід