Географія 6 клас. Внутрішня будова Землі. Літосфера. Конспект уроку
 

План-конспект уроку з географії у 6 класі на тему “Внутрішня будова Землі"

 

Мета: сформувати поняття “земна кора”, “літосфера”, знання про внутрішню будову Землі;

розвивати просторову уяву, уміння створювати образ об’єкта;
виховувати інтерес до пізнання природи Землі.

Обладнання: атласи, ПК, презентація «Внутрішня будова Землі. Літосфера», підручники.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Прийоми: проблемне питання, подорожуємо з учителем, подорожуємо з другом, подорожуємо з Вікіпедією, розкажу про подорож.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Привітання. Налаштування на робочу атмосферу.

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Проблемне питання»

Людина живе на поверхні Землі. Але це лише частина самої верхньої оболонки – земної кори. А як люди можуть дізнатися про те, що знаходиться всередині нашої планети? Про те, що знаходиться глибше земної кори, ми маємо уявлення, складене лише за непрямими ознаками – результатами сейсмічної розвідки. Швидкість проходження сейсмічних хвиль змінюється залежно від щільності речовини, через яке вони проходять. По зміні швидкості вчені визначили, що внутрішня будова Землі неоднорідна і являє собою декілька оболонок, що оточують ядро.

Уявімо на мить, що ми занурилися в глибокі надра Землі. Що ми там побачимо? (слайд №1-3)

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Прийом «Подорожуємо з учителем»

Давайте зробимо уявну подорож до центру Землі. Уявімо, що ми рухаємося вглиб, «проходячи» товщу Землі в якому-небудь фантастичному спецодязі, разом з героями книги Жуля Верна «Подорож до центру Землі».

Але якщо заглянути всередину Землі, то виявиться, що  тут є оболонки – внутрішні. (слайд №4)

З чого складається наша планета?

Що знаходиться всередині?

Як туди заглянути?

Поки що в цьому питанні більше питань, ніж відповідей.

Зовнішній твердий шар Землі називається земною корою. (слайд №5)

Земна кора є твердим утворенням товщиною 5— 80км, що становить 0,1 —0,5% радіуса Землі. Від мантії Землі відокремлена поверхнею Мохоровичича. Фактично земна кора ніби плаває на поверхні магми, і тому на планеті спостерігаються її деформації та рухи.

За земною корою, якщо рухатися до центру Землі слідує, найтовщий шар Землі – мантія (вчені кажуть «найпотужніший»). Ніхто ніколи не бачив її. (слайд №6)

Мантія – найбільша за об’ємом частина планети(4/5 об’єму Землі). Речовина мантії перебуває у твердому стані. Тільки на глибині 150-200 км від поверхні у верхній частині мантії було виявлено пластичний в’язкий шар – астеносферу. Температура речовини мантії з наближенням до поверхні землі знижується від 4000 ˚С до 1000 ˚С. Вважають, що речовина мантії збагачена важкими елементами і наближується за своїм хімічним складом до залізистих метеоритів.

Ще глибше – земне ядро. (слайд №7)

Ядро Землі – поки загадка для науки. З певною вірогідністю можна говорити лише про його радіус – приблизно 3500 км і температура – близько 4000 °С.

Вчені встановили, що температура гірських порід з глибиною зростає: в середньому на кожні 33 м глибини Землі стає тепліше на 1 ˚С. Мантія одержує величезну кількість тепла від ядра Землі, яке ще гаряче.

Люди давно помітили, що на дні глибоких шахт температура гірських порід вище, ніж на поверхні. Деякі шахти навіть доводилося закидати, бо там ставало неможливо працювати, так як температура досягала +50 ° С. (слайд №8)

Способи вивчення внутрішньої будови Землі.

В який спосіб учені вивчають надра Землі?

На допомогу їм приходять надглибокі свердловини. (слайд №9)

Однак навіть найглибші з них ще не досягли 15 кілометрів. Під час їх буріння виникає багато труднощів: вглиб Землі температура підвищується, збільшується також тиск, складно виймати з надр зразки гірських порід. (слайд 10)

Розглянемо схему «Будова земної кори». (слайд №11)

Прийом «Подорожуємо з другом»

Уявіть собі, що ви проводите геофізичні дослідження. Один учень перебуває на суші, інший — у батискафі на дні океану. Визначте, крізь які шари проходитимуть сейсмічні хвилі, відправлені вашими приладами. Замалюйте їх.

Розкажіть своєму сусіду по парті про свої відкриття. Виділіть загальне і відмінне в будові материкової та океанічної земної кори. (слайд №12,13)

IV. Закріплення вивчених знань

Прийом «Подорожуємо з Вікіпедією »

Доповніть фрази письмово.

Літосфера складається з…
Імовірно, ядро складається з…
Астеносфера – це…
Материкова земна кора складається з…
В океанічній земній корі відсутній шар…

Взаємоперевірка виконання завдань.

V. Підсумок уроку

Прийом «Розкажу про подорож»

Підбиття підсумків уроку, обговорення, наскільки повно було виконано завдання уроку, в якому напрямі планується подальша робота.

VI. Домашнє завдання

• Опрацювати § 9.

• Намалювати в зошиті схематичний переріз внутрішньої будови Землі.

• Скласти п’ять запитань, пов’язаних з базовими поняттями уроку.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Географія 6 клас. Внутрішня будова Землі. Літосфера. Конспект уроку", із категорії "Географія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід