Природні рекорди
 
ЗЕМЛЕТРУСИ 

Щорічно сейсмологи реєструють приблизно 500 тисяч землетрусів різної сили. З них 100 тисяч відчуваються людьми та 1000 завдають збитків. 

Найбільші руйнування заподіяло землетрус Шінсай (тобто Велике), що сталося на рівнині квантами в Японії 1 вересня 1923 року (сила поштовху досягала 8,2 бала). У результаті морське дно в затоці Сагамі опустилося на 400 метрів! За офіційними відомостями, число загиблих перевищило 140 тисяч чоловік. У містах Токіо і Йокохаме було зруйновано 575 тисяч будинків, а сума збитку (за сучасним курсом) склала 17 мільярдів фунтів стерлінгів. 

Найбільше людей загинуло в результаті землетрусу влітку 1201 року на Близькому Сході та Східному Середземномор'ї. Кількість жертв цього страшного стихійного лиха склало понад один мільйон чоловік. Найбільше число жертв у наш час зареєстровано при Тянь-Шаньском землетрус (силою майже 8 балів за шкалою Ріхтера), що стався в Східному Китаї в 1976 році. Тоді загинуло близько 700 тисяч чоловік. 


ВУЛКАНИ 

Слово "вулкан" походить від назви середземноморського острова Вулкано. Острів же названий на честь старогрецького бога вогню Вулкана, так як утворився із застиглої магми. На Землі налічується 1343 діючих вулкана, причому багато з них підводні. Найбільше діючих "вогненних гір" розташоване в Індонезії. Тут з 200 вулканів 77 вивергалися в історично недавні часи. 

Найсильнішим в світі було виверження вулкана Кракатау, що представляє собою вулканічний острів і розташований в Зондській протоці між островами Суматра і Ява. Виверження сталося вранці 27 серпня 1883 року. Морський хвилею, піднятою їм, було знесено 163 села. При цьому загинуло більше 36 тисяч чоловік. Камені, викинуті з кратера вулкана, злетіли на висоту 55 кілометрів (!), А вулканічний попіл, рознесений на відстань більше 5 тисяч кілометрів, осідав протягом 10 днів. Сила цього жахливого виверження в 26 разів перевищувала силу вибуху найпотужнішої водневої бомби! 

Підраховано, що вулкан Таупо у Новій Зеландії під час виверження, що стався близько 1800 років тому, викинув 30 мільярдів тонн породи. Швидкість її викидання досягала 700 кілометрів на годину. Порода покрила територію в 16 тисяч квадратних кілометрів, причому більша частина її впала на відстані 200 кілометрів від кратера вулкана. 

Найдовший потік лави зареєстрований в 1783 році при виверженні вулкана Лакі на південно-сході Ісландії. Цей потік розтягнувся на 65 - 70 кілометрів. 

Найвищий діючий вулкан - Охос-дель-Саладо, що має висоту 6887 метрів. Він розташований в Південній Америці між Чилі та Аргентиною. Найвищий вулкан в Росії - це Ключевська сопка на сході півострова Камчатка. За останні 280 років він вивергався більше 50 разів. 

Найпівнічніший вулкан - Беренберг висотою 2276 метрів, він розташований на норвезькому острові Ян-Майєн в Гренландському морі. Останній раз виверження у вересні 1970 року. Під час виверження всі 39 жителів острова були змушені покинути його. Найпівденніший діючий вулкан - Еребус - знаходиться на острові Росса в Антарктиді. Він був відкритий в 1841 році англійською експедицією під командуванням капітана Джеймса Росса. 

Гейзер Ваймангу (що на мові народності маорі означає "Чорна вода") в Новій Зеландії вивергався на висоту 457 метрів. Він перестав діяти після сильного викиду навесні 1917 року, в результаті якої загинули 4 людини. 

Найбільший з діючих вулканів - це Мауна-Лоа ("Довга гора") на Гаваях. Кратер вулкана має площу більше 10 квадратних кілометрів і глибину 150 -180 метрів. Вулкан піднімається на висоту 4168 метрів над рівнем моря. У середньому він вивергається один раз на три з половиною роки. 

Самим запорошеним містом світу по праву визнаний Кагосіма, розташований поруч з японським вулканом Сакурадзіма, який кожен годвибрасивает в атмосферу близько 14 мільйонів тонн пилу. 

Найбільший вулкан Європи - Етна на Сицилії висотою 3322 метри, покритий снігом близько дев'яти місяців на рік. 


МЕТЕОРИТИ 

Найбільшим з метеоритів, знайдених на поверхні Землі, є метеорит Гоба. Він був виявлений в 1920 році в Намібії (Африка) поблизу селища Гоба-Уест. Це величезний моноліт із заліза з домішкою нікелю, що становить 3 метра в довжину і 2,5 метра завширшки. Вага його - близько 60 тонн. 

У наш час єдиною людиною, в якого потрапив метеорит, була американка міс Енн Ходжез. 30 листопада 1954 небесний камінь вагою 4 кілограми і розміром близько 18 сантиметрів пробив дах будинку і вдарив хазяйку по руці, і стегну. Медичний огляд показав, що здоров'я Е. Ходжез побоювань не викликало. Тим не менш постраждалу все ж таки довелося заховати в лікарню, щоб позбавити від напливу цікавих. 

До найбільших метеоритів відноситься залізний Сіхоте-Аліньского метеорит, що впав на Далекому сході 12 лютого 1947 року. Він роздрібнився в атмосфері і випав залізним дощем на площі 35 квадратних кілометрів. Його маса оцінюється в 60 тонн, з яких зібрано 27 тонн у вигляді осколків різної величини. 

Найбільший метеорит з усіх, виставлених в музеях, важить більше 30 тонн. Він експонується у Хайденском планетарії в Нью-Йорку. Метеорит був знайдений в 1897 році поблизу мису Йорк на західному узбережжі Гренландії американською експедицією на чолі з Робертом Пірі, майбутнім відкривачем Північного полюса. 

Підраховано, що за останні 600 мільйонів років відбулося приблизно 2000 зіткнень астероїдів із Землею. Встановлено місця 102 таких зіткнень, які називаються астроблема. Передбачається, що саме таке походження має кратер діаметром 241 кілометр і глибиною 805 метрів на Землі Уїлкса в Антарктиді. Щоб утворився настільки гігантський кратер, з Землею повинен був зіткнутися метеорит вагою 13 мільйонів тонн, що володіє швидкістю більше 70 тисяч кілометрів на годину. 


ЦУНАМІ 

Приливної вал в гирлі річки Ханчуфе (Східний Китай) досягає у весняний час висоти 7,5 метра. Тоді вода в річці рухається зі швидкістю більше 25 кілометрів на годину. 

Найвища зареєстрована морська хвиля мала висоту 34 метри від підошви до гребеня. Її виміряли з корабля, що йшов з Маніли на Філіппінах в американське місто Сан-Дієго в ніч з 6 на 7 лютого 1933 року. У цей час бушував ураган, швидкість якого досягала 126 кілометрів на годину. 

Найсильніші припливи і відливи спостерігаються в затоці Фанді, яка відділяє канадський півострів Нова Шотландія від північно-східного американського штату Мен. Середня висота припливів і відливів тут становить більше 14 метрів. 

Найвища сейсмічна хвиля цунамі (японське слову "цу" означає "переливається через край", а "нами" - "хвиля") спостерігалася біля острова ІСІ-гаки близько Японії 24 квітня 1771 року. Її висота досягала 85 метрів. Вона розкидала 750 тонн коралів на відстань більше 2,5 кілометра. Ця величезна хвиля рухалася зі швидкістю 750 кілометрів на годину. 

100 тисяч років тому на узбережжя Гавайських островів обрушилася океанська хвиля висотою до 300 метрів. На думку вчених, вона виникла через падіння гігантського метеорита або в результаті виверження підводного вулкану. 


СНІГОПАДИ і снігові лавини 

Саме сонячне місце на земній кулі - місто Юм в американському штаті Арізона. Сонце тут світить в середньому 318 днів на рік, або близько 4000 годин. 

У Східній Сахарі сонце світить 11,8 години щодня або 4300 годин на рік. 

На Північному полюсі сонце відсутня 186 днів кожну зиму. 

У Даллоле (Ефіопія), середньорічна температура в період між 1960 і 1966 роками досягала 34,4 градуса вище нуля. 

У Агапе (Сибір), 31 грудня 1968 було зареєстровано рекордно високий атмосферний тиск - 815 міліметрів ртутного стовпа. 


ОСТРОВИ 

Найпівнічнішій землею є 30-метровий острівець Одака. Його відкрив 26 липня 1978 Уффе Петерсон з Данського геодезичного інституту. Ця крихітна частинка суходолу знаходиться в Північному Льодовитому океані. Від нього до Північного полюса всього 706 кілометрів. 

Найбільш віддаленим від суші є острів Буве в Південній Атлантиці, що належить Норвегії. Він був відкритий у січні 1739 року, але першим висадився на нього англійський капітан Джордж Норріс 16 грудня 1825. Острів нежилий і розташований в 1700 кілометрах від найближчої суші - теж безлюдного узбережжя Землі Королеви Мод в східній Антарктиді. 

Найвіддаленіший жило острів був відкритий у південній частині Атлантики португальським адміралом Тристаном да Кунья в березні 1506 року і названий його ім'ям. Площа острова 98 квадратних кілометрів. Найпершим його мешканцем став Томас Каррі, що висадився тут у 1810 році. Острів Трістан да Кунья був анексований Великобританією в 1816 році. 

Найбільший у світі архіпелаг Індонезія складається з 13 тисяч островів. Архіпелаг має форму півмісяця і протягнувся на 5600 кілометрів. 

Найбільшим островом оточеним прісною водою є острів Маражо, розташований в гирлі річки Амазонки. Площа його - 48 тисяч квадратних кілометрів. 

Найбільший за площею острів Гренландія (2175000 квадратних кілометрів). Є дані, що говорять про те що Гренландія насправді - скупчення островів покритих крижаною шапкою. Без неї площа поверхні склала б 1680000 квадратних кілометрів. 

Кваджалейн - найбільший атол в світі. Він входить до складу Маршаллових островів і знаходиться в центральній частині Тихого океану. Його тонкі коралові рифи довжиною 283 кілометри, закруглюючись, утворюють лагуну площею 2850 квадратних кілометрів. 

Острів Фукуто-Куоканоба був відкритий у січні 1986 року Він утворився з лави біля острова Іводзіма в Тихому океані. Острів має довжину 650 метрів, ширину - 450 і підноситься на 12 метрів над рівнем моря. 

Острів Сицилія повільно, але вірно віддаляється від Апеннінського півострова в північно-західному напрямку, а Мессіскій протоку, що відокремлює острів від материка, стає усе більше. Це встановили вчені Колумбійського університету, які працювали за завданням італійського уряду. З'ясувалося, що за чотири роки Сицилія відійшла від материка на кілька сантиметрів. 


РІЧКИ 


ередньому 251 день на рік був грозовим. 
За даними англійського лісового відомства, блискавка найчастіше вдаряє в дуби, тополі і сосни, а найрідше - в буки. 

Найвищий водної смерч, відомості про який цілком достовірні, виник 16 травня 1898 у міста Іден у Австралії. Висота його, виміряна за допомогою приладів, дорівнювала 1528 метрів, а діаметр - 3 метри.

Швидкість вітру в 371 кілометр на годину зареєстрована на горі Вашингтон (штат Массачусетс, США) 12 квітня 1934 року. Рекордна швидкість вітру на рівнині - 333 кілометри на годину - була відзначена 8 березня 1972 на базі американських ВПС в Тулі, Гренландія. Найбільша швидкість під час смерчу - 450 кілометрів на годину - зафіксовано 2 квітня 1958 року в штаті Техас, США. 

У затоці Співтовариства на березі Георга V в Антарктиді, пориви вітру регулярно досягають 320 кілометрів на годину. 

За допомогою чутливих приладів на Місяці зафіксовані лунотрясения. Їх вогнища розташовані на глибині 500-800 кілометрів від поверхні нічного світила. Найбільше число лунотрясений (близько 3000 на рік) відбувається в районі кратера Декарт. 

Може здатися неймовірним але Північний і Південний полюси Землі опромінюються Сонцем на 65 годин на рік довше, ніж екватор. Це відбувається завдяки переломленню сонячних променів в атмосфері. У грудні Південний полюс отримує більше сонячної енергії, ніж будь-який інший район нашої планети. А холодно на полюсах тому, що майже всі одержуване ними тепло відбивається білим сніговим покривом. 

На земній поверхні зустрічаються шматки темно-зеленого або чорного скла. Це так звані тектіти. За формою вони бувають у вигляді пустотілих кульок, цибулин, груш, тарілочок. Особливо багато їх знайдено в Австрії, Чехословаччини, на Філіппінах. Є докази, що тектіти не могли утворитися на Землі. Вони - прибульці з космосу. Відповідно до гіпотези, тектіти народилися під час вулканічних або метеоритних вибухів на Місяці і звідти були закинуті на Землю. 

Гімалаї - найвищі серед найвищих на планеті гірських хребтів. Там знаходиться більшість найвищих гірських вершин нашої планети: 10 "восьмитисячників" (найвища вершина Землі - Еверест (Джомолунгма) - 8848 м). 

Найглибша ущелина - Гран-Каньйон. Річка Колорадо має довжину 2500 км. На своєму довгому шляху вона протікає також через північно-східну частину штату Арізона. Саме тут водний потік протягом 350 кілометрів пробив собі дорогу в високих стрімких скелях. Ширина утворився ущелини коливається від 6 до 30 кілометрів. 

Сант-Андреа - сама велика тріщина в земній корі. Розлом земної кори, вздовж якого можливі тектонічні зрушення, починається від мексиканського кордону, проходить через Лос-Анджелес до Сан-Франциско і закінчується в океані. Він має довжину 1100 км і вважається найдовшою тріщиною в земній корі. 

Околиці Мертвого моря - найглибше місце, де можна не замочити ніг. Поверхня Мертвого моря знаходиться на 400 метрів нижче рівня моря, хоча Середземне море не так вже й далеко - всього в 75 кілометрах. 

Нашу атмосферу створили рослини. Вони як відомо поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. За рік рослини Землі виробляють близько 10 трильйонів тонн кисню. Якщо б всі рослини раптом загинули то менш ніж через три роки витративши весь запас цього цілющого газу в атмосфері загинули б і людство і тваринний світ планети. 

Найглибше в світі ущелині знаходиться в Перу. Це - Ель-Каньйон де Колка. Його найбільша глибина - 3223 метри. 

Найглибше підводне ущелина - 40-кілометровий каньйон біля узбережжя Австралії. Його глибина досягає 1800 метрів, а ширина - близько 30 кілометрів. 

Найвищі морські скелі знаходяться на північному узбережжі Східного Молокаї, на Гаваях. Вони піднімаються над водою на 1005 метрів, а їх середня крутизна - понад 55 градусів. 

Найдовшу природну арку Лендскейп-Арк - можна побачити в Національному парку Арчес американського штату Юта. Ця арка з піщанику, розташована на висоті 30 метрів від ложа каньйону, має розмах 88 метрів. 

Найдовший у світі льодовик це так званий льодовик Ламберта, відкритий екіпажем австралійського літака в Східній Антарктиді в 1956 році. Його ширина сягає 64 кілометрів, а довжина - не менше 400 кілометрів. Разом з льодовиком Фішера льодовик Ламберта утворює безперервний крижаний "мова" довжиною понад 500 кілометрів. 

Найшвидший великий льодовик Квараіак в Гренландії. Швидкість його переміщення досягає 24 метрів в день. 

Самий товстий лід 4 кілометри 780 метрів - був виявлений в Антарктиді за допомогою ехолота з борту американського науково-дослідного літака. 

Найбільші піщані дюни зустрічаються в Сахарі в східній частині центрального Алжиру. Тут довжина дюнной хвилі досягає 5 кілометрів а висота 430 метрів. 

Дивовижний дощ випав в Лос-Анджелесі в 1933 році. Вночі над містом пронісся сильна піщана буря. Вулиці виявилися засипаними дивним, надзвичайно важким піском. Коли його досліджували, з'ясувалося, що це золотий пісок! Виявляється, сильний вітер підняв в повітря золоту розсип. За підрахунками фахівців, вітер висипав на Лос-Анджелес золоті крупинки на суму понад 60 тисяч доларів! 

Найбільше у світі болото знаходиться в республіці Білорусь в Поліської низовини в басейні річки Прип'ять притоки Дніпра. Підраховано що воно займає площу 46 950 квадратних кілометрів. 

Найвища у світі скеля Болс-Пірамід знаходиться біля острова Лорд-Хау в Тихому океані. Вона піднімається на висоту більше 560 метрів при ширині в підставі 200 метрів. Вперше на неї було здійснено сходження в 1965 році. 

Найвищий у світі водоспад Сальто-Анхель у Венесуелі на річці Карран має висоту 979 метрів! Вперше про це гігантському водоспаді, званому місцевими індіанцями Черун-Міру, повідомив мандрівник Ернесто Санчес Ла Крус в 1910 році. Найвищий водоспад у Росії "Ілля Муромець" заввишки 141 метр знаходиться на найбільшому острові Курильської гряди - Ітуруп. 

По витраті води (17 тисяч кубометрів на секунду) перше місце займає водоспад Бойома в Заїрі (Африка). Це найпотужніший водоспад у світі. Правда, буває, що витрата води у водоспаді Гуаїра на річці Парана між Бразилією і Парагваєм досягає часом 50 тисяч кубометрів в секунду. Найширший водопад на Землі - Кхон (Лаос). Його висота всього 15-20 метрів, зате ширина - майже 11 кілометрів, а витрата води під час повені перевищує 40 тисяч кубометрів на секунду. 

У Янгобском ущелині Таджикистану є вражаюча гора-піч. День і ніч з ущелин гори вириваються струмені розжарених газів, диму і вогню. Гора так гаряча, що варто піднести до неї близько сухе поліно і воно відразу ж спалахує. Секрет дивною гори в тому, що в глибині її залягають пласти кам'яного вугілля. Колись вугілля з невідомої причини спалахнув і горить до цього часу. 

Колосальна оранжево-бура скеля Ейерс-Рок в Австралії має довжину 2,4 кілометра і ширину 1,6 кілометра. Вона піднімається над пустельною рівниною на висоту 348 метрів і є найбільшим у світі кам'яним монолітом. 

Гарячі мінеральні ключі в Памуккале (Західна Туреччина) стікають з гір і, випаровуючись, осаджують на поверхні землі наліт вапняного туфу (карбонату кальцію). Ці опади незрозумілим чином формують бридкі тераси химерного вигляду. 

Мамонтова печера в Кентуккі (США) представляє собою найбільшу в світі систему звивистих переходів і тунелів загальною довжиною майже 320 кілометрів! 
Знаменитий Ніагарський водоспад у Канаді, скидають мільйони тонн води з обриву там, де річка Ніагара спрямовується з озера Ері в озеро Онтаріо. Оглушливий рев падаючої води чутний на багато кілометрів навколо. 

29 березня 1948 знаменитий Ніагарський водоспад ... зник! Кожну секунду тут падають у прірву шість-сім тисяч тонн води. І раптом все припинилося. Зверху стікали лише невеликі потоки. Оголилися скелі. Минуло більше доби і вода знову прийшла. Що ж сталося? 
Вранці 29 березня 1948 над озером Ері, з якого випливає Ніагра, пронеслася сильна буря. Вона розбила лід, покривав озеро, великі брили льоду перекрили потік води з озера в русло річки. 

Гарячі гейзери в районі міста Роторуа (Нова Зеландія) - головна визначна пам'ятка країни. 

До гори Маттерхорн (4480 м), розташованої на кордоні між Італією та Швейцарією, ведуть дороги з обох країн. І хоча вона поступається по висоті іншому альпійському красеню-рекордсмену, Монблані (4807 м), її вважають самою вражаючою горою Альп. 

Пустеля Наміб - величезна територія на півдні Африки, що дала назву державі Намібія. Вона тягнеться на 2000 км. від ПАР до Анголи. Під гарячими пісками таїться чимало корисних копалин - міді, урану, алмазів. Величезні бархани змінюються рівниною, покритої гравієм. 

Рожеві кулясті гранітні скелі ("Кам'яні кулі") біля підніжжя гори Хан Тенгрі (Казахстан). Діаметр глиб по 2-4 метри! 

У світі карстових печер є свої річки, озера і навіть водоспади. У печері Ель-Хорреадеро на півдні Мексики настільки потужний підземний водоспад, що дослідники з працею долають бурхливий потік води. 

Відправився слідами німецького вченого Людвіга Лейхарда в 1860 році Джон Макдауел Стюарт відкрив в Австралії незвичайний гірський хребет Макдоннела зі скелями зовсім червоного кольору. 

Жителі бразильського міста Пара визначають час ... по дощу. Короткі тропічні зливи йдуть тут по кілька разів на день і майже завжди в один і той же час. 

Типова пара скель "Рукавички" - одна з яскравих пам'яток північного сходу Арізони (США). Індіанці Навахо поклонялися цим грандіозним моноліту як святинь.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Природні рекорди", із категорії "Географія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід