США, Сполучені Штати Америки, географія
 

Сполучені Штати Америки (United States of America - The USA), США, держава в Північній Америці. Площа - 9363290 кв.км. Населення - 275 233 000 (2001). Столиця - Вашингтон (607000). Інші великі міста - Нью-Йорк (7323000), Лос-Анджелес (3486000), Чикаго (2784000). Міське населення 75,2% (2000). Расовий склад (2001,%): білі 83,4, афроамериканці 12,4, інші (вихідці з країн Азії і Океанії, американські індіанці, ескімоси, алеути) 4,1. Офіційна мова - англійська. Віруючі головним чином протестанти (56%) і католики (25%). США - федерація в складі 50 штатів (48 суміжних, а також Аляска і Гаваї) і федерального (столичного) округу Колумбія. Столиця - Вашингтон. Глава держави і уряду - президент, що обирається на 4 роки. Законодавчий орган - конгрес (Палата представників і Сенат). Найвища точка - гора Мак-Кінлі (6194 м). Грошова одиниця - американський долар. Основні статті експорту - літаки, автомобілі, хімікати, кам'яне вугілля, машинне устаткування, кукурудза, нафта, пшениця.
 

           Сполучені Штати Америки (США) - четверта але величині країна в світі. Вона простягається від берегів Атлантичного океану до узбережжя Тихого океану і перетинає вісім годин поясів. Держава складається з п'ятдесяти двох штатів, два з яких ізольовані від інших: це Аляска, лежача на захід від Канади, і Гаваї - ланцюг тропічних островів у Тихому океані. Внутрішня політика США визначається знаменитої Конституцією, яка дозволяє окремим штатам приймати деякі власні закони. Країна відрізняється різноманітністю ландшафту і клімату, оскільки простягається від снігових просторів Аляски і випалених пустель південного заходу до широких рівнин Середнього Заходу і субтропічних лісів південного сходу. Населення США настільки ж різноманітно за своїм складом. Тут знайшли батьківщину представники самих різних народів, які принесли з собою різні релігії, звичаї і мови. Рівень життя в США один з найвищих у світі.

 

            США, Сполучені Штати Америки, географія

           Дві могутні гірські гряди тягнуться на сході і заході Сполучених Штатів Америки - це Аппалачі і Скелясті гори, що входять в гірську систему Кордильєр. Аппалачі невисокі і лісистих, Скелясті гори значно вище і місцями піднімаються на 4000 і більше метрів над рівнем моря. Між двома цими гірськими хребтами простирається велика внутрішня рівнина. Північна і центральна її частини відомі під назвою Середнього Заходу. Величезні площі цієї рівнини займають родючі орні землі, зрошувані головними ріками США - Міссісіпі, Міссурі і Огайо. Ці річки є частиною гідрографічної системи, в яку входять і п'ять Великих озер, розташованих на північному сході країни. Лісові масиви покривають північні райони США і частково - північно-західне Тихоокеанське узбережжя, Середній Захід, північно-східні райони країни і Аляску. Майже третина Аляски лежить за Полярним колом, де температура повітря взимку опускається до 60 градусів нижче нуля але Цельсієм. Повені та сильні смерчі, торнадо, - нерідкі явища на Середньому Заході. Для всіх Південних штатів характерні жарке літо і м'яка або навіть тепла зима. На південному сході країни клімат вологий, а на південному заході, в районі пустель, сухий. У штаті Гаваї, який знаходиться у Тихому океані далеко від континенту, тропічний клімат.

 

           США, Сполучені Штати Америки, економіка

           "Американський бізнес - це бізнес", - сказав в 1925 році президент Калвін Кулідж. Те ж саме він міг би сказати і сьогодні. Сполучені Штати Америки (США) володіють колосальною економічною силою і займають перше місце в світі але виробництву промислових товарів. Незважаючи на це, найбільший дохід державі приносять підприємства сфери обслуговування (не виробляють ніяких товарів) - тобто медицина, торгівля, банківська справа, страхові компанії та ін США розташовують величезними природними ресурсами, в тому числі покладами корисних копалин та запасами прісної води. Лісові масиви США забезпечують країну будівельним лісом, а численні річки служать джерелами електроенергії. Сільське господарство приносить країні менший дохід, ніж промислове виробництво і сфера обслуговування, але все одно має величезне значення для економіки США. На відміну від інших країн, які закуповують продовольство для того, щоб прогодувати своє населення, США практично повністю забезпечують себе. Найважливіші землеробські райони країни знаходяться на Середньому Заході. Канзас отримав назву "житниця країни", оскільки це основний район вирощування пшениці. Економіка США в великій мірі заснована на вільних ринкових відносинах, при яких різні компанії конкурують на ринку збуту.

 

           США високорозвинена індустріально-аграрна країна. Частка у ВНП (2000,%): сільське господарство 2, промисловість 19, транспорт, зв'язок та комунальне господарство 9. Провідні галузі промисловості: машинобудування, хімічна, нафтопереробна, харчосмакова, легка. Особливо швидко розвивається виробництво авіаційної і ракетно-космічної техніки, електронного устаткування, приладів, нових конструкційних матеріалів. У 1991 вироблено 8,8 млн. автомобілів, 88,3 млн. т сталі, 22 млн. т пластмас і синтетичних смол. Виплавка первинних кольорових металів (1991, тис. т): міді 1631, алюмінію 4394, цинку 518, свинцю 466. Видобуток (1995): нафта 2,3 млрд. барелів, кам'яне вугілля 937 млн. метрич. т, природний газ 559,2 млрд. м3; значна частина потреб у мінеральній сировині та паливі покривається за рахунок імпорту. Виробництво електроенергії (1995) 3345 млрд. кВт. ч, в т. ч. (%) на ТЕС - 68, ГЕС - 9,8, АЕС - 21,7. У високомеханізованому сільському господарстві основну частину продукції дають великі приватні ферми індустріального типу. У структурі сільськогосподарських угідь (%, без Аляски, 1992) на оброблювані землі приходиться 30, лісу 28, пасовищ і іншого 42. Частка зрошуваних земель 12%. Ок. 47% товарної продукції сільського господарства дає рослинництво, св. 53% - тваринництво. США займають одне з провідних місць в світі по виробництву кукурудзи та сої (основні фуражні культури), пшениці, бавовни, тютюну, м'яса, молока. Вирощування кормових трав, плодівництво, овочівництво. Збір (1992, млн. т): пшениця 67, кукурудза 190, соєві боби 59, бавовна-сирець 3,9. Поголів'я (1997, млн.): велика рогата худоба 101,5, свині 56,2, вівці 7,9. Розвинене птахівництво, зокрема виробництво бройлерів (6,1 млрд. штук в 1991). Улов риби в 1994 5,9 млн. метрич. т. Довжина (1997) залізниць 222 тис. км, автошляхів 6,3 млн. км (включаючи міські). Розвинені внутрішні водні шляхи, особливо по річках Міссісіпі і Огайо, Великим озерам, Береговому каналу. Тоннаж морського торговельного флоту 16,8 млн. брутто-реєстрових тонн (1995). Найважливіші порти: морські - Нью-Йорк, Новий Орлеан, Х'юстон, Філадельфія, Балтімор, Бостон, Ньюпорт-Ньюс, Норфолк; озерні - Чикаго, Дулут, Буффало, Клівленд, Детройт. Розвинений трубопровідний транспорт. Експорт: промислове обладнання, літаки, автомобілі, електронне обладнання, військова техніка, хімікати, кам'яне вугілля, кукурудза, соєві боби. Основні зовнішньоторговельні партнери: Канада, Японія, Мексика, країни Західної Європи. Іноземний туризм (45,4 млн. осіб на рік). Грошова одиниця - долар США.

 

           США, Сполучені Штати Америки, населення

           Сполучені Штати Америки часто уподібнюють тигель, в якому змішалися різні компоненти - представники самих різних національностей - і утворили єдину націю. Тут живуть люди європейського, африканського й азіатського походження, а також нащадки корінних мешканців Американського континенту. Поряд із сильним почуттям батьківщини багатьох американців відрізняє бажання зберегти традиції своїх предків. У містах цілі міські квартали виглядають, як "місто в місті", і відображають життєвий уклад того чи іншого народу. Хоча більшість жителів Америки говорить англійською, в наші дні в країні широко поширений іспанську мову. Кожен десятий американець родом з іспано-язичної країни - наприклад, Мексики або Пуерто-Ріко. Три чверті населення живе у великих містах, багато з яких, особливо на півдні і заході, продовжують розвиватися.
 

           Американці мають право сповідувати будь-які релігійні переконання. Свобода віросповідання поряд із свободою слова передбачена в Конституції. Конституція визначає також структуру влади держави. Кожен штат посилає своїх представників і сенаторів в Конгрес, який засідає у Вашингтоні. Конгрес приймає закони, але президент США може анулювати їх, якщо його підтримує певну кількість членів Конгресу.
 

           США, Сполучені Штати Америки, історія

           Територію сучасних США зі старожитності населяли індіанці (Аляску - ескімоси). У 16 в. почалася європейська колонізація Пн. Америки, в ході якої корінне населення знищувалось; для роботи на плантаціях ввозилися раби з Африки. В ході Війни за незалежність у Пн. Америці 1775-83, була утворена незалежна держава - США (1776). У 1787 прийнята конституція. Першим президентом США став Джордж Вашингтон. У 1803 США купили у Франції Луїзіану, у 1819 змусили Іспанію поступитися їм Флориду, в 1840-50-х роках захопили понад половини території Мексики, в 1867 купили в Росії Аляску та Алеутські острови. У 1820-1850-х роках оформилися Демократична і Республіканська партії. Боротьба між Північчю і Півднем вилилася в Громадянську війну в США 1861-1865. Перемога Півночі у війні призвела до знищення рабства і розчистила шлях для швидкого розвитку капіталізму. У 1881 заснована Американська Федерація праці, в 1905 - профспілкова організація «Індустріальні робітники світу». В результаті розв'язаної США іспано-американської війни 1898 США захопили Філіппіни, Пуерто-Ріко, Гуам, перетворили Кубу фактично на свою колонію. З початку 20 століття США неодноразово здійснювали збройні вторгнення на території латиноамериканських країн. У 1917-1918 роках США брали участь на боці Антанти в Першій світовій війні, після закінчення якої зайняли провідне становище серед держав світу. Світова економічна криза 1929-1933 років призвела до різкого падіння виробництва і зростання безробіття (у 1932 до 17 млн. чоловік); уряд Ф. Рузвельта прагнуло подолати наслідки кризи за допомогою «Нового курсу». У грудні 1941, після нападу Японії на американські бази в Тихому океані, США вступили в Другу світову війну; разом з СРСР і Великобританією були головними учасниками антигітлерівської коаліції.
 

           У 1960-ті роки адміністрація президента Джона Кеннеді почала проведення програми (політика «нових рубежів») розвитку технічного прогресу, освіти, а також боротьби з бідністю. У другій половині 1960-х років здійснювалася програма соціально-економічних заходів щодо створення «великого суспільства» (фінансування збільшення зайнятості, допомоги престарілим, пенсійних посібників, громадських початкових і середніх шкіл, вищих навчальних закладів, лікувальних центрів та ін.) Незважаючи на прийнятий у 1965 закон про виборчі права афроамериканців, в ці роки різко загострилися расові проблеми.У містах проходило широке негритянського руху за громадянські права. З 1965 США взяли на себе безпосереднє ведення війни у ​​В'єтнамі (Паризька хартія про припинення війни підписана в 1973).

 

           В умовах «холодної війни» радянсько-американські відносини носили складний, напружений характер. США на початку 1970-х років пішли на ряд кроків у напрямку розрядки міжнародної напруженості, нормалізації і розвитку відносин з країнами Східної Європи. Було підписано низку радянсько-американських угод, спрямованих на запобігання небезпеки ядерної війни, обмеження стратегічних озброєнь. З 1985 визначився новий етап у радянсько-американських відносинах. Радянсько-американські зустрічі на вищому рівні в кінці 1980-х - початку 1990 років привели до підписання низки договорів про скорочення ядерного стратегічного і звичайного озброєння, а також укладенню торговельної угоди.

 

           США, Сполучені Штати Америки, спосіб життяСполучені Штати Америки (США) подарували світу гамбургери, Міккі Мауса, джинси, джаз і ковбойські фільми. Хоча кожен з 52 штатів має свої неповторні особливості, всі американці мають багато спільного і надзвичайно пишаються країною, в якій живуть. Для американського способу життя характерний звичай зустрічати свята в тісному колі рідних і друзів. Один з найпопулярніших свят - День незалежності, який відзначається 4 липня, коли країна отримала незалежність від Британії. Інший велике свято, День подяки - свого роду свято врожаю, який відзначається пізньої осені. Урочистості проводяться з істинно американським розмахом і супроводжуються парадами та феєрверками. Американські сім'ї проводять своє дозвілля по-різному: беруть участь у святкових вуличних ходах, відвідують ярмарки, виїжджають на пікніки або ходять у кіно.

 

           Багато людей живуть в обширних передмістях, які оточують майже всі американські міста і з'єднуються з ними швидкісними автомагістралями. В Америці дуже популярні всілякі види спорту. Серед найулюбленіших - бейсбол, баскетбол та американський футбол.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "США, Сполучені Штати Америки, географія", із категорії "Географія", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід