Чим небезпечні Бєликови? (За оповіданням А. П. Чехова "Людина у футлярі"). Твір
 
 
Тепла погода. Ясний, радісний, хоча і не сонячний день. Дивна особа у темному теплому пальті на ваті, у темних окулярах, у калошах, з парасолькою в чохлі, сідає на візника і наказує підняти верх. 
 
Здивований візник намагається щось перепитати, але раптом розуміє, що питання задавати даремно: вуха його пасажира закладені ватою. 
 
Ну що ж! Поїхали! Куди? Подалі від сьогодення, поглибше в минуле, до давніх мов, до улюбленої грецької — та куди завгодно, аби подалі від дійсності, від реального, такого страшного і незрозумілого життя. 
 
Ні, це не герой фільму жахів і не найманий таємний агент. Це вчитель Бєликов, герой оповідання Чехова "Людина у футлярі". Ця людина вже за життя поховала себе у своїх чохольчиках і футлярах, у непроникній оболонці, яку сама собі створила. Ну та Бог з ним, як хоче, так і живе. І було б це його особистою справою, якби жив він у нірці, як премудрий піскар, що "жив — тремтів і вмирав — тремтів". Але Бєликов, тремтячи сам, п'ятнадцять років змушує тремтіти всю гімназію — й учнів, і вчителів. Учням він знижує бали з поведінки, вимагаючи виключення невгодних, колегам натякає на те, що є "вищі інстанції". Тремтить усе місто: "бояться голосно говорити, посилати листа, знайомитися, читати книги, бояться допомагати бідним, учити грамоті..." Хто боїться, у того в очах двоїться, тому і терплять Бєликова, вбачаючи в ньому вже не рядового вчителя — маленьку людину, а велику загрозу. І Бєликов дійсно становить загрозу. От він піднімається до вчителя Коваленка. Щоб "полегшити душу", як доброзичливець і старший товариш, застерегти: "Ви катаєтеся на велосипеді, а ця забава зовсім не пристойна для вихователя юнацтва". Справа не у велосипеді, а в життєвій позиції: "Поводитися потрібно дуже, дуже обережно". 
 
Зненацька Коваленко знімає з вовка овечу шкуру: "Я не люблю фіскалів". Уперше в житті Бєликов почув правду про себе. Уперше злякалися не його, а він когось. Цього виявилося досить, щоб на обличчі Бєликова відбився жах. Але страх і жах — рушійні пружини підлості, що перетворила доброзичливця в донощика, який вважає за свій шляхетний обов'язок "докласти пану директору". Коваленкові досить було тільки "пхнути" Бєликова, щоб той "покотився сходами, гримлячи своїми калошами". Падаючи по сходинках, він падав у власних очах. Він скочувався з тієї висоти, на яку сам себе і водрузив, підтримуючи свою значущість страхом, яким, як страшною інфекцією, заражав усіх. 
 
"Випихання" з нормального людського середовища цілком вистачило для того, щоб Бєликова випхали з життя. 
 
Почата Пушкіним і Гоголем галерея образів "маленьких людей" знайшла своє гідне продовження в образі Бєликова. Ми співчуваємо померлим від горя Виріну і Башмачкіну, вмерлому від страху Черв'якову, зневажаємо премудрого піскаря. Але ж ніхто з них не заважав іншим — вони жили за принципом: "Моя хата скраю". Бєликов же в'їхав зі своєю хатою в чуже життя, безпардонно і нещадно руйнуючи його. Після смерті його обличчя, звільнене від страху, нарешті стало веселим і лагідним. У труні Бєликов виглядав по-людськи. 
 
От чому, як пише Чехов, "ховати таких людей, як Бєликов, це велике задоволення". Його смерть — натяк, слабка надія на інше, вільне, життя, і навіть цього досить, щоб душа отримала крила. Але... "скільки ще таких людей у футлярі залишилося... і скільки їх ще буде..." 
 
Ні, не смішний, а страшний Бєликов і йому подібні. Бєликов — білий. Не чистий, як перший сніг або фата нареченої, а позбавлений кольору, знебарвлений від народження альбінос — але не зовні, а внутрішньо ніякий. 
 
У постійному чорному футлярі він заживо поховав себе, тому що труна — це останній, довічний футляр, а будь-який футляр — труна за життя.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Чим небезпечні Бєликови? (За оповіданням А. П. Чехова "Людина у футлярі"). Твір", із категорії "Світова література", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід