Поезія Рільке
 

Двадцяте століття принесло людству не лише зло й найбільші земні трагедії, але й спонукало до пошуку шляхів до втраченої гармонії, до позитивних цінностей. Яскравий приклад такого пошуку - творчість австрійського поета P. M. Рільке.
 

         Рільке увійшов до німецькомовну поезію на самому наприкінці XIX століття. У його ранніх поетичних збірках була представлена вся палітра літературних мод рубежу століть. У збірках «Життя і пісні» (1894), «Жертви ларам» (1896), «Вінчаним снами» (1897) імпресіоністична техніка вражень і нюансів, стилізоване народництво мирно уживаються з наївним аристократизмом. Така строкатість та різноплановість були в деякій мірі відображенням своєрідного статусу молодого поета. Поет німецької мови, Рільке народився в Празі, був підданим Австро-Угорщини. Він жив у міжнаціональній атмосфері, і тому в його ранній творчості німецькомовна традиція часто сплавляється зі слов'янськими та угорськими впливами. Велике було вплив на поета французької і російської культур. Такий сплав, безумовно, збагатив лірику Рільке і сприяв тому, що своєю творчістю він відкрив новий етап у розвитку всієї європейської поезії.
 

         У ранній ліриці Рільке помітно вплив модних настроїв «кінця століття» - самотності, втоми, туги за минулим. Для молодого поета ці настрої були в основному запозиченими, але вони сприяли виробленню його власної орієнтованості на «тишу» (аж до мовчання, мовчання) і самозаглибленість. У самозаглибленості Рільке немає зарозумілого заперечення зовнішнього світу і протиставлення себе цьому світу, немає самозакоханості. Він прагнув відсторонитися тільки від того, що вважав зайвим, суєтним, несправжнім, в першу чергу - від великого сучасного індустріального міста, нелюдського буржуазного прогресу, що йде рука об руку з бідністю і стражданнями простих людей.
 

         Важливим етапом у становленні художника стали «Нові вірші» (1907-1908). Як людина, наділена багатою інтуїцією і здатністю проникати в суть подій, що відбуваються, поет гостро переживав втрату цілісності і гармонії, що спіткала його сучасників на рубежі століть. Як результат: - розлад з собою, зі світом, з Богом, непереборне відчуття внутрішньої спустошеності. Увага поета перемикається на конкретні предмети, речі, кожна з яких зберігає, на його думку, душу створив її майстра. Крім того, кожен предмет пов'язаний невидимими нитками з усім світом, кожен має незліченну кількість предметів-аналогів.
 

           Поезія Рільке, його філософські роздуми про долю людини, про його страждання і надії, про призначення поета і високої відповідальності, покладеної на нього, стали надбанням багатьох народів світу і забезпечили авторові високе звання одного з найбільших ліриків XX століття.  

                               

             Осінній день

Час, Боже. Безмір літньої пори.

Кинь горню тінь на сонячний годинник,

понад полями вивільни вітри.

 

Звели плодам зливатися в одно,

дай цим плодам ще дві спекотні днини,

дай стиглости, солодкі крапелини

дай обернути на важке вино.

 

Бездомний вже не матиме житла.

Самотній завше буде в самотині,

писатиме листи свої осінні,

брестиме там, де жовта кушпела

оповила алеї безгомінні.

 

            Самотність

 

Самотність — ніби дощ.

Назустріч вечорам здіймається від моря,

від рівнин далеких і віддалених

йде до неба, як завжди самотнє.

І тільки з неба спадає на місто.

І дощить між ніччю і днем,

коли вранці прояснюються всі провулки,

і коли тіла, які нічого не знайшли,

печальні й розчаровані одне одним,

і коли люди, ненавидячи один одного,

мусять спати в одному ліжку.

Тоді самотність спливає річками.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Поезія Рільке", із категорії "Світова література", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід