Життєвий і творчий шлях В.В. Маяковського
 

Життєвий і творчий шлях поета

     Володимир Володимирович Маяковський народився 7 липня 1893 р. в селі Багдади, Кутаїсської губернії Грузії. Батько: Володимир Костянтинович (багдадський лісничий), помер в 1906 році. Мати: Олександра Олексіївна. Сестри: Люда і Оля.

   У Маяковського з дитинства була чудова пам'ять. Маяковський згадує: «Батько хвалився моєю пам’яттю. До всіх іменин мене примушує заучувати вірші».
   З семи років батько став брати його у верхові об’їзди лісництва. Там він більше дізнається про природу, її звички. 
  Учення давалося йому насилу, особливо арифметика, але читати він навчився із задоволенням. Незабаром вся сім’я переїхала з Багдад в Кутаїсі.
   Маяковський складає іспит в гімназію, але витримав його насилу. На іспиті священник, який приймав іспит, запитав у молодого Маяковського – що таке «око». Він відповів: «Три фунти»(на грузинському). Йому пояснили, що «око» -- це «око», по церковнословянському. Через це він трохи не провалився на іспиті. Тому зненавидів відразу – все стародавніше, все церковне, все слов’янське. 
   Можливо, що звідси і пішли його футуризм, атеїзм та інтернаціоналізм.
Під час навчання в другому підготовчому класі він вчиться на «п’ятірки». У нім стали виявляти здібності художника. Удома збільшилася кількість газет і журналів. Маяковський читає все підряд.
    Приїхала сестра з Москви. Захоплена. Нишком дала йому довгий папірець в якому було написано:


Схаменися, товариш, схаменися, брат 
скоріше брати гвинтівку на землю
…а не те шлях інший –
до німців з сином, з дружиною і з матусею…

(про царя)

1905 рік.
    У Грузії почалися демонстрації і мітинги, в яких бере участь Маяковський. У памяті залишилася яскрава картина побаченого. Йому не до вчення. Пішли одні двійки. Перейшов в четвертий клас по чистій випадковості.

1906 рік.
    У Маяковського вмирає батько. Вколов палець голкою коли зашивав папери, зараження кровю. З тих пір він не може терпіти шпильок.

   Після похоронів батька сімя виїжджає до Москви. У Москві зняли квартиру на Бронной. З їжею було погано. Пенсія – 10 рублів в місяць. Мамі довелось здавати кімнати. Маяковський починає заробляти гроші випалюванням і малюванням. Розмальовує пасхальні яйця, після чого ненавидить російський стиль і кустарщину.
  Переведений в четвертий клас Пятої гімназії. Вчиться дуже погано, але любов до читання не зменшується. Захоплювався філософією марксизму.

   Перший вірш Маяковський надрукував у нелегальному журнальчику «Поривши», видаваного Третьою гімназією.Врятував друг батька Махмудбеков.
    Третій раз заарештували за звільнення жінок – каторжан. Сидіти у в’язниці йому не подобалось, він скандалив, і тому часто переводили з частини в частину – Басманная, Міщаснська, Мясніцкая,Бутирки. Тут він провів 11 місяців в одинаку №103. 

    У  в’язниці Маяковський знову став писати вірші, але був незадоволений написаним. У спогадах він пише: «Вийшло ходульно і реплаксивно».  
    Маяковському, щоб писати краще сучасників, необхідно було вчитися майстерності. Він вирішує покинути ряди партії, щоб знаходитись на легальному положенні. 
    Насамперед береться за живопис, вчиться у Жуковського. Через рік вчиться рукоділлю у Келіна. Потім поступає в училище живопису, творення і архітектури: єдине місце куди прийняли без свідоцтва про благонадійність. Працював добре. В училищі в нього зявився друг Бурлюк. Зявився російський футуризм. 

Незабаром Маяковський читає свій вірш Бурлюку, якому сподобався цей вірш.

Виходить перший вірш «Багровий і білий» за ним інші.

Бурлюк збудив у Маяковському поета. Діставав для нього книги. Видавав щодня 50 копійок. Газети і журнали заповнювались футуризмом Маяковського і Бурлюка. Рада «художників» вигнали їх з училища.

 1914 рік
.

Маяковський думає над «Хмарою в штанях». Війна. Виходить вірш «Війна оголошена». У серпні йде записуватись добровольцем, але його не прийняли. 

Зима. Інтерес до мистецтва пропав.

Травень. Виїжджає до Фінляндії. Там пише «Хмару». Горький хвалить його. Починає писати в гумористичному журналі «Новий сатірікон». 

   Липень 1915 р. Знайомиться з Л.Ю. і О.М. Брікамі. Кличуть на фронт, але він йти не хоче. Прикидається креслярем. Солдатам не дозволяють друкуватися. Брік купує його вірші і друкує.
   У січні 1917 р. переїздить до Петербургу.
26 лютого 1917 р. пише поетохроніку «Революції».
У серпні 1917 р. замислює написати «Містерію Буф», а 25 жовтня 1918 р. закінчує її.
З 1919 р. працює в ЗРОСТАННІ (рос. телеграфне агентство). 
У 1920 р. закінчив «150 мільйонів».
З 1921 р. друкується в «Звістці».
1922 р. організовує видавництво МАФ(Московська організація футуристів).
1923 по 1925 р. працює редактором журналу ЛІФ. Написав «Про це» і починає думати про написання поеми «Ленін».
1924 р. закінчив поему «Ленін».
1925 р. написав поему «Пролетар, що літав» І збірку «Сам пройдися по небесах».
Відправляється в подорож навколо землі. Написав «Моє відкриття Америки» і вірші: «Іспанія», «Атлантичний океан», «Мексика», «Америка». 
1926 р. Пише в газетах «Вісті», «Праця», «Робоча Москва», «Зоря сходу» та ін.
1927 р. - відновлює «ЛІФ», працює у «Комсомольська правда». Пише сценарій до дитячої книги.
1928 р. - пише поему «Погано», але не закінчує. Починає писати біографію «Я сам», а також вірші «Служниця», «Пліткар», «Стовп», «Письменники ми». З 8 жовтня по 8 грудня поїздка по маршруту Берлін – Париж. 30 грудня читання п’єси «Клоп».

1929 р. Опублікував «Лист товаришеві Кострову з Парижа про суть любові». Написав «Лист Тетяні Яковльовой». 13 лютого прем’єра п’єси «Клоп». З 14 лютого по 12 травня поїздка (Прага, Берлін, Париж, Ніцца, Монте - Карло). Написав вірші «Парижанин», «Красуні», «Американці дивуються».
1930 р. Остання його велика річ поема про п’ятирічку. Вступ до поеми надрукував окремо під назвою «У ваш голос». 1 лютого в клубі відкрилась виставка «20 років роботи». Вступив до Московського відділення РАПП. 16 березня прем’єра «Лазні». 

14 квітня в 10 год. 15 хв. В своїй кімнаті в Луб’янськом проїзді пострілом з револьвера покінчив життя Володимир Володимирович Маяковський, залишивши лист адресовано «Всім». 

15, 16, 17 квітня через зал Клубу письменників, де була виставлена труна поета, пройшло 150 тис. чоловік.

Маяковський і його творчість

     Володимир Маяковський був незвичайною людиною. Вже з дитинства багато що побачив і багато що зненавидів. Батько помер коли йому було 13 років. Велику частину свого життя віддав партії і революції. Саме через прихильність революції часто сидів у в’язницях. У вірші «Ода революції» пише:


Про, звірина!
Про, дитяча!
Про, копійчана!
Про,велика!
Якою назвою тебе ще звали?
Як обернешся ще, дволика?
Стрункою спорудою
купою розвалин?

Вчорашні рани лиже, і лиже
і знов бачу розкриті вени я.
Тобі обивательське
про, будь ти проклята тричі! –
і моє
поетове   Цей великий самобутній поет дуже був занурений в турботи суєтного дня. Пише про шкоду рукостискань, міліціонерів, робочих кореспондентів, зниження цін на товари першої необхідності. В цих гостросюжетних «газетних» віршах Маяковському не вдається розповісти нащадкам «про час і про себе», в них немає загальнолюдського сенсу, вони втратили живу силу.

   Пише для «Комсомольської правди» і «Вістей», виконує роль пропагандиста і агітатора. Полемічно загострюючи свою думку, він пише у вірші «Додому»:


Не хочу, щоб мене
Як квітка з полян рвали
Після службових тягот.
Я хочу щоб в дебатах 
Потів Держплан
Мені даючи
Завдання на рік.
Я хочу щоб над думкою
Часів комісар
З наказом нависав.
Я хочу щоб в кінці роботи 
Завком замикав мої губи 
Замком.


  Образ поета із замком на губах виявився пророчим, висвітив трагічні долі радянських поетів. Епоха обернулась так що вірш став звучати як гімн несвободі, його можна тлумачити як недобровільну вимогу цензури, ідеологічного контролю.
  Маяковський, затверджуючи роль нового поета , вважає необхідним для користі справи революції відмовитися від цієї свободи. Але він не міг існувати без творчої свободи. 


Лицем до села 
Завдання дане, -
За гуслі
Поети – друзі!
Зрозумійте ж –
Обличчя уявляючи
Одне – воно особа, а не флюгер.

   Трагічна суть суперечностей Маяковського в тому, що він признавав класові, революційні, а потім радянські інтереси за загальнолюдські. Символ поета із замком на губах вразив глибинну суперечність вдуші Маяковського, яка призвела до його загибелі. У вступі до поеми «У ваш голос», Маяковський з гордим викликом заявив:
Я, асенізатор
І водовоз
Революцією
Мобілізований і покликаний, -
Прозвучали трагічні рядки:
І мені агітпроп
У зубах навяз
І мені б строчити 
Романси на вас –
Доходней воно і чарівніше.
Але я себе 
Упокорював 
Стаючи на горло 
Власній пісні.


   У одному з віршів Марини Цветаєвої, написаному після смерті Маяковського , вона об’єднує Маяковського з Єсеніним – «Негоже Сергію!Негоже Володя!».

   Маяковський за природою був трагічним поетом, про самогубство писав з юності. Мотив самогубства чужий у футуристичній тематиці , постійно присутній у творчості Маяковського. Вірші його глибоко ліричні, розковані , в них він по справжньому розповідає «про час і про себе».

  У Маяковського був такий могутній поетичний голос, тому що він з перших кроків у літературі відчував себе виразником відчуттів. У поемі «Хмара в штанях» він звертався до всіх страждаючих людей.


Вам я
Дишу витягну
Розтопчу
Щоб велика! –
І скривавлену дам, як прапор.

  «Перший в світі поет мас», - сказала про Маяковського Марина Цветаєва, і передрекла його поезії довге життя. І цей поет що говорить від імені мільйонів і звертається до мільйонів, був органічним, природним ліриком. Маяковський виражає реальне, але напружене до межі відчуття. 
   Найпроникливіше рядки поета, трагічний нерв його поезії – у мрії про майбутнє щасливе людство, яке спокутуватиме всі гріхи і злочини, про майбутнє де бід і страждань не буде.
   Енергія і сила могутнього рядка Маяковського живиться цією вірою. Останні написані ним рядки – про силу вільного слова, яке дійде до нащадків.


Я знаю силу слів, я слів набат
Вони не ті, яким аплодують ложі.
Від слів таких зриваються труни
Крокувати четвіркою своїх дубових ніжок.
Буває викинуть, не надрукувавши, не видавши.
Але слово мчиться, підтягши попруги
Дзвонять століття, і підповзають потяги
Лизати поезії мозолясті руки.


   У 1993 р. Цветаєва передрекла: «Своїми швидкими ногами Маяковський пішов далеко за нашу сучасність і де те, за яким поворотом, довго ще нас чекає».Смерть Маяковського
   Доля Маяковського була трагічною – він покінчив життя самогубством. Трагічною була і доля його віршів. Їх не розуміли. Після 17 року Маяковському не давали друкуватися. Це було, по суті , другою його смертю. 
Ще на самогубство його підштовхнуло те, що коли йому треба було їхати до Парижа до Т. Яковльовой йому не виписують візи (1929).
    У 30 роках був пригніченим і розгубленим. Це позначилось на стосунках з В.Полонською. Приходить звістка що Т.Яковльова виходить заміж (позначилось на його здоров’ї). 
13 квітня зажадав, щоб Полонська кинула театр. Вона відповіла що не може кинути театр і чоловіка.
14 квітня в 10 год. 15 хв. В своїй кімнаті в Луб’янськом проїзді пострілом з револьвера покінчив життя Володимир Володимирович Маяковський, залишивши лист адресовано «Всім». 
«У тому, що вмираю, не винити нікого і,будь ласка, не розпускайте плітки. Небіжчик це жахливо не любив. 


Мама, сестри і товариші це не спосіб (іншим раджу), але у мене виходів немає. Ліля люби мене.
Товариш уряд, моя сім’я – це Ліля Брік, мама, сестри і Вероніка Вітольдівна Полонська. 
Якщо ти влаштуєш їм стерпне життя – спасибі. Початі вірші віддайте Брікам вони розберуться. 
Як то кажуть –
«інцидент зіпсований»
любовний човен 
розбилася об побут.
Я з життям в розрахунку
І не до чого перелік
взаємних болів
бід і образ.
Щасливо залишатися.


                    Сатиричні твори В.Маяковського

    Сатиричні твори Маяковський створював на всіх етапах свого життя. У ранній поезії Маяковського сатира продиктована пафосом абажурності, причому він носить романтичний характер. У поезії Маяковського виникає конфлікт творчої особи, авторського «я», бажання дратувати багатих і ситих іншими словами їх. Для футуризму це було типово.

   Як відомо, гімн - це урочиста пісня. Гімни ж Маяковського – це зла сатира: «Гімн судді», «Гімн обіду», «Гімн критику». Його герої смутні люди, які самі не уміють радіти життю і заповідають це іншим. Як місце дії поет називає Перу, але насправді адреса цілком прозора. У «Гімні обіду» герої ті самі ситі, які знаходять значення символу буржуазності. Виникає прийом синекдоха – замість людини діє шлунок. 

Поворотним моментом в сатиричній творчості Маяковського частушка (жовтень 1917 року):

«Їси ананаси, рябчиків жуй
День твій останній приходить, буржуй».

   У біографії він писав: «Приймати, або не приймати? Такого питання для мене не було. Моя революція». Сатирична спрямованість його поезії міняється. Її героями стають вороги революції. У «Вікнах ЗРОСТАННЯ» Маяковський використовує гротеск, гіперболу, пародію. 

   До нового життя Маяковський пред’являє вимоги максималізму. Велику популярність придбали сатиричні вірші «Про погань», «Про заседавшиеся». У «Прозаседавшихся» виникає гротескова картина. У тому, що сидять «людей половини», не тільки реалізація метафори – люди розриваються навпіл, щоб все встигнути,- але і сама ціна таких засідань. Менш відомі твори Маяковського у яких він виступає не з позиції революції, а – здорового глузду. У «Вірші про Мясніцкой, про бабу і всеросійський масштаб» революційне прагнення до переробки світу приходить в суперечність з інтересами рядової людини. Таким же здоровим глуздом сатиричні вірші Маяковського про пристрасть нових властей до того щоб всім і всьому давати імена героїв. 

    Поет з вражаючою психологічною точністю передає відчуття людини, яка стає предметом строгої заборони у вірші «Строго забороняється» написаного 1926 року.


«Погода така
що травню якраз.
Травень – нісенітниця.
Справжнє літо.
Радієш всьому: носильникові, контролерові квитків.
Руку саме підіймає перо 
І серце скипає пісенним даром.
У рай готовий розписати перон
Краснодару.
Тут би 
Заспівати солов’ю
Настрій – китайська чайниця!
І раптом на стіні: - ставити питання контролерові
Строго забороняється!..»


   Тут поет використовує і властивий йому прийом – неологізми. Вони активно працюють на розкриття художнього сенсу. Ліричний герой цього твору перш за все людина з її природним настроєм, недоречним там де все підпорядковано строгому регламенту. сатиричні вірші Маяковського сучасно звучать і сьогодні.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Життєвий і творчий шлях В.В. Маяковського", із категорії "Світова література", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід