Односкладнi речення презентація (скачати)
 Кількість слайдів: 10
Розмір файлу: 2.9 mb
 

Презентація з української мови на тему "Односкладнi речення"

 

Тема:

Речення з одним головним членом речення називається односкладним. Один головний член (присудок чи підмет) поєднує в собі функцію обох головних членів речення. 


За змістом односкладні речення відрізняються від двоскладних тим, що вони зрозумілі й без другого головного члена. Його відсутність підсилює змістове значення наявного головного члена речення. 
Злізаю з воза і одним плечем допомагаю коням з півгодини (Є.Плужник). Криничку розшукали швидко (А.Давидов). Журбою поля не перейдеш (Народна творчість). Починало вечоріти (І.Нечуй-Левицький).Грізна козацька епопея (С.Плачинда). 


Граматична основа односкладного речення складається з одного головного члена (присудка або підмета). Розрізняють дві основні групи односкладних речень: 
1) з головним членом-присудком; 
2) з головним членом-підметом. 
Наприклад: Вір у сили свої молодії (Б.Грінченко). Зимовий вечір. Тиша (П.Тичина). 


Речення з головним членом-присудком бувають означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові. Речення з головним членом-підметом – називні. 
Односкладні речення, як і двоскладні, можуть бути непоширеними і поширеними. 
Наприклад: Прокидаюся. Розвиднюється. Тиша. – непоширені. Прокидаюся від дзвоника. Ледве розвиднюється. Сторожка тиша. – поширені. 


Вони можуть бути частинами складних речень. 
Наприклад: Село – і серце одпочине (Т.Шевченко). Перепочили, і закипіла робота (І.Багряний). Липка глина набиралась на чоботи, і стало важко йти (О.Гончар). 

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Односкладнi речення презентація (скачати)", із категорії "Українська мова", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід