Зарубіжні штурмовики. Реферат




 

Зміст

1. А-10 Thunderbolt II: кращий американський літак поля бою

2. Палубний штурмовик A-7 Corsair

3. Літак-штурмовик СУ-25 "Грач"

4. AC-130: літаючий лінкор

1. А-10 Thunderbolt II: кращий американський літак поля бою

Позначення Thunderbolt II, яке отримав в якості додаткового імені американський штурмовик А-10, повинно було нагадати про відомий літак P-47 Thunderbolt, який під час Другої Світової війни показав себе видатним винищувачем і ударним літаком, що вдало поєднав в своїй конструкції потужне озброєння і сильне бронювання. Однак не можна не помітити, що сама концепція А-10 абсолютно не відповідає концепції іменитого «предка». Більше того, в якійсь мірі ця концепція суперечить усім сформованим до часу появи А-10 американським авіаційним традиціям.

Справа в тому, що колишні американські ударні літаки, в тому числі і P-47, були досить яскраво вираженими винищувачами-бомбардувальниками. Вони атакували наземні цілі на високій швидкості, «зависаючи» над полем бою лише в тому випадку, якщо у противника не було зенітної артилерії. А-10 розрахований на зовсім інший стиль ведення бою. Це перший американський літак, прямо призначений для безпосередньої «польової» підтримки сухопутних військ. Іншими словами, перед ним ставилися ті ж завдання, що і колись перед знаменитим радянським літаком Іл-2.

Головною зброєю А-10 повинна була стати дуже потужна і скорострільна семиствольна гармата GAU-81. Єдиною в світі артилерійською авіаційною системою, здатною скласти конкуренцію цій гарматі за потужністю вогню є радянська гармата ГШ-30х6, якою озброювався винищувач-бомбардувальник МіГ-27. У цілому GAU-81 виправдала очікування творців А-10, однак найчастіше в ході бойового застосування використовувалися керовані ракети. У А-10 є 11 точок підвіски, на яких можна розмістити не тільки такі ракети, але і безліч інших видів озброєнь: блоки некерованих реактивних снарядів, бомби, касети, підвісні контейнери з гарматами і навіть ракети класу «повітря-повітря».

Особливу увагу було приділено живучості конструкції штурмовика. Під час операції «Буря в пустелі» стало ясно, що ці старання не пропали даром. Як і Іл-2 під час війни, А-10 деколи поверталися на аеродром в такому «побитому» стані, що було незрозуміло, як вони ще можуть літати. Зрозуміло, подібні епізоди, як і висока бойова ефективність літака, відразу ж змусила військове командування ставитися до А-10 з особливою повагою. До цього незвичайний зовнішній вигляд і невисока швидкість деколи були приводом для глузувань.

2. Палубний штурмовик A-7 Corsair

Ця модель літака була розроблена фахівцями ВПС США після в'єтнамської війни, коли стало зрозуміло, що Америка не має сучасних літаків палубної авіації, здатних завдавати ефективні удари по наземних цілях.

У 1963 році був оголошений конкурс на створення легкого літака з високими вражаючими здібностями, який виграла фірма LTV. Нею був сконструйований невеликий за розмірами штурмовик з малою злітною вагою і несучим найсучасніші види озброєння.

Для штурмовика вибрали найпрогресивніший на ті часи безфорсажний тип турбореактивного двигуна, який завдяки такому своєму пристрою споживав мінімум палива. Кабіна пілота була прикрита броньованим алюмінієм і сталлю знизу і спереду.

Перший штурмовик A 7 Corsair піднявся в повітря в 1965 році, а в 1967 році ці літаки вже брали участь у бойових операціях у В'єтнамі.

Бойовий досвід показав не лише високі гідності літака, а й виявив його суттєві недоліки. Наприклад, вразливість літака від артилерійських установок на малих висотах, падіння тяги при розвитку високих швидкостей польоту. Недоліки були виправлені за допомогою установки на літак двигуна з укороченою форсажної камерою. Літак через це отримав можливість використовувати радіокеровані бомби. У наслідок, на літаку був броньований двигун і прикрита броньованою керамікою силова установка.

Штурмовики А-7 використовували для підтримки армійських частин у ході бойових операцій, а також в якості заправника палива в повітрі. Виробництво палубних штурмовиків для американських ВПС тривало аж до 1981 року, потім на озброєння надійшов, більш потужний і сучасний штурмовик і ці літаки були передані національній гвардії. Літак дуже добре зарекомендував себе в бойових операціях, наприклад, в ході війни в Перській затоці не була збита жодна машина. За роки застосування А-7 в якості палубного штурмовика було випущено більше 1,5 тисяч цих бойових машин.

По своєму пристрою A 7 Corsair представляє собою моноплан з високорозташованими крилами стріловидної форми. Хвіст літака має однокільове хвостове оперення, посилене носами, закрилками і елеронами. При зберіганні літака в ангарі авіаносця, крила його могли складатися. Двигун літака розміщений у хвостовій частині, бензобаки в фюзеляжній частині та в зоні крил.

Броньована кабіна оснащена кріслом пілота з вбудованою системою катапультування і електронною системою керування літаком. До складу цієї системи входили бортова ЕОМ, система автоматичної посадки на авіаносець, оглядова і навігаційна РЛС, здатна визначати цілі на землі і в повітрі, а також радіозв'язок.

3. Літак-штурмовик СУ-25 "Грач"

В кінці 60-х років перед ВПС СРСР постала проблема, що у них на озброєнні не вистачає моделей літаків, які забезпечують ефективну поразку наземних цілей малої величини, а існуючі моделі уразливі для ураження артилерійськими установками супротивника.

У березні 1968 року конструкторське бюро П. Сухого спільно з фахівцями військово-повітряної академії ім.Жуковського почали розробку моделі штурмовика, який задовольняв би вимогам сучасного бою. Проект передбачав створення легкого в управлінні і обслуговуванні штурмовика, здатного швидко злітати в умовах наспіх облаштованого військового аеродрому. Моделі було присвоєна робоча назва Т-8.

У 1972 році був затверджений зовнішній вигляд нового штурмовика, а в 1975 році була випущена перша його досвідчена модель. Випробування літак проходив у 1980 році в небі над Афганістаном, після чого було прийнято рішення про початок його серійного виробництва. З 1987 року СУ 25 грак перебував на озброєнні у складі ВПС СРСР. За весь час його виробництва було випущено більше 1300 машин цієї моделі. Виробництво їх було зупинено в 1991 році.

СУ 25 Грач був розроблений для ефективної підтримки військ в ході бойових операцій. Він здатний чітко вражати наземні цілі вдень і вночі, в будь-яких погодних умовах, також штурмовик здатний вести поразку цілей за заданими координатами.

По своєму пристрою СУ 25 Грач представляє собою дозвуковий одномісний броньований літак-штурмовик. Високо розташовані крила літака забезпечують високі характеристики польоту. Модель володіє відмінною маневреністю при зльоті, в повітрі і при посадці. Літак не втрачає управління при всіх видах бортового навантаження, здатний виконувати піки під кутом 30 градусів зі швидкістю близько 700 км/год. Найголовніше його достоїнство - висока живучість, він здатний повернутися на аеродром навіть при значних ступенях пошкодження.

Кабіна пілота виконана з броньованого титану і захищена бронесклом. Порятунок пілота передбачено за допомогою катапультування крісла, яке включає в себе систему захисту від перевантажень.

Крило літака високомеханізоване з расщіпляючими щитками, що забезпечують хороші аеродинамічні якості. На кожній консолі крила є п'ять точок де закріплюється ракетне озброєння і підвісні паливні баки.

На літаку була встановлена сучасна система електронного устаткування - пілотажно-навігаційний комплекс, апаратура далекого прицілювання, датчик визначення кута атаки й ковзання, радіоапаратура із засобами зв'язку та відображення радіоперешкод.

Літак може прийняти на борт до 35 різних видів озброєння, в тому числі авіабомби, запальні бомби, керовані ракети, гарматні установки.

СУ 25 використовувалися в якості бойових літаків в ході військових операцій в Анголі, Ірані, Конго, Ефіопії, Таджикистані, Грузії, Чечні. При цьому бойові втрати літака були мінімальними.

4. AC-130: літаючий лінкор

Ідея створення надважкого штурмовика, або «ганшіпа», виникла в Сполучених Штатах Америки ще в першій половині 60-х, але остаточно вона оформилася одночасно з початком війни у В'єтнамі. З самого початку цей задум здавався спірним. Можливо, саме тому замість розробки спеціального літака було вирішено скористатися звичайним транспортником С-130, який і став базою для всіх наступних «ганшіпів».

У початковий склад озброєння АС-130 входили чотири гармати «Вулкан» і стільки ж звичайних «мініганів», проте згодом озброєння постійно посилювалося. Паралельно удосконалювалося і бортове обладнання-адже АС-130 спочатку призначався для дій у будь-який час доби. Дебют «ганшіпа» відбувся над "стежкою Хо Ши Міна». Надалі ці літаки повинні були повністю перекрити транспортне постачання партизан Південного В'єтнаму.

Дуже скоро на рахунку екіпажів АС-130 з'явилися десятки тисяч спалених в'єтнамських вантажівок, що викликало деякі сумніви у командування, так як партизани продовжували отримувати вантажі. Проведена перевірка показала, що результати бойового застосування сильно завищували. Втім, головний недолік АС-130 був в іншому: проти навіть самої слабкої системи ППО він виявився безсилим. У 1972-му році, як тільки на «стежці Хо Ши Міна» з'явилися установки зенітних ракет, два «ганшіпа» були збиті, а всі інші літаки цієї конструкції одразу вивели з поля бою.

Як не дивно, американські ППС не відмовилися від громіздкого «повітряного лінкора» і сьогодні. Остання модифікація цього літака має на борту гармати General Electric з обертовим блоком стовбурів калібру 25 міліметрів, гармату Bofors калібру 40 міліметрів і гаубицю М-102 калібром 105 міліметрів. Точність гаубиці, завдяки досконалому бортовому устаткуванню, не поступається точності сучасних керованих ракет.

Весь цей страхітливий арсенал, проте, як і у минулі роки, може застосовуватися лише проти абсолютно беззахисного противника. Спроба застосувати АС-130 в Іраку в 1991-му році негайно призвела до знищення літака і загибелі всіх 14 членів екіпажу. Зате в ході вторгнення «ганшіпа» в Панаму, яка не має протиповітряної оборони, діючи парами і виконуючи свою головну бойову фігуру, плавний віраж, зносили з лиця землі все, що тільки потрапляло в приціли, причому абсолютно безкарно. Застосовувалися АС-130 і під час конфлікту в колишній Югославії.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Зарубіжні штурмовики. Реферат", із категорії "Захист Вітчизни", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід