Зарубіжні штурмовики Другої Світової війни
 

Зміст

1. Hurricane IID – не реалізований штурмовик

2. Me.262: німецька диво-зброя

3. Армійський штурмовик Mitsubishi Ki-51тіп 99

4. Хеншель 129-німецький штурмовик

1. Hurricane IID – не реалізований штурмовик

Англійські винищувачі «Харрікейн» досить успішно діяли під час знаменитої «битви за Британію», проте в 1941-42 роках, коли ці літаки почали поставляти в СРСР у рамках програми ленд-лізу, з'ясувалося, що радянські льотчики далеко не в захваті від цієї машини. Найбільш точну характеристику дав «урагану» один з німецьких асів, який літав на трофейному літаку: «неповоротка баржа з крилами, однак, літаюча». Нарікання викликала низька швидкість «Харрікейна», занадто повільне і плавне входження у віраж, слабке озброєння, через яке літак доводилося переобладнати під радянські гармати ШВАК.

Проте трохи пізніше, в 1943-му році, «Харрікейни» отримали новий шанс: у СРСР з'явилася модифікація Hurricane IID, основним озброєнням якої стали 40-мм автоматичні гармати, призначені для ураження танків. Насправді ці штурмові літаки випускалися в Британії, починаючи з 1942-го року і використовувалися в основному в Африці. Коли в 1943-му році Черчілль в особистому листі запропонував модернізований літак, перетворений в штурмовик, Сталіну, бойові дії на африканському театрі військових дій вже завершилися.

Задум англійських конструкторів, здавався, був цілком вдалий: порівняльно повільні «Харрікейни», що володіли до того ж вкрай стійким прямолінійним польотом, могли прицільно стріляти по танках, додаючи до початкової швидкості снаряда швидкість літака і тим самим збільшуючи бронепробиваємість. Крім того, «Харрікейн» показав себе всюди вельми живучим літаком і міг витримати вогонь із землі.

У стройові радянські частини Hurricane IID потрапив лише в листопаді 1943-го року. З самого початку льотний склад, та й інженерно-технічний, відчував явну неприязнь до «новинки». Особливо дратувала льотчиків низька швидкість, яка не досягала навіть заявлених 427 кілометрів на годину. Освоєння затяглося до літа 1944-го року, причому фінал цієї історії виглядає зовсім сумно - «Харрікейни» вилучили з частин, а льотчиків направили знову переучуватися, на цей раз на «Яки».

Причин, за якими Hurricane IID так і не здійснив жодного бойового вильоту на радянсько-німецькому фронті, чимало. Перш за все, в якості винищувача він не годився зовсім, бо не зумів би наздогнати навіть німецькі бомбардувальники, а в якості штурмовика його використовувати не ризикнули, тому що в порівнянні з Іл-2 англійський літак був буквально «голим».

2. Me.262: німецька диво-зброя

У ході Другої Світової війни багато німецьких літаків показали себе найбільш передовими і вельми ефективними, але самий грізний супротивник для літаків антигітлерівської коаліції з'явився лише під завісу війни, коли доля Німеччини виглядала вирішеною. Це була «ластівка», винищувач Ме.262, що став першим серійним літаком з реактивним двигуном. Паралельно випускався Ме.163 - не в рахунок, тому що у «сто шістдесят третього» був ракетний двигун. «Ракетна» гілка авіабудування виявилася згодом безперспективною - занадто велика витрата палива, занадто короткий політ.

Цікаво, що ще і сьогодні ведуться суперечки, початок яким поклав колись сам Гітлер, який звернув увагу на унікальні швидкісні характеристики Ме.262 і побажав перетворити цей літак в бомбардувальник. Згодом це побажання «фюрера» не раз піддавалося критиці, оскільки Німеччину в кінці війни піддавали жорстоким бомбардуванням, і люфтваффе дуже потребували стрімкому і дуже сильно озброєному перехоплювачі, яким, безумовно, був вихідний Ме.262.

Слід визнати, однак, що і у пропозиції Гітлера був якийсь сенс: адже настільки швидкий літак міг наносити стрімкі жалкі удари і безкарно, на величезній швидкості, залишати місце бомбардування. Крім того, вже під час реальних боїв швидко з'ясувалося, що Ме.262 так швидко зближався зі своїми поршневими супротивниками, що на прицілювання і стрілянину не залишалося часу. Ця обставина послужила появі на озброєнні у Ме.262 особливих некерованих ракет для стрільби по бомбардувальникам В-17 і В-29.

Ме.262 багато в чому став базою для повоєнних розробок. У цього літака, наприклад, була яскраво виражена стріловидність крила-нововведення, що стало актуальним для реактивних літаків 40-х-50-х років. Потужна носова гарматна батарея з чотирьох 30-мм гармат дозволяла в лічені секунди перетворити будь-який літак в гору сміття. Втім, у винищувально-бомбардувальній модифікації дві гармати були зняті - інакше літак не впорався б із збільшеним навантаженням.

Незважаючи на все свою явну перевагу над будь-яким з протистоять йому винищувачів, Ме.262 так і не стали ні невразливими швидкісними бомбардувальниками, ні «абсолютними чемпіонами» у винищувальному бою. Головною причиною для цього стала загальна недоведеність конструкції. Літак пішов у бій ще «сирим» і реалізувати свої позитивні якості просто не зумів.

3. Армійський штурмовик Mitsubishi Ki-51тіп 99

Провідний японський пілот капітан Юзо Фуджита в грудня 1937 року надав документацію на створення нового штурмовика, який був покликаний замінити існуючий легкий бомбардувальник Ki-30. Головний наголос у новій моделі Ki-51 робився на маневреність, живучість і можливість використовувати літак на існуючих військових базах ППС Японії.

При створенні нової моделі літака передбачалося, що він буде володіти швидкістю 420 км/год, піднімати на висоту в 2 км вантаж, масою близько 3 тисяч кілограм. Також було передбачено, що літак буде нести на борту 4 бомби по 50 кг або десяток дрібніших. Для ведення стрільби на літак мали бути встановлені дві кулеметні установки в кабіні пілота і одна в хвостовій частині.

Нова модель mitsubishi ki 51 базувалася на основі попередньої. Була кілька скорочена за розмірами кабіна пілотів. Другий пілот при цьому отримував подвійне управління і мінімум льотних приладів. Бомбове навантаження літака було невелике, тому бомбовідсік в ній не передбачався. По конфігурації в літаку не забиралося шасі.

Перші два дослідних літака були виготовлені влітку 1939 року. У процесі експлуатації машини отримали деякі доробки - на крилах для поліпшення управління літаком на малих швидкостях був обладнаний передкрилок, під кабіною пілота був встановлений шар бронеплити товщиною в 6 мм. З метою ведення розвідки в задній кабіні було встановлено фотообладнання. Пізніше був збільшений обсяг паливних баків, а в хвостовій частині був встановлений спарений кулемет.

Спочатку літак був випробуваний у небі Китаю, а потім з успіхом використовувався по всьому Тихоокеанському узбережжю. Машина володіла відмінними характеристиками - маневреністю, легкістю управління, здатністю діяти в умовах непідготовлених аеродромів. Всього за роки Другої Світової війни було випущено 913 машин моделі mitsubishi ki 51. В останні місяці війни він використовувався як літак для камікадзе з одною 250-кілограмовою бомбою на борту, яка кріпилася під фюзеляжем. Після війни кілька залишившихся в цілості машин, кинутих на островах Ява і Суматра, використовували в своїх вилазках індонезійські повстанці.

У 1941 році на базі цієї моделі літака конструктор Манса Хікока задумав створення нового тактичного розвідника Ki-71. Він повинен був володіти швидкістю 470 км/год, що забезпечував новий мотор потужністю 1500 кінських сил. Правда випуск цих машин так і не був налагоджений.

4. Хеншель 129-німецький штурмовик

Головними причинами, за якими в люфтваффе згадали про власний штурмовик, стали важкі ураження, нанесені німецькій армії на Східному фронті і явна перевага Червоної армії в танкових військах і артилерії. У свій час необхідність літака безпосередньої підтримки військ на полі бою не була по-справжньому усвідомлена німецьким військовим командуванням, і це вельми важко відбилося на всьому ході бойових дій.

Саме слово «штурмовик» в німецькій військовій авіації довгий час не використовувалося. Військові просто не вірили, що літак може завдати серйозної шкоди наземним військам, не використовуючи бомбового озброєння. Тим не менш, в 1937 році почалася робота над літаком, який і перетворився згодом на німецький штурмовик Hs.129. На відміну від радянського Іл-2, цей літак з самого початку передбачалося оснастити двома двигунами, з метою підвищення живучості та надійності машини.

Випробувальні польоти німецького штурмовика відбулися в 1939-му році. Як і його майбутній радянський противник, Hs.129 розроблявся як в одномісному, так і в двомісному варіантах, і точно так само, як і в СРСР, військові вважали за краще одномісний літак. Проте в цілому проектування «Хеншеля» було куди більш важким. Досить сказати, що навіть льотчикам-випробувачам літак категорично не сподобався.

Може здатися, що підібрати два двигуна обмеженої потужності, ніж один потужний, як на Іл-2, але німецькі конструктори швидко зіткнулися саме з «руховою» проблемою. Спроба здати у війська вже готовий літак провалилася в першу чергу через слабкі двигуни. Вихід був знайдений після установки французьких двигунів «Гном-Рон». Однак згодом виявилося, що ці двигуни не відрізняються надійністю, і вирішити цю проблему так і не вдалося до кінця війни.

Найбільш цікавою стороною «Хеншеля» стали різноманітні системи озброєння, які були випробувані на цьому літаку. Оскільки з часом на перший план стали виходити протитанкові якості, були спроби установки особливої системи, які реагували на створюване танком магнітне поле і автоматично наводилися на ціль підкаліберні снаряди. Встановлювався на німецький штурмовик і вогнемет. Самим громіздким озброєнням стала 75-мм протитанкова гармата, перероблена зі звичайної піхотної зброї.

В цілому, проте, високої ефективності «Хеншель» так і не продемонстрував, залишаючись багато в чому експериментальним літаком.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Зарубіжні штурмовики Другої Світової війни", із категорії "Захист Вітчизни", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід