Зарубіжні винищувачі. Реферат
 

Зміст

 

1. F-104: фабрика вдів

2. F-14 Tomcat: захисник авіаносців

3. F/A-18 - американський палубний багатоцільовий винищувач

4. Багатоцільовий винищувач F-22 "Раптор"

 

1. F-104: фабрика вдів

 

50-ті роки минулого століття були ознаменовані в історії авіації двома важливими подіями: по-перше, відбулися перші в історії повітряні бої реактивних літаків у небі Кореї, по-друге, був подоланий звуковий бар'єр, причому вже не на експериментальних, а на серійних літаках. Однак перші надзвукові винищувачі не зовсім влаштовували військове командування як в СРСР, так і в США. Причина цього - дуже мале перевищення швидкості звуку. Досягти більшого на таких літаках, як МіГ-19 і F-100 «Суперсейбр», які стали результатом еволюції дозвукових моделей, було просто неможливо. Було потрібно щось принципово нове.

У Сполучених Штатах Америки такою принципово новою машиною став «Старфайтер», винищувач F-104, що мав форму, яка і сьогодні здається вкрай незвичайною. Автором конструкції цього літака став Кларенс Джонсон, який розробив під час Другої Світової війни P-38, а вже після F-104-феноменальний SR-71. Однак у випадку зі «Старфайтер» успіх Джонсона виглядає вельми відносним.

Крихітні, притиснуті до фюзеляжу крила F-104 мають настільки гостру передню кромку, що до неї не можна доторкнутися без ризику всерйоз порізатися. Літак має надзвичайно потужний для своєї ваги двигун, що дозволяє дуже швидко набирати швидкість і висоту. На думку конструктора, так мав виглядати ідеальний перехоплювач.

Однак найбільш спірним моментом конструкції стало катапультне крісло, яке мало у разі виникнення аварійних ситуацій «вистрілювати» льотчика разом з кріслом не вгору, а вниз по відношенню до літака. Це дозволило помітно полегшити і спростити саму катапульту, але перетворило F-104 у вкрай небезпечний об'єкт для самого пілота, який при висоті катапультування менше 500 метрів ризикував бути буквально вбитий в землю. Про катапультування в режимі зліт-посадка і зовсім не могла йти мова.

Були в цьому винищувачі і інші ризиковані рішення, які, в кінцевому рахунку, зіграли фатальну роль у долі безлічі льотчиків. Особливо трагічна історія використання F-104 в німецьких ВПС, а також у ВПС Канади. Літак повністю виправдав своє похмуре неофіційне прізвисько «фабрика вдів».

Застосування F-104 в реальних боях швидко виявило його слабкі сторони. У першу чергу - погану маневреність. Більше того, і швидкісні характеристики не виправдовувалися. Так, перше зіткнення в небі Китаю з МіГ-19 закінчилося загибеллю «Старфайтер». Не кращим чином діяв F-104 і проти МіГ-21.

 

2. F-14 Tomcat: захисник авіаносців

 

Детально розглянути американський палубний винищувач F-14 можна не тільки на сторінках авіаційних енциклопедій, а й у кіно: саме цей літак «пілотував» Том Круз в знаменитому бойовику 80-х років «Top Gun». За сюжетом фільму, цей літак успішно боровся з міфічним радянським винищувачем МіГ-28. Такого літака не тільки ніколи не було, його і не могло бути, тому що в МАПО «МіГ» не дають своїм «виробам» парних номерів. Втім, у фільмі «у ролі» радянського винищувача виступав інший американський літак - маловідомий винищувач F-5 Tiger.

Слід зазначити, що, незважаючи на багато дійсно видатних якостей F-14, якби йому довелося зіткнутися в ближньому бою не з «МіГ-28», а з цілком реальним МіГ-29, то перемога залишилася б за радянським винищувачем - Tomcat не має і близько тієї видатної маневреності, яка властива «Двадцять дев'ятому». Але призначення F-14 і не передбачало його використання для «собачого звалища». Цей по-своєму видатний літак розроблений в першу чергу для оборони авіаносних з'єднань, і його головна якість - здатність використання самої далекобійної з американських ракет «повітря-повітря», AIM-54 Phoenix. Ця ракета дозволяє вражати цілі на відстані до 180 кілометрів, і при цьому кожен F-14 здатний обстрілювати одночасно шість цілей.

Таким чином, головне завдання F-14-чергування в повітрі над авіаносним угрупованням, перехід при необхідності в режим перехоплення і знищення повітряних цілей на такому віддаленні, коли вони ще не становлять загрози для кораблів. Під «повітряними цілями» спочатку малися на увазі літаки-ракетоносці, але потім, через що збільшилася дальність дії протикорабельних ракет, в якості цілей стали розглядатися самі ракети. Ще в 70-ті роки США провели ряд випробувань F-14 і комплексу «Фенікс», успішно вражаючи мішені на великих дистанціях.

Правда, згодом як ракету «Фенікс», так і сам літак F-14 стали оцінювати досить скептично. Справа в тому, що всі стрільби здійснювалися в простих умовах, причому мішені летіли на великих і середніх висотах. Тим часом, протикорабельні крилаті ракети летять «впритул» до поверхні води.

Крім того, практичне застосування винищувача, незважаючи на ряд зіткнень з реальними супротивниками, так і не дало жодного прикладу застосування далекобійних ракет. Більше того, спроба перехоплення іракських F-4, здійснена в 1987-му році, була відверто невдалою.

 

3. F/A-18 - американський палубний багатоцільовий винищувач

 

Американський військово-морський флот почав вирішувати завдання свого переоснащення новими літаками дещо пізніше, ніж збройні сили в цілому. До кінця 70-х років на озброєнні військово-повітряних сил Сполучених Штатів Америки вже стояли винищувачі четвертого покоління, F-15 і F-16, які наочно довели свою перевагу над радянськими МіГ-23 в ході ряду зіткнень на Близькому Сході, в той час як з палуби авіаносців все ще злітали явно застарілі машини, такі, як F-4E Phantom і A-7E «Корсар». Правда, був і значно досконаліший F-14, але він абсолютно не годився для вирішення ударних завдань, представляючи собою чистий перехоплювач.

Заміна авіаносного авіаційного парку почалася лише в 1985-му році, коли до складу військово-морських сил почали вводити F/A-18 - вельми досконалий винищувач-бомбардувальник, який не поступається важкому «Фантому» ні за швидкістю, ні за вантажопідйомністю, але при цьому володіє куди більш досконалою зброєю. Крім того, експлуатація F/A-18 стала простішою, ніж у попередників, а його компактні розміри допомагають економити простір, що для авіаносного використання дуже важливо.

F/A-18 являє собою результат співпраці двох відомих американських авіабудівних корпорацій: «Нортроп» і «Макдоннелл-Дуглас». У цій машині знайшли застосування деякі композиційні матеріали, хоча основою і залишався все-таки алюмінієвий сплав. На завершальному етапі розробки компанія «Нортроп» вийшла з проекту, і з тих пір цей літак «числиться» виключно за «Макдоннелл-Дуглас».

Перші зразки винищувача-бомбардувальника сподобалися льотчикам американських ВМС. Проте потім настало відоме розчарування. F/A-18 назвали навіть «літаком-дилетантом». Поява в другій половині 80-х нових модифікацій F/A-18 дозволило подолати це негативне ставлення.

У «винищувальному» варіанті озброєння літак може нести по чотири ракети «Сперроу» і «Сайдуиндер». В даний час ракета середнього радіусу дії «Спарроу» замінена на AIM-120 AMRAAM. Однак основний варіант застосування цього винищувача все ж має на увазі використання зброї класу «повітря-поверхня». Ця зброя дуже різноманітна, в асортимент включені і вільнопадаючі бомби, і протикорабельні ракети, і коректовані авіабомби, і універсальні управляеємі ракети «Мейверік», і навіть ядерні боєприпаси.

 

4. Багатоцільовий винищувач F-22 "Раптор"

 

У грудні 2011 року в штаті Джорджія на заводі, що належить відомій авіакомпанії Lockheed Martin відбулася чергова викатка винищувача п'ятого покоління F 22 Раптор. Літак робиться за замовленням ВПС США, і став принципово новою машиною цього класу. В історії військових винищувачів Америки це вже 187 серійна модель.

Історія розробки винищувача налічує майже два десятиліття. За цей час були випущені 195 дослідних моделей, на яких випробовувалися нові тільки сконструйовані мотори і обладнання, і відпрацьовувалася стратегія подальших розробок. F-22 перебував у стадії активних випробувань 6 років. За цей час відбулися 2 аварії, які призупинили хід випробувань літака.

Паралельно з випробуваннями літака йде подальша модернізація комп'ютерних систем машини. На сьогоднішній день планується встановити на F-22 комп'ютер версії Internet 3.2A. Починаючи з 2012 року, відбудеться подальша модернізація цієї моделі винищувача.

У березні 2012 року відкладені раніше випробування винищувача поновилися. Всі серії вильотів літака пройшли успішно. На машину був нанесений шар радіопоглинаючого покриття, і вона була передана на озброєння ВПС США.

У кінці березня 2012 року почалася модернізація вже існуючих «Раптор» і установка на них нової версії бортових комп'ютерних систем. Тепер винищувачі отримали можливість картографувати місцевість, виявляти на ній наземні цілі і піддавати їх прицільному знищенню. З'явилася можливість також наносити бомбові удари по рухомих цілях, раніше, щоб вразити таку ціль, її необхідно було занести в бортовий комп'ютер ще до зльоту. Крім того, тепер винищувачі будуть самі незалежно виробляти наведення кожній з 8-ми, що знаходяться на борту бомб. На винищувачі також з'явилося нове озброєння – ракети класу «повітря-повітря». Ведеться подальша розробка гіперзвукової зброї, яка з часом буде встановлена на F-22.

Можливою причиною попередніх аварій під час випробування літака була названа киснева недостатність у пілотів. З метою попередження цього на винищувачах була встановлена система «911», яка через вказівний палець пілота заміряє кількість кисню в крові. Зараз вже з'ясовані точні причини збою кисневої системи літака і ведуться роботи щодо її удосконалення.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Зарубіжні винищувачі. Реферат", із категорії "Захист Вітчизни", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід