Зарубіжні винищувачі кінця 20 ст. Реферат з курсу "Захист Вітчизни"
 

Зміст

1. EF-2000: єдиний європейський винищувач

2. Kfir C.1 - ізраїльський багатоцільовий винищувач

3. Super Etendard: французький винищувач-бомбардувальник

4. Легкий ударний винищувач «Аеріталіа» G91R.

5. Реактивний винищувач Heinkel He.162 Salamander

6. Винищувач-розвідник тактичного призначення «Міраж IIIR».

 

1. EF-2000: єдиний європейський винищувач

Якщо на ранньому етапі розвитку військової авіації, аж до Другої Світової війни, розробку власних винищувачів могли собі дозволити навіть такі порівняно слабкі в економічному відношенні країни, як Румунія, або, наприклад, Польща, то в післявоєнний період технологічні вимоги виявилися настільки високими, що впоратися з створенням сучасного винищувача виявилося по плечу лише невеликій кількості держав. Якщо не рахувати США і СРСР, в Європі власне авіабудування розвивалося лише у Франції, Великобританії та Швеції, а Німеччині, яка під час війни займала самі передові позиції в авіабудуванні, довелося задовольнятися закупівлею американської авіації.

Однак США зовсім не поспішали продавати в Європу свої самі передові розробки, а британське авіабудування стало відчутно «здавати». У результаті до 80-х років на озброєнні більшості європейських країн все ще залишалися давно застарілі F-4 Phantom і F-104 Starfighter. За океану надійшла пропозиція про постачання F-16, який спочатку створювався, як експортний винищувач. Деякі країни підписали відповідні контракти, але найбільш сильні в економічному відношенні держави не поспішали купувати американські літаки, справедливо вважаючи, що розвиток власного авіабудування може принести значну користь.

«Єврофайтер» з'явився в результаті спільних зусиль таких країн, як Великобританія, Іспанія, Італія, Німеччина і Франція. Правда, трохи пізніше Франція вирішила повернутися до створення власного літака «Рафаль», але певний внесок був внесений і цією країною. Фактично цей винищувач став представником четвертого покоління, хоча деякі елементи, близькі до технології «стелс», і були застосовані в споруді літака. Велике значення при розробці винищувача надавалося збільшенню кількості ракет, а також посиленню засобів захисту від всіх систем протиповітряної оборони.

Роботи зі створення «Єврофайтер» велися довго і важко, до того ж в умовах серйозної конкуренції. Спочатку головним конкурентом були американські авіавиробники, які продовжували нав'язувати європейцям свої літаки, а потім, на початку 90-х, були також пропозиції і про закупівлю російських винищувачів: при об'єднанні Німеччини в ФРН потрапили МіГ-29, і з'ясувалося, що цей літак за низкою параметрів перевершує «Єврофайтер». Лише на початку 2000-х років було налагоджено повноцінне серійне виробництво EF-2000.

 

2. Kfir C.1 - ізраїльський багатоцільовий винищувач

Виникнення ізраїльського винищувача Kfir в якійсь мірі стало наслідком повітряних боїв під час широко відомої війни «Судного дня». Незважаючи на те, що в цілому перемога залишилася в цій війні за ізраїльською авіацією, військове командування відзначило, що перевага була досягнута лише за рахунок кращої кваліфікації пілотів і більш грамотного тактичного застосування авіації, в той час як використані в боях літаки не показали жодних переваг у порівняно з арабськими винищувачами радянського виробництва.

У той час на озброєнні ізраїльської армії перебували американські багатоцільові винищувачі F-4 Phantom, а також французькі винищувачі Mirage III. Це були дуже гідні літаки, проте з'ясувалося, що останні модифікації радянського МіГ-21 перевершують обидва ізраїльських винищувача по скоропідйомності і розгінним характеристикам. Важкі «Фантоми» до того ж явно програвали МіГам в маневрі. У зв'язку з цим і виникло питання про розробку нового ізраїльського винищувача, який дозволив би компенсувати недоліки «імпортних» винищувачів.

Виготовлення винищувачів вже тоді було долею ліченої кількості країн, так як подібне виробництво вимагає застосування самих останніх досягнень науки і техніки. Побудувавши «Kfir», Ізраїль довів всьому світу, що він здатний справлятися з найскладнішими технічними завданнями.

За своїми бойовими можливостями «Левеня» (так перекладається назва винищувача) приблизно відповідав радянському МіГ-23, або раннім модифікаціям американського F-16. При цьому явний акцент був зроблений на посилення бомбардувального озброєння в порівнянні з таким літаком, як Mirage III. Конструкція літака була зроблена досить простою, що зробило «Kfir» одним з найбільш дешевих винищувачів 70-х років.

У ізраїльського винищувача можна було помітити чудовий експортний потенціал, ці літаки мала намір придбати, зокрема, Австрія. Однак широкий експорт «Kfir» був зірваний зусиллями американського уряду, який зовсім не бажав появи додаткового конкурента на ринку озброєнь. Вплив США на Ізраїль завжди був незаперечним, і сперечатися не довелося. Згодом єдиним великим покупцем ізраїльського винищувача стали самі ж США, використавши ці машини для імітації радянських винищувачів під час навчань. У цій якості літаки використовувалися до кінця 80-х.

 

3. Super Etendard: французький винищувач-бомбардувальник

Частину своєї назви палубний винищувач «Супер Етандар» успадкував від більш старого літака «Етандар», який значною мірою став "базою" для створення більш досконалої моделі. Обидва цих винищувача-бомбардувальника призначалися в першу чергу для використання з палуби авіаносців. Розробка «Супер Етандар» почалася в 1973-му році, хоча потреба в новому палубному літаку виникла у Франції ще в 60-ті, коли стало ясно, що колишні моделі застаріли, а придбання американських і англійських літаків не дозволить повноцінно вирішити завдання оновлення парку.

Новий літак спочатку створювався багатоцільовим, проте «винищувальні» функції його не стали переважаючими. Замість цього «Супер Етандар» отримав здатність до ведення дальньої розвідки, крім того, він міг передавати частину свого бортового запасу палива іншим літакам, перетворившись, таким чином, в повітряний танкер. Використання «Етандар» в якості базового літака дозволило значно скоротити часовий проміжок від проектування до серійного виробництва.

Хоча великосерійного випуску нового літака так і не відбулося (було випущено лише 85 машин), «Супер Етандару» досить швидко вдалося прославитися. Це сталося завдяки контракту, укладеному з урядом Аргентини, яка висловила бажання отримати 14 нових літаків. Спочатку їх передбачалося використовувати на єдиному аргентинському авіаносці, але для цього було потрібно тривалий час освоєння техніки і наполегливі тренування. Тим часом, до того моменту, коли між Аргентиною і Великобританією стався конфлікт через приналежність Фолклендських островів, аргентинські льотчики не встигли навіть як слід освоїти звичайні польоти на «Супер Етандарі».

4-го травня 1982 року відбулася подія, яка вписала в історію французький палубний винищувач-бомбардувальник. У цей день пара аргентинських льотчиків, керуючи «Супер Етандаром», виявила і атакувала «Плімут» і «Шеффілд», ракетний фрегат і есмінець. «Шеффілд» був примітний тим, що на ньому британці розмістили свій штаб протиповітряної оборони. З дистанції в 37 кілометрів «Супер Етандар» випустив дві протикорабельні ракети «Екзосет», і якщо «Плімуту» за допомогою пасивних перешкод і маневрування вдалося уникнути удару, то «Шеффілд» отримав смертельне ушкодження. Надалі «Супер Етандар» зумів знищити великий контейнеровоз і пошкодити кілька інших кораблів, у тому числі авіаносець.

 

4. Легкий ударний винищувач «Аеріталіа» G91R.

Свій перший успішний політ «Аеріталіа» G91R здійснив влітку 56-го року. Конкурс НАТО визнав його переможцем у категорії літаків-розвідників тактичного ударного застосування. Не дивлячись на це, жодна з країн НАТО так і не визнала його, виправдовуючи свій вчинок тим, що конфігурації недостатні для країн такого рівня. Однак, знайшлися ті, кому цілком пішли і такі дані «розвідника», до цих країн належать Західна Німеччина та Італія. Спочатку, правда, замовників було трохи більше, їхні ряди поповнювали ще Туреччина і Греція, але потім з певних причин відмовилися від подальшої експлуатації. Загальний тираж випущених екземплярів наближається до 700 авіа-машин.

Не всі літаки цієї категорії однієї комплектації. Деякі з них, залежно від цільового використання, модифіковані і оснащені в області носової частини літака трьома камерами серії «гвинт». Цей критерій дозволяє літаку з легкістю здійснювати фотозйомку і проявляти їх в якості достатньо чітких і розбірливих фотозображень. Саме в такій комплектації «Аеріталіа» G91R зайняв своє законне місце в ескадрильях Італії. Число примірників у даній комплектації коливається близько ста авіа-машин тактичного ударного застосування

Німеччина у багато разів перевищила за чисельністю примірників експлуатованих Італією, дійшовши до значної кількості - близько 600 примірників. Поповнення ескадрилій Німеччини проходило поступово, якщо уточнювати, то це проходило протягом кількох десятків років. Одна з партій, викупленої Німеччиною, була випущена на замовлення таких країн, як Туреччина і Греція, кількість літаків згідно замовлення, становило 50 «розвідників». Але, коли країни відмовилися приймати вже випущені літаки, Німеччина великодушно викупила авіатехніку.

Вже відслуживши своє, деякі екземпляри літаків були переведені з лав Німеччини в ескадрильї Португалії. Як не дивно, вже начебто «втомлені» літаки, по сьогоднішній день вірою і правдою служать Португалії. Також, сьогодні можна зустріти кілька «розвідників» у лавах Німеччини та Італії, які успішно експлуатуються. Деякі літаки були перекваліфіковані в якості навчальних і знаходяться при льотних училищах експлуатуючих їх країн. Моделі різної комплектації і варіацій добре проявили себе і гідно представили на світовому рівні свого творця.

 

5. Реактивний винищувач Heinkel He.162 Salamander

Ця модель літака отримала в Німеччині звання «народного винищувача». З'явився літак в самому кінці Другої Світової війни і у зв'язку з гострою нестачею в рейху металу був виконаний в основному з дерева. Це була остання і відчайдушна спроба люфтваффе підтримати хоча б якийсь паритет сил у повітрі з Радянським Союзом і авіацією Союзників.

У 1944 році уряд Німеччини оголосив серед розробників конкурс на створення простого і дешевого винищувача, що працює на одному реактивному двигуні. На машині було вирішено застосувати мотор, яким раніше оснащувалися винищувачі "Мессершмітт" і бомбардувальники «Арадо». Ставилася умова, що при будівництві літака повинні широко використовуватися конструкції з дерева та інших дешевих і доступних матеріалів. Ще однією вимогою була легка збірка літака, яку планувалося довірити робочим без кваліфікації і військовополоненим.

Технічними умовами, висунутими для пристрою літака, була обмежена вага моделі. Він не повинен був перевищувати 2000 кг, хоча інші типи винищувачів важили в кілька разів більше. Швидкість у літака планувалася в 750 км/год, також він повинен був володіти швидким стартом і довжиною розбігу всього 500 метрів.

Озброїти новий винищувач припускали 2-ма гарматами з боєзапасом в 100 патронів. За розрахунками машина повинна була знаходитися в повітрі не більше 30 хвилин. Передбачалося також, що управління винищувачем буде дуже простим і з ним впораються навіть планеристи та курсанти льотних шкіл. Проекти літака повинні були бути представлені через 10 днів з дня оголошення конкурсу, а його масове виробництво планувалося почати в січні 1945 року.

Тільки компанії Heinkel вдалося розробити найбільш готовий проект літака, та й то лише в 3-х тижневий термін. Модель літака вийшла акуратною і невеликою з гладким обтічним фюзеляжем. Над ним встановлювався турбореактивний мотор. Шасі були тристійковими і при зльоті прибиралися у фюзеляж. Всього через 90 днів, в грудні 1944 року в повітря піднялася дослідна модель.

Перші випробування літака Heinkel He.162 Salamander принесли нештатну ситуацію, в результаті якої було зруйновано крило і машина врізалася в землю. Проект міняти було ніколи, тому конструкцію крила кілька підсилили.

У лютому 1945 року перші винищувачі цієї сери надійшли в льотні частини люфтваффе. Однак через брак льотчиків і дефіциту палива багато машин так більше і не піднялися в повітря.

Втрати літака були величезні, в основному через численні аварій і швидкої витрати палива, якого вистачало лише на 30 хвилин. Більшість літаків були захоплені Союзниками і після їх вивчення машину визнали легкою в управлінні, але вона була здатна проявити себе тільки в руках досвідчених пілотів.

 

6. Винищувач-розвідник тактичного призначення «Міраж IIIR».

«Міраж IIIR» - лідер, який поповнює ряди французького флоту ВПС ще з початку шістдесятих років. Ще в ті далекі роки він дивував своїми можливостями і викликав заздрість у сусідніх країн. Цільове призначення «Міража» полягає у проведенні тактичних дій і можливості чинити гідний опір оборонним силам.

Здійснив свій перший вражаючий політ у жовтні 61-го року, негайно був запущений у масове виробництво для постачання Франції. Ставши гідною заміною «Тандерфлеша» і викликавши ажіотаж своїми нормативами, вийшов за межі ескадрильї Страсбурга і оснастив ще три ескадрильї по всій країні. Загальна кількість літаків-розвідників даної серії поблизу початку семидесятих років зайняла не багато не мало понад п'ятдесят унікальних екземплярів. Звичайно, з роками модель удосконалювалася щодо нововведень світових стандартів авіації. Але, потрібно відзначити, що все нове, як не дивно, це давно забуте старе. І особливих змін можливостей «розвідника» не було, тільки лише малі доопрацювання. У нових «Міражах» були створені зміни навігації, у вигляді створеного на ньому радара, і відкориговані нормативи швидкості і маневреності згідно сучасності.

Новітні моделі «Міраж IIIR» неодноразово змінювали не тільки назву і можливості, а й зовнішній вигляд включно. Зокрема ці зміни торкнулися носової частини фюзеляжу, яку забезпечили новомодними камерами в п'яти примірниках. Камери видають чіткі фотозображення, що дозволяють ясно розгледіти і вивчити відомості, що цікавлять розвідку. Ці камери можуть знімати не тільки за будь-яких погодних, метеоумовах, незалежно день на вулиці чи ніч, тому що камери і нічного бачення в тому числі.

З часом, Франція поставила виробництво «розвідника» на світовий рівень і стала продавати літаки іншим країнам. Так, до поточного року «Міражем» в тій чи іншій кількості забезпечені багато країн, у тому числі й країни «третього світу». Як приклад країн, які отримали в експлуатацію «Міражі» можна навести: Єгипет, Бельгію, Габон, Пакистан, Лівію і це тільки малий перелік ужитку літака. Загальна чисельність проданих за кордон Франції літаків-розвідників коливається близько ста примірників, що принесло не малий прибуток країні. Багато країн успішно і з високими результатами використовують літаки цього типу і сьогодні.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Зарубіжні винищувачі кінця 20 ст. Реферат з курсу "Захист Вітчизни"", із категорії "Захист Вітчизни", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід