Зарубіжні винищувачі періоду другої світової війни. Реферат
 

Зміст

1. FW-190 - суперечливий німецький винищувач

2. Ju.88C - важкий нічний винищувач

3. Винищувач Messerschmitt Bf. 109G
4. Ракетний винищувач «Комета»

 

1. FW-190 - суперечливий німецький винищувач

Всім відомо, що під час Великої Вітчизняної війни найбільш «прозивним» і часто згадуваним типом ворожого літака став знаменитий «мессер» - винищувач Bf-109, який протягом війни пройшов кілька модернізацій. FW-190 згадується значно рідше, а у спогадах радянських льотчиків цей винищувач постає явно більш слабким супротивником у порівнянні з «Мессершмідт». Зокрема, багаторазово йдеться про його малу маневреність і явне небажання пілотів FW-190 вступати у серйозні повітряні бої.

Однак війна йшла не тільки на Сході, але й на Заході, і в спогадах американських і англійських льотчиків неважко помітити чи не прямо протилежні оцінки FW-190, який оцінюється як один з найбільш небезпечних супротивників. Це може здатися дивним, особливо якщо порівняти безпосередньо тактико-технічні характеристики радянських літаків і літаків союзників. Зневажливе ставлення до FW-190 було б пояснити, якщо б радянські літаки рішуче перевершували американські та англійські, але нічого подібного не спостерігається.

По всій видимості, різниця в оцінках продиктована відмінностями театрів воєнних дій. Є, втім, і деякі відмінності дійсно технічного характеру. Перш за все, слід відзначити, що на Східному фронті FW-190 значно частіше використовувався в якості легкого штурмовика і винищувача-бомбардувальника. Підвішені на літак бомби, і навіть тримачі для бомб, помітно погіршували льотні якості. Тому прагнення «бомбардувальних» FW-190 сховатися з поля бою при першій же появі радянських винищувачів цілком зрозуміле.

З іншого боку, на Східному фронті бої протікали на малих висотах, і великого простору для тактики «бум-зум», активно використовуваної проти союзників на Заході, у FW-190 не було. А спроба вступити в маневрений повітряний бій нічого хорошого FW-190 не обіцяла, так як радянські винищувачі входили у віраж помітно швидше, і виконували його з меншим радіусом. У той же час на Західному фронті FW-190 впевнено бився зі «Спитфайрами» якраз через те, що англійські винищувачі повільно входили у віраж.

Найбільш видатною якістю FW-190, яку відзначали як на Сході, так і на Заході, було його потужне озброєння. Вага хвилинного залпу цього літака до кінця війни досягала 600 кілограмів. Це ще одна причина для високої оцінки літака західними союзника - для стратегічних бомбардувальників гармати FW-190 були вкрай небезпечними.

 

2. Ju.88C - важкий нічний винищувач

Конструктори кращого німецького бомбардувальника Другої Світової війни, літака Ju.88, з самого початку забезпечили цій машині величезний потенціал для подальших модернізацій. Первинне замовлення передбачало створення середнього бомбардувальника, що володіє високою швидкістю і можливістю пікірування на ціль - і це завдання було виконано, проте відразу ж стало ясно, що у літака є і деякі задатки винищувача.

Спочатку відповідне перетворення Ju.88 відклали. Причин для цього було достатньо. По-перше, вже був досить близький за своєю концепцією важкий винищувач Bf.110, по-друге, бомбардувальник був явно потрібніше в армії. Нарешті, проектні роботи відклали б освоєння основної модифікації. У результаті створення та модернізація винищувача на базі Ju.88 хоча і велися, але випуск і освоєння цього літака були вкрай повільними. Всерйоз про винищувальні можливості «вісімдесят восьмого» згадали лише до осені 1943-го року.

У цей час стратегічні бомбардування Німеччини стали набувати все більш серйозного характеру, причому Bf.110 явно не справлявся зі своєю роллю «мисливця». Це змусило командування люфтваффе більш уважно поставитися до важкого винищувачу Ju.88C, який аж до 1943-го року хоча й існував, але в дуже незначних кількостях.

Слід зазначити, що спочатку Ju.88C робилися шляхом переробки бомбардувальників, і лише починаючи з модифікації C-4 почалося виготовлення «чистого» винищувача. Від свого прототипу, бомбардувальника Ju.88, важкий винищувач відрізнявся не тільки відсутністю бомбардувального озброєння і відповідного прицільного обладнання, а й наявністю додаткового гарматного і кулеметного озброєння в передній півсфері. Був і «компромісний» варіант озброєння, що допускає використання Ju.88C для штурмування.

Цей незвичайний літак отримав у своє розпорядження спеціальний радар, призначений для пошуку повітряних цілей в темний час доби. Іншою важливою вимогою для нічного винищувача того часу була значна тривалість польоту, і Ju.88C повною мірою задовольняв цій вимозі - на відміну від свого постійного суперника Bf.110. Крім того, можливості Ju.88C помітно зросли після устаткування його особливою гарматною установкою «Шраге музик», що дозволяла обстрілювати бомбардувальники союзників з великої дистанції.

 

3. Винищувач Messerschmitt Bf. 109G

Базовою моделлю для створення цілої серії грізних винищувачів Messerschmitt стала Bf 109. Їх виробництво в Німеччині почалося ще в 1935 році. На початок 1941 у рейху було вже кілька модифікацій даної моделі. Перед вторгненням в СРСР командування люфтваффе поставило перед розробниками завдання збільшити арсенал одномоторних винищувачів для поповнення втрат при веденні бойових дій. Bf 109 були до того часу вже морально застарілими моделями і вимагали заміни, а більш перспективні Fw 190 перебували ще в стадії розробки, тому конструкторам нічого не залишилося, як створювати нову модифікацію «мессери».

Головною вимогою, яке пред'являлося до messerschmitt bf 109, було досягнення максимально високої швидкості польоту. Виходячи з цього, удосконалення вимагали мотор і крило, на яке припадала високе питоме навантаження. Для досягнення високого швидкісного режиму на винищувач Bf 109G був встановлений мотор високої потужності.

Перші машини нової серії надійшли в льотні полиці люфтваффе в 1942 році. Льотчики-винищувачі порахували випуск цього літака кроком назад. Посилення потужності мотора призвело до наростання загальної ваги конструкцій літака, що призвело до втрати маневреності та легкості управління. Озброєння на винищувачі конструктори залишили таке ж, як і на попередній моделі.

Нові умови війни змусили розробників використовувати на літаку нову герметичну кабіну. Ліхтар кабіни отримав більш складне переплетення і позбувся нижніх кутових стекол. Збільшення ваги літака зажадало також посилення стійок шасі. Командування вважало, що втрата літаком маневреності необхідна плата за збільшення швидкісних характеристик машини.

Злітна потужність messerschmitt bf 109 становила 1475 кінських сил. Лобове скло кабіни було влаштовано за типом «сендвіч» з висушеним повітрям. Крісло пілота володіло броньованої спинкою.

У моторі була згладжена поверхня капота і встановлений більш потужний за обсягом маслорадіатор. Літак не допускали в серійне виробництво, поки не були налагоджені поставки нових радіаторів.

Великим недоліком винищувача була складність його управління у важких метеоумовах. Бортова радіостанція не могла повною мірою забезпечити впевнену посадку машини і деякі льотчики воліли залишати кабіну літака на парашуті, ніж садити «наосліп» літак. Однак, незважаючи ні на що, виробництво винищувачів цієї серії наростало після 1942 року.

 

4. Ракетний винищувач «Комета»

Напередодні Другої Світової війни ідея створення ракетного винищувача буквально витала в повітрі. Повноцінні турбореактивні двигуни ще тільки замислювалися, і було ясно, що їх відносно складна конструкція неминуче викличе чимало труднощів у практичному освоєнні, в той час як рідинний ракетний двигун буквально підкуповував своєю простотою і надзвичайною міццю.

У СРСР цей задум привів до створення винищувача Бі-1, який так і не був доведений до серійного випуску, а в Німеччині з'явився Ме.163, причому його розробка стала більш успішною, завершившись передачею на озброєння люфтваффе. Інша справа, що значної користі ці літаки, як тепер зрозуміло, просто не могли принести через занадто значних експлуатаційних обмежень.

Авторами німецького літака стали Олександр Липпиш, що став головним конструктором, а також доктора Лоренц і Боймкер з німецького Міністерства авіації. Однією з головних особливостей Me.163 стала обрана аеродинамічна схема. Якщо в СРСР планер Бі-1 виглядав досить стандартним, то в Німеччині для майбутнього Me.163 вибрали схему «безхвостка». До Мессершмідта проект цього літака потрапив лише в кінці 1938-го року, причому його участь у подальших роботах була суто формальною.

Головним козирем ракетного літака повинна була стати висока швидкість, і після декількох років наполегливої роботи конструкторам вдалося цього добитися - у 1941-му році прототип побив кілька рекордів швидкості, а в одному з вильотів швидкість перевищила 1000 кілометрів на годину. Перш ніж це досягнення стало реальністю, Липпиш і його найближчі помічники здійснили понад півсотні запатентованих винаходів, причому можна сказати, що ці винаходи стали вимушеними - їх просто зажадала робота над проектом.

Цікаво, що творцям Ме.163 вдалося навіть випередити теорію аеродинаміки для високих швидкостей - керуючись майже виключно інтуїцією, вони надали крилам ракетного винищувача найбільш оптимальної форми. Проривом у майбутнє став і незвичайний за формою ліхтар винищувача. Згодом подібний, який не має палітурок ліхтар «заново винайшли» лише в 60-і роки.

Найбільш слабким місцем літака стало озброєння, а також малий час польоту. Останнє, втім, було пов'язано з самою концепцією ракетного винищувача. Тим не менш, Ме.163 застосовувався в ході бойових дій. Всього було випущено 470 серійних «Комет», які кілька разів успішно атакували американські бомбардувальники В-17.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Зарубіжні винищувачі періоду другої світової війни. Реферат", із категорії "Захист Вітчизни", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід