Зарубіжні винищувачі в другій світовій війни. Реферат
 

Зміст
1. Винищувач P-63 - «королівська кобра»
2. P-38 Lightning: винищувач для асів
3. Важкий американський винищувач P-40
4. Винищувач А6М - знаменитий «зеро»

 

1. Винищувач P-63 - «королівська кобра»

Зовні «королівська кобра» вельми схожа на літак P-39 «Cobra», який почав поставлятися в СРСР за ленд-лізом ще в 1942-му році. На перший погляд помітні хіба що збільшені габарити. Але насправді літак був змінений дуже істотно. «Kingcobra» отримала новий двигун, який був не тільки могутніше колишнього, а й мав більш універсальні режими роботи, що дозволяють реалізувати кращі швидкісні якості машини практично на всіх робочих висотах. Значні зміни спостерігалися в конструкції крила.

У ході розробки компанія «Белл» планувала запропонувати P-63 американській армії, однак до кінця 1943-го року, коли літак був готовий до серійного випуску, у складі американської винищувальної авіації вже були такі чудові винищувачі, як P-38 Lightning, P-51 Mustang і P-47 Thunderbolt. У результаті, випуск «королівської кобри» був повністю орієнтований на поставки в СРСР у рамках програми ленд-лізу. Радянські розпізнавальні знаки, червоні зірки, наносилися на ці літаки ще в заводських цехах.

Загальний обсяг поставок P-63 в СРСР склав 2 400 екземплярів, причому поставки якийсь час тривали і після капітуляції Німеччини. Слід зазначити, що за цілого ряду суб'єктивних обставин приймання «королівської кобри» в СРСР дещо затягнулося, і поставки почалися лише в середині 1944-го року, коли до закінчення війни залишалося менше року. До того ж деякі партії винищувачів поверталися на завод для виправлення дефектів і доопрацювання.

У 1944-му році люфтваффе на Східному фронті помітно ослабли, гострої необхідності в терміновій доставці літаків в стройові частини не було, і це дало випробувачам можливість уважно вивчити особливості американського винищувача. Його головним недоліком, як і у P-39, залишалася небезпека неконтрольованого зриву в штопор, із якого винищувач виходив з величезною працею. На прохання радянських фахівців, розробники «королівської кобри» доклали чимало зусиль для подолання «штопорних» проблеми. І все ж повністю вирішити це питання тоді не вдалося, тому що джерелом нестійкості була вихідна компоновка літака.

Головними ж перевагами P-63 в порівнянні з досить досконалими до того моменту радянськими винищувачами стала помітно більша висотність і чудове бортове обладнання. Потужна зброя в поєднанні з високою швидкістю і непоганою маневреністю викликали повагу до цього літака як з боку випробувачів, та і з боку стройових льотчиків.

 

2. P-38 Lightning: винищувач для асів

Навіть найкращі і удачливі льотчики-винищувачі періоду Другої Світової війни з США і Великобританії так і не змогли наблизитися за кількістю перемог не тільки до німецьких асів, але і до кращих радянських льотчиків. Тим не менше, кілька льотчиків-винищувачів, яким вдалося збити 40, або дещо менше, літаків противника, були і серед американських учасників війни. Примітний той літак, на якому більшості з них вдалося домогтися своїх успіхів. Ним став P-38 Lightning - важкий винищувач нетрадиційної аеродинамічної схеми, з двома двигунами і двома кілями.

Слід визнати, що виглядає це досить парадоксально. І в СРСР, і в Німеччині були винищувачі, виконані за подібною концепцією. Це були Пе-3 і Bf-110. Обидва винищувача не змогли домогтися скільки вражаючих успіхів у повітряних боях. Здавалося, що сама концепція важкого двохдвигунного літака з роздвоєним кілем, хоча і дозволяє озброїти винищувач цілою батареєю гармат і кулеметів, тим не менш, позбавляє машину динамічності і маневреності.

Але у американських конструкторів були свої міркування з цього приводу. Неважко, між іншим, зазначити ключову різницю між P-38 і його порівняльними аналогами, серед яких можна згадати також і про англійський «Москіто»: американський літак-одномісний. Одне це вже вказує на те, що P-38 куди більш динамічний і повороткий, ніж інші двохдвигунові винищувачі.

Конструктором «Лайтнінга» став Кларенс Джонсон. Вже після війни він став автором таких феноменальних літаків, як SR-71 і більш ранній F-104. Однак і по P-38 вже помітний видатний талант цієї людини. Йому вдалося знайти оптимальну аеродинамічну схему, яка перетворила важку машину на справжню загрозу для всіх ворожих літаків. Крім того, двигуни P-38 були обладнані одним з найбільш передових нововведень 40-х років -турбокомпресорами, які істотно збільшили тягоозброєність. Було багато й інших новинок, які вперше з'явилися саме на цьому незвичайному літаку.

Справедливості заради потрібно відзначити, що найбільшого успіху в боях на цьому винищувачі американські льотчики змогли домогтися, борючись з японцями. На європейському театрі військових дій «Лайтнінг» не був настільки ж переконливим. У кількох випадкових сутичках, які сталися помилково між радянськими «яками» і американськими P-38, перевага залишилася за радянськими винищувачами.

 

3. Важкий американський винищувач P-40

З винищувачем P-40, що випускався американською компанією Curtiss, в СРСР стався вельми примітний епізод. Це було навесні 1942-го року, коли одна з партій цих винищувачів, що надійшла з Великобританії під позначенням «томагаук», прибула до Архангельська. Приймальником винищувачів був майор Н.І. Храмов, досвідчений льотчик-випробувач, який зумів буквально за кілька годин освоїти управління і справив пробний виліт, виконавши в повітрі цілу серію фігур вищого пілотажу, на що з жахом дивилися представники Великобританії - інструкції категорично забороняли подібні вольності.

Храмов благополучно приземлився, проте вигляд у нього був похмурий, і на запитання одного з англійців про те, як він оцінює новий винищувач, майор, не ставши вдаватися до дипломатії, сказав: «Ваш літак повністю відповідає своїй назві. У повітрі це дійсно справжня сокира». На жаль, схожі характеристики отримав P-40 і від багатьох інших льотчиків. Тому, коли в блокбастері «Перл-Харбор» один з героїв, кажучи про перспективи повітряного бою між P-40 і японським винищувачем «Зеро», заявляє: «Наш козир - маневреність», це не може не викликати посмішку. Якраз з маневреністю у P-40 все було дуже погано.

Головна причина всіх недоліків P-40 - це надмірна вага конструкції при відносно слабкому моторі. У цьому сенсі він був схожий з радянським винищувачем ЛАГГ-3. Цікаво, що при проведенні конкурсу на право постачати винищувачі для армії США P-40 ухитрився обійти двох більш ніж гідних претендентів - двомоторний дальній винищувач P-38 і знаменитого згодом «Аерокобру» P-39. Американські військові вважали за краще P-40 лише з однієї причини - масовий випуск цього літака можна було організувати швидше, ніж виробництво інших моделей. Адже основою для створення P-40 був вже освоєний промисловістю P-36.

Відомі переваги, тим не менш, у P-40 були. Важкий планер був дуже міцним і дозволяв, наприклад, застосовувати літак в якості винищувача-бомбардувальника. Основною зброєю в цьому випадку ставала бомба вагою в 1000 фунтів. Крім того, це був дуже живучий літак. Приміром, радянський льотчик Олексій Хлобистов, пілотуючи P-40, в ході одного і того ж бою два рази успішно таранив німецькі винищувачі, причому одним і тим же крилом, і при цьому благополучно повернувся на свій аеродром. У СРСР також цінували високоякісне бортове обладнання P-40.

 

4. Винищувач А6М - знаменитий «зеро»

Японському винищувачу A6M судилося пережити короткий, але дуже яскравий тріумф. Цей літак вперше взяв участь у повітряних боях в Китаї в 1940-му році, і ці практичні випробування завершилися повним тріумфом - при 99 перемогах японські льотчики втратили тільки дві свої машини, причому від зенітного вогню. Проте Китай не міг бути повноцінним полігоном для перевірки «зеро». Адже літак цей спочатку створювався в якості палубного винищувача, замовлення на його розробку, які надійшли навесні 1937-го року, виходили від військового флоту. А в Китаї бої були сухопутними, до того ж проти погано озброєного супротивника.

Лише після того, як японський авіаносний флот здійснив знаменитий раптовий напад на американську військово-морську базу Перл-Харбор, винищувач A6M вперше розкрив свій потенціал. Правда, розгром штаб-квартири військово-морського флоту Сполучених Штатів Америки сам по собі ще також не став показником - американці були захоплені зненацька, і злетіти для відбиття нальоту вдалося лише кільком літакам P-40, які провели свої бої не з «Зеро», а з бомбардувальниками. Однак наступні місяці наочно довели перевагу «Зеро» над винищувачами США та Англії, а панування в повітрі на якийсь час перейшло до Японії.

Протягом першого півроку війни «Зеро» безроздільно панував всюди, де тільки з'являвся, а західні союзники могли протиставити цьому тільки все той же добре знайомий P-40, або ж палубний винищувач «Wild Cat», який був важкий і неповороткий в порівнянні з японським суперником. Цей успіх, однак, не продовжився згодом. Японці не зуміли побудувати гідного наступника «Зеро», як і не змогли внести в його конструкцію тих змін, які допомогли б йому впоратися з новими моделями американських і англійських винищувачів.

Найбільш неприємною особливістю А6М була повна відсутність броні і слабка живучість. Під вогнем супротивника «Зеро» швидко спалахував, а іноді відразу вибухав. Така була ціна легкості і маневреності. Характеристики поступово зростали, але це зростання було занадто млявим. У результаті в боях з американськими «Хеллкет» «Зеро» став і зовсім безпорадним.

Наприкінці війни частина «Зеро» переобладнали спеціально для самогубних атак «камікадзе», з'явилася і версія легкого винищувача-бомбардувальника. Все це вже нічого не змінило у долі винищувача: століття його минуло.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Зарубіжні винищувачі в другій світовій війни. Реферат", із категорії "Захист Вітчизни", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід