Історична основа поеми Т. Шевченка «Гамалія»
 
Т. Шевченка ще з дитинства цікавила і захоплювала історія героїчного минулого українського народу, а особливо його боротьба проти турецько-татарських загарбників. Ніхто з поетів не оспівав так натхненно «козацьку славу», як Тарас Шевченко. Козацьку мужність відтворив поет у віршах та поемах «Тарасова ніч», «Іван Підкова», «Гамалія» та інших.
 
Історія нашого народу знає немало імен відважних козаків-запорожців, які мужньо захищали рідний край, відганяли орду на південь, а то й не раз на своїх човнах перепливали Чорне море, визволяли бранців з турецької неволі. Турки боялися цих походів, бо безстрашні козаки підпалювали їх міста, руйнували фортеці, визволяли своїх співвітчизників і з багатою здобиччю поверталися додому.
 
Один із таких походів оспівав Т. Шевченко в історичній поемі «Гамалія», в основу якої покладено правдиву, хоч і дещо романтичну розповідь про героїчний морський похід запорожців під отамануванням Гамалії в Туреччину з метою визволення бранців.
 
Поема починається піснею невільників-українців, що страждають в турецькій неволі. Пісня ця у стилі народних голосінь, у ній, як і в народних думах, невільники люблять свій рідний край, свою Україну і тужать за нею. Цей плач долинув до рідних берегів — і ось друга пісня, але це вже не плач, а бойовий клич січового козацтва, які їдуть не грабувати, а визволяти земляків. Друга пісня близька до народних історичних пісень.
 
Гамалія — узагальнений образ козацького ватажка. Він завжди серед запорожців, завжди там, де найбільш потрібний:
 
Наш отаман Гамалія
 
Отаман завзятий:
 
Забрав хлопців та й поїхав
 
По морю гуляти... Слави добувати.
 
Безмежна відвага, мужність, сміливість запорожців захоплювала поета:
 
Неначе птахи чорні в гаї,
 
Козацтво сміливо літає.
 
Ніхто на світі не втече!
 
Вогонь запеклих не пече.
 
Сам Гамалія розбив хурдигу (тюрму), поламав кайдани, випустив бранців. Поет у дусі народних дум прославляє і величає Гамалію:
 
Слава тобі, Гамалію,
 
На ввесь світ великий, —
 
На ввесь світ великий,
 
На всю Україну,
 
Що не дав ти товариству
 
Згинуть на чужині!
 
Отже, Т. Шевченко ще в ранній творчості почав розробляти історичну тему, джерелами якої були українські народні думи та історичні пісні, історичні праці, такі, як, наприклад, «История Малой России» Бантиш-Каменського, де описано походи козаків Гамалії.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Історична основа поеми Т. Шевченка «Гамалія»", із категорії "Тарас Шевченко", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід