А. Дімаров. «Блакитна дитина». Внутрішня гідність і повага до людей — риси характеру юного героя повісті, стимули його пов
Урок № 57
Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина». Внутрішня гідність і повага до людей — риси характеру юного героя повісті, стимули його поведінки.
Мета: допомогти учням з’ясувати художню майстерність автора та естетичну цінність
твору; розвивати навички аналізу епічного твору, характеризування героїв, ви -словлення власних міркувань з приводу порушених проблем; поглиблювати
вміння доступно й зрозуміло говорити про серйозне й важливе; виховувати
кращі риси характеру, почуття гумору, тактовність.
Очікувані результати: учні знають і переказують найцікавіші пригоди героя, пояснюючи свій ви -бір, визначають проблематику твору, характеризують образ головного героя.
Теорія літератури: повість; сюжет, композиція; образи; ідея; художні засоби, гумор.
Обладнання: підручник, портрет письменника, тексти твору з ілюстраціями до нього.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
I. МотивацІ я навчальної дІ яльностІ школяр І в.
о голошення теМ и й Мети уроку
У тому, що син письменника має проблеми з дисципліною
в школі, постійно потрапляє в якісь халепи, немає нічого дивного.
Адже його батько був точнісінько таким. І янголятко, «блакитна
дитина» — це плід фантазії мами та бабусі. Можливо, сучасним
бешкетникам варто над цим задуматись? Давайте з’ясуємо це сьо -годні на уроці.
ІІ. а ктуалІ зац І я опорних знань учнІ в
Виконання тестових завдань. ;
1. Кого ставлять за приклад головному героєві повісті А. Діма-рова «Блакитна дитина»?
А Сусіда-відмінника;
Б батька; 9
В старшого брата;
Г маму.
2. На уроці математики Толя:
А із захопленням розв’язував складні завдання;
Б дуже заважав однокласникам своїми балачками;
В читав пригодницьку літературу; 9
Г прив’язував коси дівчат до стільців.
3. Кому потай заздрили всі хлопці в класі, де навчався головний
герой:
А Грицю Побігаю;
Б Василю Кологойді; 9
В самому головному героєві, Толі;
Г Тамарі Оксентіївні.
4. Кого приніс Василь до школи?
А Маленьку мишку;
Б ручного вужа; 9
В хворого зайчика;
Г білочку.
5. Що зробили Толя і його брат Сергійко, коли мати поїхала
у відрядження?
А Посварилися й мало не рознесли хату; 9
Б навели ідеальний порядок у домі;
В принесли додому маленьке цуценя;
Г скопали город і посадили квіти.
6. У ящиках, що залишив учитель, були:
А золоті дукати і драхми;
Б зброя;
В книжки; 9
Г моделі різних машин, літаків.
7. Ракета, яку виготовили й запустили хлопці:
А злетіла в небо;
Б розлетілася на шматки; 9
В так і не злетіла;
Г була «конфіскована» батьками.
8. Стрибок з парашутом із даху сараю закінчився:
А дуже вдало;
Б тим, що Толя впав у смітник; 9
В так і не відбувся, бо хлопця побачила мати й насварила;
Г тим, що Толя впав на сусідського дядька.
9. У селі з’явився:
А льотчик;
Б художник; 9
В агроном;
Г актор.
10. Що отримав Толя за те, що допомагав Аполорію Олександро -вичу?
А Велику подяку;
Б велике задоволення;
В три карбованці; 9
Г п’ять карбованців.
11. Як почали дражнити хлопці Толю, коли побачили його новий
костюм?
А «Хвалько»;
Б «жених»;
В «кавалер»; 9
Г «професор».
12. Що сталося з Толиним новим костюмом?
А Хлопці від заздрощів порвали піджак;
Б Толя вимастив його в мазут; 9
В костюм лежав як новенький, бо хлопець нечасто його вдя-гав;
Г мама випадково праскою пропалила в костюмі дірку.
ІІІ. ФорМ ування в МІнь та навичок учн І в
Робота над характеристикою героя. ;
Схарактеризуйте Толю на основі уривків із тексту.
«Діставши од мами чергового прочухана я… не читав Гоголя
на уроках, не засиджувався до пізньої ночі при лампі. А роздобув
свічку та й… потай читав… Читав отак кілька ночей. (Толя дуже
любив книжки, був мрійливим, вразливим, наполегливим.)
«— Слухай, а ти взяв би жабу до рота? — Пхі, ще б не взя -ти! — відповів я хвалькувато, хоч, признатися, не був дуже впев-нений у цьому.— Мені це як раз плюнути». (Хвалькуватий, легко-важний.)
«Другого дня, повернувшись зі школи, я вирішив прибрати
в хаті, щоб мама, зайшовши, побачила і змитий стіл, і чистий, аку -ратно розставлений посуд, і помиту підлогу». (Працьовитий, дуже
любить і поважає маму, охайний.)
«А ще я мріяв стати парашутистом. Я не раз стрибав у мріях.
… — Зараз стрибаю! Вдихнувши якомога більше повітря, міцно за-плющую очі та й відштовхуюсь від даху». (Мрійливий, фантазер,
легковажний і необережний.)
Проблемні запитання. ;
— Кого з героїв раніше вивчених творів за характером нага-дує Толя? Якими саме рисами?
Очікувані відповіді
Яву і п авлушу з повісті «Тореадори з Васюківки»; 9
Сергія і м итька з повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або митькозавр із Юрківки»; 9
Сашка з кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна». 9
Нагадує своєю жагою до пізнання світу, пригод, авантюр, життєрадісністю, почуттям гумору.
Робота з текстом. ;
визначте види опису і засоби, якими їх створено.
«Крім отих чудернацьких штанів, художник носив
яскраво -червону сорочку, рогові окуляри, за якими ховав чіпкі ма-ленькі очі. Рот у нього теж був невеликий, і тримав він його так,
наче збирався сказати літеру «о», та в останню мить роздумав».
(Портрет.)
«Ранньої весни бігали ми до неї [річки] дивитись, як скресає
крига. Розлюченою білою чередою сунули крижини, ревіли, нала -зячи одна на одну, стогнали, ламаючи гострі блискучі роги, а сонце
підганяло їх гарячими батогами». (Пейзаж.)
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм». ;
визначте пафос твору.
Довідка
Пафос твору — всі ті високі почуття, натхнення, душевне піднесення, викликані пев-ною подією, явищем, ідеєю. пафос продиктований найбільше внутрішніми переконан -нями і станом самого автора.
Очікувані відповіді
Гуманістичний; 9
життєствердний; 9
самокритичний. 9
Завдання учням. ;
Знайдіть у повісті приклади гумору, іронії, визначте їхню роль .
(Гумор: «Язик мій, втративши пружність, згорнувся ганчі -рочкою, і жабеня, мов шалапутне, застрибало по роті. З усіх сил
намагаюся притримати язиком жабеня і — ковтаю його разом із
слиною, що наповнила рот… Ух! Очі мої лізуть на лоба: я відчу -ваю, як жабеня, пірнувши в живіт, починає веселий свій танок
десь аж біля пупа…» — комічна ситуація, у яку потрапляє герой.
Іронія: «Пишучи свого “Тараса…”, Гоголь і не підозрював, у яку
халепу я вскочу через нього. …Ох, Гоголь, Гоголь! Микола Васильо-вич! До чого ти призвів найпалкішого свого шанувальника! І тебе
не мучить совість, великий письменнику, коли ти бачиш нещасну,
похилену постать, з опущеною головою, з жалісним “брехунцем”
на худій потилиці?».)
ІV. до М ашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.
V. пІ дбиття пІ дсу М к І в уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон». ;
— Я думаю, що Толя в майбутньому…
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "А. Дімаров. «Блакитна дитина». Внутрішня гідність і повага до людей — риси характеру юного героя повісті, стимули його пов", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Уроки
- 08.04.2014
- 1081