Є. Дудар. «Лісова казка», «Червона Шапочка».
УРОК № 64
Тема. Є. Дудар. «Лісова казка», «Червона Шапочка».
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особли-вості творів письменника-гумориста; розвивати на-вички виразного читання, аналізу гумористичних
творів, висловлення своїх суджень щодо прочитано-го, проведення аналогій із сучасним життям; вихо-вувати почуття гумору, прагнення до самопізнання
та самовдосконалення.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації
до них.
Теорія літератури: гумор, сатира, засоби комічного.
ХІД УРОКУ
І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
«Профілактика совісті» — так називається одна зі збірок Євге -на Дударя. І справді, гумористи й сатирики — як санітари, що нама -гаються не дуже болючими, хоч і дошкульними засобами сміху очис-тити людські душі від скверни-глупоти, лінощів, безвідповідальності,
нечесності й непорядності, марнославства та марнотратства і ще бага-тьох інших вад, які заважають нам жити добре.
Сьогодні ми знову заглибимося в гумористично-сатиричну стихію
творів Є. Дударя й спробуємо отримати для себе якісь не лише навчаль -ні, а й моральні уроки.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
Виразне читання, коментування гуморески «Слон і мухи», вислов -лення своїх міркувань з приводу проблем твору; визначення гуморис -тичних та сатиричних рис.
2. Завдання учням.
— Поєднайте художні засоби гуморески з їх визначенням.
неповоротка, непристосована, найсерйоз-ніша
уривчасті речення
(еліпсис)
не робіть з мухи слона окличне речення
первинне, вторинне, в корені не відповідає
правді, по-перше, по-друге
епітети
і вважає, що ніякого слона в природі ніко -ли не було і нема
приказка
І справді. Слона вони не бачили. Бо сим -позіум проходив на його спині
наукові терміни,
вжиті в іншому
стилі мовлення
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання гуморески Є. Дударя «Лісова казка (для до -рослих)».
2. Словникова робота.
Колода — обрізаний стовбур дерева;
сургучева — зроблена із сургучу — спеціальної суміші, яка швид-ко розігрівається й застигає, використовується на пошті;
трест — об’єднання підприємств, найчастіше обласне;
главк — вищестояче керівництво;
інвентаризувати — описувати, готувати для звіту;
паразити — шкідники лісу;
буклет — рекламне ілюстроване видання або путівник у вигляді
складених аркушів;
депеша — телеграма;
ліщина — лісовий горіх;
мобілізуватися — зібратися на силі;
розкорчувати — видаляти пеньки дерев.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
— Визначте основні думки твору.
Орієнтовні відповіді
— Висміювання бюрократизму, «паперотворчості»;
— засудження варварського ставлення до природи;
— осуд бездумного керівництва, марнотратства.
5. Спостереження над текстом.
— Які найпомітніші засоби комічного вжиті у творі для розкриття
ідеї? (Гіпербола, еліпсис (уривчасті речення), змішання стилів.)
— Складіть «ієрархічну драбинку» керівництва лісового господар-ства. (Лісгосп → трест → главк → міністерство.)
— Прокоментуйте фінал твору. (Деякі чиновники, заваливши одну
справу, як «непотопляємі» кораблі, випливають знову на керівних по -садах в іншому місці, не несуть ніякої відповідальності за скоєне.)
6. Виразне читання гуморески Є. Дударя «Червона Шапочка».
7. Словникова робота.
Гасло — лозунг, напис;
балахон — широкий безформений одяг;
хвацько — задиркувато, з викликом;
цвиркнула — плюнула;
шкет — малолітній, слабосилий хлопець (глузливо-лайливе слово);
перегар — несвіжий подих;
очманів — ледь не втратив свідомість;
стукалки — взуття-сабо на дерев’яних платформах, модних у той час;
чао — привітання по-італійськи;
ша — вигук, заклик мовчати;
маман — мати;
пошамати — (вульгарне) поїсти;
викаблучуючись — вертячись;
бабки — гроші;
браконьєр — той, хто займається незаконним промислом — полю -ванням, риболовлею, вирубкою лісу;
жижки затрусилися — злякався;
знітившись — злякавшись, опустивши голову, зніяковівши;
принагідно — між іншим;
побивається — переживає;
чадо — дитина.
8. Обмін враженнями щодо прочитаного.
9. Евристична бесіда, спостереження над текстом.
— Над чим сміється автор? (Над звичками, поведінкою сучасних
дівчат, молоді.)
— Кого нагадує Вовк? (Якогось юнака з мотоциклом, «байкера».)
— Хто ж такі Мисливці? (Це дорослі, які, бачачи неподобства з бо-ку молодих людей, намагаються їх зупинити, але відступають через на -хабство й силу останніх.)
— Як ви гадаєте, чи не згущує барви автор, чи не перебільшує?
— Як ви ставитеся до поведінки, дій матері Червоної Шапочки?
(Мати подає поганий приклад, даючи вино, не має впливу на дочку,
очевидно, не помічає або й потурає її поганим звичкам.)
— Що можна сказати про мову героїні? (Мова бідна, вульгарна, за-смічена зневажливими, лайливими словами, це — сленг.)
10. Міні-дискусія.
— Чи справді сучасна молодь є такою, як її зобразив Є. Дудар?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Завдання учням.
— Поєднайте приклади з визначенням засобів комічного.
В одному селі жила Червона Шапочка гіпербола
нижня половина її вроди молодіжний сленг
цвиркнула, дихнула перегаром
казковий зачин,
форма казки
ша, маман, шкет, пошамати, бабки, бабу -шенція
іронія
жижки затрусилися
сполучення різ-норідних понять
був сміливий — почав задкувати до виходу еліпсис
з набитим вузликом на спині. І зникла
в лісі
фразеологізм
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Гуморески Є. Дударя справили на мене …»
«Я хотів би (не хотів би) опинитися …»
«Гумор і сатира, на мою думку …»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, аналізувати й коментувати гуморески
Є. Дударя; підготуватися до бесіди з позакласного читання («Свято
гумору»).
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Є. Дудар. «Лісова казка», «Червона Шапочка».", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Уроки
- 09.04.2014
- 1329