В. Голобородько «Наша мова». Вільний вірш.
Урок № 59
Тема. В. Голобородько «Наша мова». Вільний вірш.
Мета: ознайомити учнів із матеріалом про життя і творчість В. Голобородька, з по -няттям «вільний вірш»; допомогти усвідомити своєрідну форму й глибинний
зміст даної поезії; розвивати навички виразного читання вільних віршів, їхньо -го аналізу, висловлювання власної думки щодо прочитаного; виховувати любов
і повагу до рідної мови, свого народу, естетичний смак.
Очікувані результати: учні знають матеріал про життєвий і творчий шлях поета, вдумливо й ви -разно читають поезію, розуміють специфічну форму вільного вірша, аналізують
твір, пояснюючи власне розуміння його образного змісту, коментують художні
засоби, висловлюють міркування щодо ролі рідної мови в житті й долі кожної
людини.
Теорія літератури: вільний вірш, художні засоби.
Обладнання: підручник, портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали
до нього та до біографії поета.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
I. а ктуалІ зац І я опорних знань учнІ в
Аналіз контрольної роботи. ;
ІІ. МотивацІ я навчальної дІ яльностІ школяр І в.
о голошення теМ и й Мети уроку
Багато віршів, до яких ми звикли, мають чіткий ритм
і рими, прозору образність. Але нові часи приносять і нові форми
відображення, нові ритми й почуття. Вірш, який назвали вільним,
верлібром, будується на внутрішній динаміці, на силі думки, ви -сокій асоціативності, і він від того зовсім не втрачає поетичності.
Зі зразками таких оригінальних творів ми познайомимось сьогодні
на уроці.
ІІІ. с прийняття й засвоєння учняМ и навчального М атерІ алу
Розповідь учителя. ;
Василь Іванович Голобородько народився 7 квітня 1945 року
в с. Адріанопіль, що на Луганщині. Навчався в Київському дер -жавному університеті та Донецькому університеті, звідки його від-рахували за слова на захист української мови.
241
З п’ятнадцяти років поет мав захоплення — збирав і вивчав
фольклор. Друкуватися почав у 19 років й одразу привернув до себе
увагу читачів.
Збірка В. Голобородька «Летюче віконце» видана в США.
В одному з київських видавництв, де раніше готувалася до друку,
книжка була знищена вже набраною через те, що автор відмовився
співробітничати з радянськими спецслужбами.
Потім з-під пера В. Голобородька вийшли збірки «Зелен день»,
«Соловейків теремок» та інші.
Поет продовжує плідно працювати й нині. Багато його віршів
перекладалися різними мовами: польською, французькою, порту -гальською, англійською тощо.
В. Голобородько — лауреат Державної премії України імені
Т. Г. Шевченка та премії В. Симоненка.
Робота з підручником. ;
опрацювання статті про письменника.
Робота з літературознавчим словничком. ;
Вільний вірш, або верлібр — вірш без рими і розмірів, з довільним чергуванням рядків
різної довжини; часто без розділових знаків.
Виразне читання вірша В. Голобородька «Наша мова». ;
Словникова робота. ;
(Проводиться за питаннями учнів.)
Обмін враженнями щодо прочитаного. Евристична бесіда. ;
— Чи сподобалася вам ця поезія?
— Подібні твори ви вже вивчали в попередніх класах. Які
це вірші, хто є їх автором? (І. Калинець, цикл віршів «Дивосвіт».)
— Як правило, мову називають солов’їною, калиновою, дзвін-кою, багатою, красивою, порівнюють зі струмком. А як її визначає
В. Голобородько? (Пісенна, мудра, літописна.)
— Що у вірші В. Голобородька вказує на давність мови? (Ви-користання її в народних піснях та літописах.)
— На що натякає автор словами «товариство», «побратими»?
(Можливо, на козацьку добу — період активного розвитку україн-ської мови.)
Проблемні запитання. ;
— Про яких ворогів мови говорить поет? (Про тих, хто забо-роняв українську мову або перешкоджав її розвиткові; про ворогів
зовнішніх і внутрішніх, які, на жаль, є в багатьох із нас.)
— Які рядки вірша для вас є несподіваними, неочікуваними?
(«…Тож хай знають вороги якими словами на самоті ми…» наступне
логічно очікуване слово — «говоримо», а поет вживає його анто-нім «мовчимо», і це створює ефект несподіванки, особливої вираз -ності; доповнює місткий поетичний образ мови й самого ліричного
героя.)
Завдання учням. ;
виберіть із поданих слів епітети, означення до образу мови, створе-ного у вірші в. Голобородька « наша мова».
Чужа, своєрідна, незрозуміла, рідна, дивна, химерна, пре-красна, захоплююча, мелодійна, занедбана, високоінтелектуальна,
незвичайна, чарівна, для фахівців, старовинна, для обраних, забута,
багата, образна, бідна, багатофункціональна, селянська, благородна,
народна.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм». ;
визначте ідею вірша в. Голобородька « наша мова».
Очікувані відповіді
Утвердження ідеї патріотизму; 9
утвердження любові до рідної мови; 9
уславлення краси й багатства мови. 9
ІV. з акр І плення знань, уМІнь та навичок учн І в
Творча робота. ;
Створіть «асоціативний кущ» до слова «верлібр».
Очікувана відповідь
В — вигадливий, веселий, величний
Е — ефектний, енергійний, ефективний
Р — розумний, ризиковий, рішучий
Л — ліричний, лагідний, лаконічний
і — інтригуючий, ірреальний, ірраціональний
Б — блискучий, багатозначний, багатообіцяючий
Р — радісний, резонансний, рефлективний
V. д о М ашнє завдання
уміти розповідати про письменника, виразно читати напам’ять та
аналізувати вірш «наша мова» (або потім інший вірш на вибір); ви-словлювати щодо прочитаного власні думки.
VІ. пІ дбиття пІ дсу М к І в уроку
Гра «Шифрувальник». ;
розшифруйте три ключові слова до уроку.
Л И Н
К Е А
Ц Ь
Відповідь: Калинець.
Л В
Б Е Р
Р і
Відповідь: верлібр.
А В О м
Відповідь: мова.
Інтерактивна вправа «Мікрофон». ;
— Вільні вірші справили на мене…
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "В. Голобородько «Наша мова». Вільний вірш.", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Уроки
- 08.04.2014
- 1897