Шторм на морі переказ 6 клас
 
Я прокинувся вдосвіта від якогось невиразного гулу.
Кинувся до вікна. Крізь світанковий морок побачив, як гойдаються дерева під могутніми ударами рвучкого вітру. Почув, як важко й нестримно стугонить море. Уночі почався шторм.
Заснути я вже не міг. Я люблю море завжди, а надто, коли воно штормить. Одразу ж вирішив, що в школу виберуся з дому раніше, щоб ще завернути до берега та помилуватися штормом.
Ледве діждався, поки повставали тато й мама. Мама почала готувати сніданок, але мені не терпілось. Коли спішиш, то й п’ять хвилин здаються тобі вічністю.
Під яскравим ранковим сонцем, під зовсім чистим, без жодної хмаринки небом від берега і до молочно-синьої смужки небосхилу гойдалося море. Гналися одна за одною високі хвилі. Вода була в одному місці
темна, в другому — сіро-зелена, а в третьому — чорно-синя. Коли по ній пробігав дужий і пружний вітер, вона швидко міняла свої кольори. Схоже було, ніби поверхня води знизу, з самих морських глибин, освітлюється різнобарвними вогнями.
Бувають шторми з чорним низьким небом, з важкими кошлатими хмарами, з густими й холодними дощами. Тоді море — темне, люте і неприступне.
А це був сонячний шторм. Сонячний і іскристий. Вода манила до себе. Хотілося роздягтись і кинутись в оту веселу, дзвінку водоверть.
Водночас два предмети привернули мою увагу. Перший — то парусник, що йшов з моря. Я впізнав парусно-моторну шхуну «Зоря», вона часто погойдувалась у бухті на якорі або на тросах біля причалу. Але зараз цей парусник, немов велетенський птах з білими крилами, стрімко мчав до берега. Вітер і хвилі гойдали його, клали на обидва борти, він занурювався носом глибоко у воду, провалювався серед хвиль так, що було видно лише вершечок клівера, а згодом знову вискакував на гребінь хвилі і линув-линув на всіх парусах.
Друге, що привернуло мою увагу, був собака. Великий каштановий собака з красивим пухнастим хвостом. Він стояв на причалі і безвідривно дивився у море, на парусник (Д. Ткач, 304 сл.).

Бесіда за змістом тексту
1. З’ясувати, що відображає заголовок — тему чи основну думку.
2. Визначити стиль мовлення.
3. Довести, що в тексті поєднуються два типи мовлення. Назвати їх.
Аналіз структури тексту і самостійне складання простого плану
 Поділити текст на смислові частини. Виділити в ньому опис. Як завершується опис моря? Чи міститься в ньому оцінка автора?

Орієнтовний план:
1. Якийсь невиразний гул.
2. Я люблю море завжди.
3. Мама почала готувати сніданок.
4. Під яскравим ранковим сонцем гойдається море.
5. Сонячний шторм.
6. Предмети, що привернули мою увагу.
Мовностилістичний аналіз частини тексту, в якій подано опис моря
 Які художні засоби додають опису образності?
 Виписати з тексу прикметникові означення (епітети) і метафори.

Епітети: небо (чисте, без жодної хмаринки; чорне, низьке); вода (темна, сіро-зелена, чорно-синя); вітер (дужий, пружний); море (темне, люте, неприступне); хмари (кошлаті); шторм (сонячний, іскристий); водоверть (дзвінка).
Метафори: гойдалося море під чистим небом; хвилі гналися одна за одною; вода швидко міняла свої кольори; поверхня води освітлюється різнобарвними вогнями.
Повторне читання вчителем тексту, під час якого учні відзначають виражальні прийоми і засоби, використані автором
Пояснення значення незнайомих слів і виразів
Морок — 1. Відсутність світла; темрява, темнота. 2. Сутінок, присмерк.
Клівер — косе трикутне вітрило в передній частині судна.
V. Складання вибіркового переказу
тексту художнього стилю
 Завершальне читання вчителем тексту, у процесі сприйняття якого учні виокремлюють опис шторму.
 Написання докладного переказу частини тексту, в якій описується море під час шторму, додержуючись стилю й типологічної структури висловлювання й використовуючи виражальні засоби, ужиті автором у тексті.

План опису шторму моря
1. Дерева гойдаються під ударами рвучкого вітру.
2. Під яскравим ранковим сонцем гойдається море.
3. Вода швидко міняє свої кольори.
4. Сонячний шторм.

Джерело: http://blog.i.ua

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Шторм на морі переказ 6 клас", із категорії "6 клас", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід