Детальний усний переказ тексту публіцистичного стилю 7 клас
 

48. Прочитати текст, визначити його тему та головну думку. Дібрати заголовок. Визначити стиль тексту, свою думку обґрунтувати. Вказати суспільно-політичну лексику, риторичні запитання. За самостійно складеним планом усно переказати текст

Зовсім не коштовності, не золоті зливки, нібито вивезені гетьманом Полуботком до Англії, мріяли передати наші пращури наступним поколінням. Вони прагнули виплекати інший скарб – вільну Україну. А ще - духовність, національну самоповагу.

Гірко визнавати, що й до сьогодні ім’я Павла Полуботка для багатьох українців пов’язане лише з тим легендарним скарбом. Прикро, що матеріальні турботи заступили нині запити духовні. Хоч, звичайно, важко говорити про виховання духовності й самоповаги в народу, чия історична пам'ять свідомо руйнувалася.

Народ, позбавлений історичної пам’яті, перестає бути народом. Майбутнє можна будувати лише на історичному ґрунті. Це доведено самим життям.

Як же страшно віддати майбутнє в руки тих нині юних людей, котрі за ідеал мають торговельний кіоск, а весь свій хист спрямовують на примноження «зелених». Хоч не лише вони у тім винні…

Чи ж може пробитися до таких голос чесного письменника, пробитися через галасливі теле- і радіореклами, що обіцяють солодке, зручне, не переобтяжене болісними роздумами над долею рідної землі існування? І що важить для таких голос сивого вчителя який за титанічну свою працю не одержує жодної винагороди?

То хто допоможе українцям зберегти в собі людське? Хто навчить мудрості бути українським народом на українській землі?

                                                                                                           За Н. Черченко

49. Прочитати. Визначити стиль тексту, свою думку обґрунтувати. За самостійно складеним планом зробити переказ (усно).

 СКАРБ І СМЕРТЬ ПАВЛА ПОЛУБОТКА

Хто в Україні не знає легенди про скарб гетьмана Полуботка? Легенду про золоті зливки зі скарбниці Війська Запорозького, які згідно із заповітом гетьмана нібито поклали на збереження до англійського банку? Воля Полуботкова була така: гроші мають бути повернуті Україні тоді, коли вона стане незалежною державою. Фінансисти підраховували, що до сьогодні та сума зросла більш ніж у тисячу разів.

Проте документів про внесок Полуботка до банку в англійських архівах не виявлено. Досі легенда є загадкою без відповіді. 

Хто ж такий Павло Полуботок? Свого часу це ім’я вимовляли в Україні з глибокою повагою. Гетьман на те заслужив, бо був справжнім патріотом свого народу.

Нестерпно тяжкі часи прийшли в Україну після Полтавської битви. Царські вельможі нещадно утискували народ. Селяни, учорашні вільні козаки оберталися на кріпаків.

Тимчасово обов’язки гетьмана виконував шанований серед козацтва чернігівський полковник Павло Полуботок. Він вирізнявся освіченістю, кохався в книжках, волів іноземними мовами. Мав гордий і незалежний характер.

Перед Петром І Полуботок рішуче відстоював козацькі права, захищав селянство. Цим він не раз викладка божевільну лють узурпатора.

Якось Полуботок поїхав до Петербурга з документами, у яких йшлося про кривди, яких зазнавав український народ від російських вельмож. Це розлютило царя остаточно. Він наказав заарештувати гетьмана й кинути до в’язниці.

Гордий український лицар був закатований. У його особі Україна втратила ще одного свого славного сина.

Ще довго поряд з іконами висіли в українських хатах портрети славного Полуботка.

   За М. Слабошпицьким

Словник

Узурпатор – особа, яка привласнила чужі права на щось.


Джерело: Глазова О.П. Рідне слово, 7 клас. Посібник з розвитку зв’язного мовлення для учнів.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Детальний усний переказ тексту публіцистичного стилю 7 клас", із категорії "7 клас", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід