На річці. текст переказу
 
Я глянув на розбуджену весною річку. Чого тільки не несла вона на своїй кризі!

Над кригою кружляли ворони й сороки. Зголоднілі за зиму, вони роздобували все на очах. Де яка викинута водою на крижинку рибина, де вмерзла в лід блискуча бляшанка — ворони й сороки хапали все. Крик, гам стояв несусвітний. 

Я побачив: неподалік від берега на крижині пливло лисенятко. Було воно ребристе, змучене, синє від холоду. Як могло, відбивалося від сорок і ворон, та сил у нього залишалась жменька. Якась ворона ухитрилась  вхопити його за вухо, підняла і понесла, та лисенятко вивернуло мордочку догори і вкусило ворону за лапу. Від болю ворона крикнула, і лисеня, теліпаючись у повітрі, як ганчірка, упало на крижину знову...

Черевики з ковзанами розв’язалися на моїх ногах самі, і я кинувся рятувати лисеня. Перескакуючи з крижини на крижину, поплигав до нього. Крига під ногами навіть не притоплювалась, і коли я добрався до лисеняти, воно, півсухе, жалібно дзявкнуло і почало плакати. Я вже знав, що плачуть коні й корови, але щоб плакали лисиці — такого я ще не знав. Слізки у лисенятка були дрібненькі, ну то й що з того? Сльози, які б вони не були, великі чи малі,— є сльози... Я підхопив його на руки і заховав під сорочку. За пазухою лисеня принишкло, наче в себе в норі, лише гаряче дихало, наче у його пискові хто розіклав вогонь.

Я вже заніс було ногу на ближню від мене крижину, як ріка наперла, і ця наша з лисенятком крижина стала бити й крошити на кашу крижини навколо себе. Я кинувся на той бік крижини, щоб звідти перебратися на берег, але й там у воді кипіло крижане кришиво. На нас налетіла ще більша від нашої чорно-бура крижина, врізалася з розгону, тоді підпірнула під нашу і вже знизу, з води, розколола її навпіл. І хоч би який кущ чи деревина, щоб ухопитися руками! Кущі й дерева стояли далеко по берегах, сподіватися на них не доводилося.

Нас невблаганно тягнуло вниз, а внизу була гребля. Налітаючи на греблю, крига ставала сторчма і зривалася у вируюче водяне провалля. З драбинами й вірьовками берегом вже бігли люди й щось кричали. Слів я не чув, бо навколо все ревіло й тріщало.

Гребля наближалася, а з нею наближався несамовитий гуркіт падаючих у провалля крижин. Лисенятко в пазусі почало мене покусувати, а тоді й добряче кусати. Коли ревище греблі залізло лисеняті у вушка, воно гризонуло мене за горло. Від несподіванки я ойкнув і випустив його на крижину. Лисенятко, не роздумуючи, кинулося в річкове коричневе місиво, і більше я його не бачив...

До греблі вже можна було докинути грубкою, як з річкою щось зробилося: наче якісь невидимі якорі загуркотіли на дні. Крижини, штовхаючись боками, стали йти повільніше і смирніше, а далі зупинилися й стали. Моя зупинка біля самої греблі. Я глянув на свої порізані об кригу босі ноги, перейшов на крижину сусідню, а з тієї ще на сусідню, а там від однієї до другої — і так до берега (За М. Вінграновським).

2. Дібрати синоніми до слів
Ребристий, писок, принишкнути, пірнути, розколоти.
3. Скласти план (орієнтовний)
План
І. Розбуджена весною річка.
1. Зголоднілі ворони й сороки.
2. Лисеня на крижині.
3. Напад ворони.
ІІ. Хлопчик побіг рятувати тварину.
ІІІ. На кризі.
1. Півсухе лисеня почало плакати.
2. За пазухою тваринка принишкла.
3. Навколо кипіло крижане кришиво.
4. Чорно-бура крижина розколола кригу.
ІV. Хлопчика з лисеням невблаганно тягнуло до греблі.
V. Берегами бігли й щось кричали люди.
VІ. Втеча лисеняти.
VІІ. З річкою щось зробилося.
1. Крижини почали йти повільніше.
2. Крижина з хлопцем зупинилася.
3. Босоніж до берега.
4. План докладного переказу перебудувати
на план переказу стислого (орієнтовний)
План
І. На розбудженій річці.
ІІ. Хлопчик побіг рятувати лисеня.
ІІІ. На кризі.
1. Л исячі сльози.
2. Л исеня під сорочкою.
3. Навкруги крижане місиво.
4. Крижину несе до греблі.
ІV. До берега.
5. Стисло переказати текст, замінивши першу особу на третю (усно)
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "На річці. текст переказу", із категорії "7 клас", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід