Поезія і проза професій переказ
 

Редакція журналу щодня одержує  чимало листів. Ці листи щирі й відверті. Відчувається, що їх авторам хочеться висповідатися, спитати поради. Адже розповісти про себе все, навіть найінтимніше, найпозавітніше, незнайомій людині легше, ніж найближчому другові.

Ці два листи прийшли одночасно. Обидва від дівчат, від ровесниць. Одна дівчина, закінчивши школу, пішла працювати до  канцелярії. Її пригнічує одноманітність хай і нескладної, але такої буденної праці. Вона заздрить тим, хто завжди у дорозі, хто ночує в наметах, хто бачить над собою не стелю, а зоряне небо.

Інша дівчина стала геодезистом.  Тижні, а то й місяці вона проходить у полі, тому так сумує за гамірливим містом, так заздрить своїм ровесницям, які можуть хоч щовечора відвідувати якщо не музеї й театри, то принаймні дискотеки.  Професію свою вона ненавидить. "Мені здається, я сіла не в свій поїзд. Треба б пересісти, але як же непросто це тепер зробити...”, - пише вона.

Справді, тепер це непросто. Як і непросто, врешті, вибрати той самий "свій” поїзд  вчасно і  правильно.

Які неправдиві, просто-таки бутафорські уявлення має наша молодь про різні професії!  Лікар – це  для неї обличчя у марлевій повязці, яскрава лампа над хірургічним столом. Родичі очікують біля дверей операційної, вже з квітами, бо наперед переконані, що операція пройде блискуче.  Сталевар – це для молодих  твердий погляд, рішучий вираз мужнього обличчя, яскраве полумя  мартену... Геолог -  це рюкзак, едельвейси, водоспади, ризиковані, проте завжди вдалі переправи через бурхливі гірські річки, гітара біля мальовничого багаття... Звичні штампи.  Саме такими "ієрогліфами” протягом десятиліть  зображувалися  професії у наших кінокартинах, журналах та книжках.

Як же легко зобразити зовнішні атрибути професій! І як нелегко розкрити істинну суть фаху!  Тут вже треба  збагнути прозу щоденної копіткої праці людей, бо ж без прози не існує поезії.

Життя  геолога – це місяці, якщо не роки  обробки зібраних матеріалів. Це бездоріжжя, побутова  невлаштованість, часто бездомність і безсімейність. Крім краси гірських ущелин та екзотики дрімучих  хащів, це люті комарі й набридлива мушва, це безкінечна втома, якнайтяжча фізична праця і, пробачте, антисанітарія.

Життя лікаря-хірурга – це безперервне фізичне й душевне напруження, це гоєння людських ран і виразок (а тут нічим не можна гидувати). Це будні прийому стражденних і, буває, роздратованих хворих, це виснажливі нічні чергування. І знову – втома, втома, втома. Нерідко –  це й найтяжчий моральний обовязок сказати рідним, що врятувати хворого  попри всі зусилля  не вдалося...

Життя вчителя -  це не лише  оберемки квітів у день екзаменів.  Це стоси зошитів, які доводиться перевіряти до глибокої  ночі,  це шум у класі, штовханина на перервах, це сорок учнів з різними, такими непростими характерами... І то в кожному класі по сорок, а скільки усього? А протягом життя?

Як мало ми знаємо про працю людей, що нас оточують! Як часто звичний штамп  професії затуляє  від нас суть людини, яка цій професії присвятила життя! І не помічаємо ми ні людської  відповідальності, ні наполегливості, ні старання, ні терплячості, ні натхнення. Хоч фахівці, як і професії, бувають різні.

Тож придивляйтеся до людей, до їхньої праці, до прози й поезії професій, які вас зацікавили! Щоб не довелося потім пересідати у інший поїзд. (З журн.; 490 сл.)

 

·         Пояснити лексичне значення слів геодезія (наука про зображення земної поверхні на планах і картах, про методи вимірювання на місцевості); геологія (наука про речовинний склад землі, утворення й розміщення корисних копалин), бутафорський (перен.  показний, несправжній), атрибут (постійна ознака чогось), штамп (перен.  шаблон), ієрогліф (тут: знак, символ), екзотичний (тут: незвичний, химерний, дивовижний).

·         Дібрати синоніми до слів

·         Скласти план  детального переказу тексту (орієнтовний: І.  Листи до редакції. ІІ. Два листи прийшли одночасно. 1. Одноманітність канцелярської роботи. 2. Невлаштованість геодезиста. 3. "Сіла не в свій поїзд...”  ІІІ. Як вибрати "свій” поїзд? 1. Бутафорські уявлення молоді про професії. 2. Звичні штампи професій. 3.  Нелегко  збагнути суть фаху. 4. Штамп професії затуляє його суть.  ІV. Придивляйтеся! )

·         Перебудувати план переказу детального на план стислого переказу. (орієнтовний: І. Роздуми над листами до редакції. ІІ. Як сісти у "свій” поїзд? 1. Чим пояснюється викривлене сприйняття професій.  2. Вдивлятися у суть фаху. ІV. Запорука правильного вибору).

·         Написати стислий переказ тексту.

http://www.glazova.org.ua

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Поезія і проза професій переказ", із категорії "7 клас", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід