СПІВЕЦЬ ПРАВДИ, КРАСИ, ДОБРА
 
Прочитати текст Михайла Стельмаха «Співець правди, краси, добра». Визначити стиль тексту. Довести, що висловлювання поєднує два типи мовлення.

СПІВЕЦЬ ПРАВДИ, КРАСИ, ДОБРА

Під березневими туманними зорями, коли прокидається вода і пролісок сумовито-замріяним оком дивиться на іще імлисту землю, народився великий поет України, великий співець слов’янського світу Максим Рильський.

З дитячих років його рука потягнулася до письма, душа — до краси. А серце — до людини. І цей початок став отим продовженням, що не має кінця-краю ні в п’ятдесят, ні в сімдесят, ні у сімсот років, як немає краю і наколихане вітром зерно, і довершений сонцем погляд творця, і велич людського духу.

З романівських полів, з романівських лук і осель прийшли в його поезію ранні роси і гіркі сльози, і заблищали вони на віях матерів і дітей і на вершинах світової поезії.

Усе для людини і завжди з людиною — цей заповіт Максим Рильський проніс крізь бурю й сніг, крізь усе своє життя, проніс, як Людина з великої літери, як рицар краси і добра. Пригадую його слова: «Коли ти маєш учинити щось погане, сім раз подумай — і не вчини, а добро роби не думаючи!»

Закоханий у людину, у працю, у творчість, народжений для прекрасного, він усюди ніс це прекрасне і чиюсь радість, і чиєсь весілля зустрічав як своє. Але й чиєсь лихо він теж стрічав, як своє, і боровся з ним, не шкодуючи свого часу і здоров’я.

Слово Рильського ми давно вже звемо чародійним, бо воно справді чародійне. Як оте степове джерело, що силу бере з глибин, а красу з вечірніх і ранкових зірок... 
(М. Стельмах, 228 сл.).


Бесіда за змістом тексту
1. З’ясувати, про що розповідається в тексті. Визначити тему й основну думку висловлювання.
2. Поміркувати, що виражає заголовок тексту.
3. Яке основне питання розкривається в тексті?
4. Визначити мікротеми висловлювання.

Аналіз структури тексту
1. Які типи мовлення поєднано в тексті? Аргументувати відповідь.
2. Поділити текст на частини відповідно до типу мовлення. Переказати кожну частину.
3. Виділити ключові слова та словосполучення.

Повторне читання вчителем тексту задля підготовки школярів до складання плану
Самостійне складання плану
Мовностилістичний аналіз тексту
1. Дібрати синоніми до слів прекрасний, чародійний, талановитий, довершений.
2. Виписати порівняння і з’ясувати, з якою метою автор використовує їх у тексті.
3. Усно переказати основну частину тексту, використовуючи пункти складеного плану.
Остаточне читання вчителем тексту
Учні запам’ятовують деталі й виражальні прийоми, використані автором, уточнюють послідовність викладу думок.
V. Письмове оформлення докладного
переказу тексту-роздуму в художньому стилі
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "СПІВЕЦЬ ПРАВДИ, КРАСИ, ДОБРА", із категорії "8 клас", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід